نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها چاقی و سزارین عوامل شایع کمردرد خانمها
کمردرد ، علت کمردرد
اغلب خانمها از کمردرد شکایت داشته و به پزشک مراجعه می کنند، بارداری و چاقی و عدم تحرک کافی به میزان درد این بیماری افزوده و باعث رنج بیشتر خانمها می شود. در این مطلب چند راهکار را معرفی خواهیم کرد که می تواند میزان درد را تا حدود زیادی بکاهد.

عوامل ایجاد کمردرد در خانمها

یکی از بیشترین علت های مراجعه بیماران به نزد پزشکان ، کمردرد می باشد .یعنی نزدیک به 80 درصد مردم در طول زندگی خود حداقل یکبار این درد را تجربه کرده اند.اگرچه عوامل شایعی در بروز این بیماری دخیل بوده و از طریق آزمایشات و تصویر برداری پزشکی وجود آن قابل رویت است،تشخیص علت اصلی به وجود آورنده کمردرد مشکل است.

 
بررسی ها نشان می دهند، پشت میز نشینی، گودی کمر،سزارین، شکم بزرگ و عدم فعالیت کافی منجر به فشار بر روی ستون فقرات می شود.
 
امیدرضا حقانی جراح و فوق تخصص ارتوپدا در این باره می گوید:بیشتر افراد جامعه به دلیل الگوی نامناسب زندگی دچار کمردردهای خفیف تا شدید می شوند که در برخی از موارد اینگونه کمر دردها به صورت ناگهانی و یکدفعه بروز می کند.
 
کمر دردهایی که به طور ناگهانی بروز می کنند، ممکن است علامت اولیه برخی از سرطان ها باشد، به همین دلیل این نوع کمر دردها به توجه و درمان به موقع و فوری نیاز دارند.
 
کمردرد در خانمها
 
 
ستون فقرات؛ محل سکونت 24 استخوان
 
ستون فقرات در حال ایستاده مانند دکل کشتی به کمک طناب های ارتباطی از همه طرف نگهداری می شود.این طناب ها در بدن و اطراف ستون فقرات عضلاتی هستند که از همه جهت هم از پشت و هم به کمک عضلات شکم کار نگهداری بدن را بر عهده دارند؛ به عبارت دیگر عضلات شکم هم در ایستادن و هم در راه رفتن نقش کمکی نگه دارنده دارند.
 
 
 

شکم بزرگ،گودی کمر و کمردرد را افزایش می دهد

 
گفتنی است؛ وقتی شکم انسان بزرگ می شود علاوه بر اضافه وزن به دلیل چربی درونی که مشهود نیست عضلات شکم کارایی خود را از دست داده و باری اضافی برای عضلات پشت و کمر می شوند ، در نتیجه عضلات پشت باید علاوه بر وظیفه همیشگی نه تنها کار عضلات شکم را قبول کنند، بلکه بار اضافی آن را هم بیشتر حمل کنند که در دراز مدت باعث خستگی عضلات پشت می شود و در انتها تحریک پذیر ی آن افزایش یافته برای اسپاسم دسته جمعی و کمر درد های حاد و مزمن آماده می شوند.
 
 
سزارین دشمن ستون فقرات
 
شکایت از کمردرد بعد از بی حسی نخاعی جهت سزارین، یک یافته شایع به حساب می آید چاقی، سابقه زایمانهای مکرر و سن بالای بارداری احتمال کمردرد را بیشتر می کند و به خاطر اینکه خانمها اکثر بعد از زایمان به علت کم تحرکی و استراحت دچار افزایش وزن می شوند خود این عامل یکی از عوامل پیش برنده شیوع کمردرد است.
 
 

برای رفع کمردرد چه باید کرد؟

 
 
حقانی گفت:کمر درد ناگهانی ممکن است علامت یک خونریزی داخل نزدیک ستون فقرات باشد که در این صورت فرد باید به صورت فوری تحت درمان و حتی جراحی قرار گیرد در غیر این صورت با روش های ساده زیر می توان کمردرد را بهبود بخشید.
 
 
1-پیاده روی کنید: این نوع ورزش آرام می تواند به تسکین درد کمر کمک کند.
 
 
2-درست بایستید: به طرز ایستادن خود توجه کنید و راست بایستید.
 
 
3-خودتان را با ماساژ درمان کنید: این کار منشأ اصلی کمر درد شما را درمان نخواهد کرد، اما به راحتی به شما کمک خواهد کرد و می تواند به طور موقت ماهیچه های کشیده شده، شانه های دچار گرفتگی عضلانی و درد پایین کمر را تسکین دهد.
 
 
4-دوش آب گرم: برای تسکین و بهبود درد و کشیدگی عضلات دوش آب گرم بگیرید.
 
 
5- به بدن خود گوش دهید: اگر حالت یا فعالیت معینی است که باعث ناراحتی شما می شود، آنرا انجام ندهید. اگر درد کمرتان شدید است یا متوجه شدید که حس از پاها، کشاله ران شما بیرون رفته است یا احساس بی اختیاری یا ضعف ناگهانی به شما دست می دهد خیلی سریع به پزشک تان مراجعه نمایید.

چاقی و سزارین عوامل شایع کمردرد خانمها

چاقی و سزارین عوامل شایع کمردرد خانمها
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 10 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف