نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها عوارض مصرف بیش از حد گل گاوزبان
گل گاوزبان ، خوردن گل گاوزبان
باید توجه داشته باشیم که اگر گیاه گل گاو زبان بیش از یک ماه به طور مداوم مصرف شود مسمومیت کبدی را به همراه دارد.

عوارض مصرف بیش از حد گل گاوزبان

گیاه گاوزبان به عنوان یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب اصلی بشمار می رود بطوریکه از آن به عنوان غنی ترین منبع شناخته شده برای (Gamma Linoenic Acid (GLA در نزد بشر معرفی شده است. گل گاوزبان یک گیاه علفی یک ساله است که از اردیبهشت تا شهریور گل می دهد. این گیاه به صورت دم کرده مصرف می شود و برخی مقداری فندق هم با آن مصرف می کنند. گل گاو زبان و برگ های آن تصفیه کننده خون است.

این گیاه به عنوان یکی از پر مصرف ترین گیاهان در طب سنتی معمولا برای ضد اضطراب، تپش قلب و ضد استرس تجویز می شود.

گل گاوزبان جزو داروهای آرام بخش محسوب می شود که مزاجی سرد و معتدل دارد و از داروهایی است که به تغییر مزاج بدن کمک می کند و بیشتر برای کاهش سودای بدن از این گیاه استفاده می شود.

 گل گاوزبان

مصرف زیاد گل گاوزبان باعث مسمومیت کبدی میشود

یک متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه گیاه گل گاوزبان علائم سوداوی را در بدن را کاهش می دهد، خاطرنشان کرد:غلبه سودا باعث خشکی بینی و بی خوابی می شود؛ لذا اثرات خواب آوری و آرامش بخشی را به همراه دارد، اما باید توجه داشته باشیم که اگر این گیاه بیش از یک ماه به طور مداوم مصرف شود مسمومیت کبدی را به همراه دارد.

این متخصص درباره علائم سوداوی در بدن گفت:بدبینی، بدگمانی، افکار منفی فراوان، انزوا و گوشه گیری، خشکی و کدورت پوست، کم حرفی، سوء ظن، خواب های پریشان و ترسناک، صحبت کردن در خواب، پرخاش کردن از جمله علائم مزاج سوداوی است که در این حالت ممکن است فرد طعم گسی و ترشی در زبان و دهانش احساس کند همچنین چین و چروک پوست نیز بیشتر خواهد شد اما مصرف گل گاو زبان این علائم را کاهش می دهد.

عضو هیئت علمی افتخاری دانشکده طب سنتی تبریز درباره زمان مصرف داروهای گیاهی ابراز کرد:داروها در طب سنتی نباید همزمان با غذا مصرف شود بلکه باید یک ساعت قبل و بعد از غذا آن را مصرف کرد تا حدودا معده خالی باشد و دارو اثر بهتری برجای بگذارد

وی درباره میزان مصرف گل گاو زبان افزود:میزان مصرف می تواند دو بار در روز به صورت دم کرده باشد، البته هم اکنون بسته های کیسه ای گل گاو زبان در بازار وجود دارد و می تواند مورد استفاده قرار گیرد، همچنین عرق و شربت آن نیز موجود است که این شربت را می توان به تنهایی یا با مخلوطی از شربت سنبل الطیب یا والرین استفاده کرد که آرامش بخش، ضد اضطراب و خواب آور است.

وی با بیان اینکه گل گاو زبان نسبت به گل بنفشه برای درمان کم خوابی موثرتر است، اذعان کرد:در طب سنتی علامت درمانی انجام نمی شود بلکه در ابتدا باید پایه بیماری مشخص شود، پزشک علت ایجاد بیماری را بداند و طبع بیمار تشخیص داده شود تا بتوانیم دارویی را به بیمار تجویز کنیم.

عوارض مصرف بیش از حد گل گاوزبان

عوارض مصرف بیش از حد گل گاوزبان
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 37
برگرفته از سلامت نیوز / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 32 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف