نمناک اخباراقتصاد اخرین اخبار از “عیدی بازنشستگان” و مستمری بگیران + جدول
عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی سال 95 ، عیدی بازنشستگان
کارمندان، کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران دغدغه دریافت عیدی و پاداش پایان سال را دارند و خبرهای مربوط به افزایش میزان عیدی، نحوه و زمان دریافت آن را با وسواس خاصی دنبال می کنند.“عیدی بازنشستگان” چقدر خواهد بود؟
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1396

آخرین جزئیات از عیدی بازنشستگان

سیدتقی نوربخش در جلسه ای با اعضای کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اظهارداشت:با دریافت این بخش از مطالبات سازمان، عیدی بازنشستگان تا 15 اسفند پرداخت می شود و حدود 3 هزار میلیارد تومان از مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد نیز پرداخت خواهد شد.

میزان عیدی 97 بازنشستگان

در جلسه هیئت دولت، میزان عیدی بازنشستگان در سال 97 مشخص شد. میزان پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) بازنشستگان، مستمری بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق های بازنشستگی و صندوق معذوریت و از کارافتادگی جهاد کشاورزی، صندوق های بازنشستگی نیرو های مسلح و نیروی انتظامی و سایر صندوق های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کارافتاده کلی نیز مبلغ هشت میلیون و 475 هزار ریال از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذیربط قابل پرداخت است.

عیدی بازنشستگان کی پرداخت می شود؟

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت:عیدی امسال بازنشستگان تامین اجتماعی بیش از دو هزار میلیارد تومان برآورد شده که اسفند ماه پرداخت می شود.
سید تقی نوربخش با بیان اینکه مطالبات داروخانه ها نیز از تامین اجتماعی تا پایان مرداد پرداخت شده است، افزود:مطالبات شش ماهه داروخانه های دولتی به صورت یکجا بزودی پرداخت می شود و بخشی از مطالبات داروخانه های خصوصی نیز تا پایان بهمن پرداخت می شود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور همچنین گفت:مرکز درمانی بیمه ای تامین اجتماعی در جزیره قشم تا یک ماه آینده به بهره برداری می رسد و برای ساخت مرکز بهداشتی و درمانی در جزیره کیش نیز در حال مذاکره هستیم.
وی با بیان اینکه همه قرارداد ها و پیمان ها و همچنین بخشنامه ها در حوزه حقوقی این سازمان بررسی می شود، افزود:قوانینی که جای تفسیر را باز می گذارد و همچنین قوانین متعددی که وجود دارد در شورای حقوقی سازمان تامین اجتماعی بررسی می شود و آنچه در این شورا به اجماعی برسد در این سازمان مبنای کار است.
وی گفت:سیاست های مقام معظم رهبری در زمینه بیمه های اجتماعی از سه سال پیش دنبال می شود و ایده های اولیه از سوی مقام معظم رهبری به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شده است که بدون شک راهگشای سازمان تامین اجتماعی خواهد بود و در مراحل نهایی است.

احتمال افزایش عیدی

سید صدرالدین صدری نوش آبادی، درباره نحوه محاسبه و پرداخت عیدی کارکنان دولت گفت:عدد مطلق ‍‍پرداخت عیدی به کارمندان دولت، بازنشستگان، وظیفه بگیران، وراث وظیفه بگیران شهدا و جانبازان مبلغ هشت میلیون و چهارصد و هفتاد و پنج هزار ریال است که این محاسبه با قاعده عیدی کارگران متفاوت است.
وی درباره شیوه محاسبه عیدی کارکنان دولت افزود:چارچوب پرداخت عیدی را قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت که در سال 1374 به تصویب رسیده و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386 مشخص می کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه در قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت احکامی وجود دارد که باید رعایت شود، افزود:این قانون حکم کرده که پرداخت عیدی به صورت مساوی به همه کارمندان دولت انجام شود. یعنی همه وزارتخانه ها موسسات دولتی نهاد های عمومی غیردولتی شرکت های دولتی مانند دایره شمول این پرداخت، علاوه بر کارمندان دولت به نیرو های نظامی انتظامی در شمول این قانون قرار می گیرند و هرگونه پرداختی غیر از عددی که دولت هرسال اعلام می کند، تحت عنوان پاداش آخر سال ممنوع است.
معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور تاکید کرد:در مصوباتی که دولت در باره عیدی ابلاغ می کند عبارت هرگونه پرداختی تحت عنوان پاداش آخر سال یا عیدی ممنوع است، قید می شود؛ بنابراین هر پرداختی تحت این عنوان خلاف است و مدیران مالی و ذیحسابان دستگاه های اجرایی ملزم هستند که بر این امر نظارت کنند و اگر خلافی اتفاق افتاد آن را گزارش کنند.
وی افزود:حتی تاکید شده که شرکت های دولتی نیز نمی توانند به مدیران خود علاوه بر این مبلغ را پرداخت کنند؛ مکانیزم نظارتی آن نیز مشخص شده و مدیرعامل مکلف است نظارت کند و سازمان حسابرسان قانونی نیز بر این امر نظارت خواهند کرد و موظفند اگر خلاف این امر اتفاق افتاد گزارش کنند.
صدری نوش آبادی تصریح کرد:ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری امتیاز عیدی را مشخص کرده که برای هر سال 5 هزار امتیاز است، این امتیاز ضرب در ضریب سال شده و مبلغ عیدی هر سال حاصل می شود که ضریب حقوق امسال کارمندان دولت 1695 ریال بوده که مبلغ عیدی امسال از آن به دست آمده است.
به گزارش سازمان امور اداری و استخدامی، این مقام مسئول با رد ادعای تاخیر در پرداخت عیدی کارمندان دولت در سال های گذشته گفت:دولت همه تلاش خود را بکار خواهد بست که عیدی کارکنان دولت را با حقوق بهمن ماه پرداخت کند.
معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور درباره احتمال تغییر شیوه محاسبه عیدی کارکنان دولت و افزایش مبلغ آن، افزود:در اصلاحیه قانون مدیریت خدمات کشوری که لایحه آن اخیرا ازسوی دولت به مجلس فرستاده شده برخی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری اضافه شده که موجب افزایش میزان عیدی کارکنان دولت خواهد شد، اما این مساله نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی است.

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در سال 97

علی ربیعی (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود:براساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این عدد برای یک خانواده پنج نفری 640 هزار تومان تعیین شده است که باید آن را به صورت پلکانی افزایش دهیم.
وی گفت:11 میلیون نفر تحت پوشش این موضوع قرار داده شده اند و 800 هزار نفر نیز پس از بررسی لایحه بودجه در مجلس به این تعداد اضافه می شوند.
ربیعی گفت:چهار سال است که سیاست افزایش حقوق بازنشستگان در مقایسه با تورم را دنبال می کنیم و معتقدم قدرت خرید بازنشستگان در سال های گذشته فوق العاده کاهش یافته است.
وی افزود:راهبرد دولت تا سال 1400، افزایش پلکانی حقوق کسانی است که کف حقوق را دریافت می کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال 96 برای بازنشستگانی که بالای دو میلیون تومان حقوق می گرفتند 10 درصد افزایش دادیم و آن هایی که کف حقوق را می گرفتند 28 درصد حقوق آن ها افزایش یافت، گفت:در سال 97 روش پلکانی ادامه می یابد و پیش بینی شده است برای کسانی که حدود سه و نیم میلیون تومان حقوق می گیرند افزایش 10 درصدی و آن هایی که زیر این مبلغ حقوق می گیرند، به صورت پلکانی دریافتی آن ها افزایش یابد.
وی در ادامه گفت:در حال برنامه ریزی برای قرار دادن بیمه تکمیلی بازنشستگان در سازمان تامین اجتماعی یا دیگر صندوق های بیمه هستیم.
ربیعی افزود:برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ فقر زدایی متکی بر اشتغال زایی است.

توضیحات وزیر درباره عیدی و پاداش بازنشستگان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تامین منابع عیدی و پاداش بازنشستگان خبر داده و درباره تعیین مزد کارگران گفت:در شورای عالی کار چانه زنی ها برای تعیین حداقل دستمزد در جریان است و تلاش می کنیم این مساله به شب عید کشیده نشود. علی ربیعی افزود:استراتژی ما این است که این افزایش حقوق از نرخ تورم بیشتر باشد البته دریافتی های تا سقف 2 میلیون تومان را درصدی افزایش خواهیم داد تا فاصله دریافتی های پائین و بالا را کمتر کنیم. او در ادامه از ثبت نام 50 هزار نفر برای وام اشتغال روستایی خبر داد و گفت:از 50 هزار درخواست وام در مرحله اول، حدود 8000 وام پذیرفته شده است که از امروز پرداخت این وام ها در 5 استان انجام می شود.
ربیعی افزود:امسال از مبلغ 12 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده در این طرح، دو هزار میلیارد تومان پرداخت می شود. البته این طرح طبق قواعدی انجام می شود که منجر به ایجاد اشتغال شود. وی در ادامه درباره باز شدن جعبه سیاه نفتکش سانچی توضیح داد:جعبه سیاه این کشتی دیروز با حضور نمایندگان سازمان بنادر و دریانوردی، کشتیرانی، طرف سوئدی سازنده کشتی و طرف پانامایی باز شد. قرار بود جعبه سیاه دو کشتی (سانچی و کریستال) همزمان باز شود که ما گفتیم ابتدا جعبه سیاه سانچی باز شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود:با توجه به وجود سم در کشتی نمی توان داخل آن رفت. روبات ها هم فقط عکس می گیرند و آن ها هم نمی توانند داخل کابین ها بروند.
وی درباره مقصر سانحه سانچی، گفت:شکایت در دریا قواعد خاصی دارد و شرکت های بیمه و حقوقی میزان خسارت را تعیین می کنند. در دریا این طور نیست که یک طرف صد درصد مقصر باشد بلکه هر دو طرف را با درصد های متفاوت مقصر می گیرند. وی همچنین در خصوص موضوع ادغام دو صندوق بازنشستگی گفت::طرحی در مجلس مطرح است که بر اساس آن صندوق فولاد با صندوق بازنشستگان کشوری ادغام شود، ولی ادغام مشکلی را در این زمینه حل نمی کند.

پیشنهاد میزان افزایش دستمزد 97 کارگران

عضو شورای عالی کار درباره تعیین دستمزد 97 گفت:با اشاره به تعیین هزینه سبد معیشت سال 96 برای تعیین مزد 97 کارگران گفت:در تعیین دستمزد علاوه بر نرخ تورم مهم ترین موضوع سبد معیشت خانوار کارگری است. هرچه قدر به آخرین روز های سال نزدیک می شویم نرخ تورم در سبد هزینه های خانوار تغییر پیدا می کند، برای تعیین سبد معیشت یعنی عدد نهایی سبد معیشت تورم هفته پایانی بهمن ماه ملاک قرار می گیرد که بیشتر نرخ هزینه ها مد نظر است تا نرخ تورم.
علی خدایی افزود:جلسات کمیته مزد در حال برگزاری است و آن عددی که تحت عنوان میزان سبد هزینه معیشت قرار است اعلام شود در هفته پایانی بهمن ماه اعلام می شود مگر آنکه ضرورتی ایجاد شود. یعنی اگر جلسات رسمی شورای عالی کار قرار باشد که زودتر برگزار شود، محاسبات پیرامون سبد معیشت را زودتر انجام می دهیم. بر اساس توافق هایی که تاکنون در جلسات کارگروه مزد صورت گرفته قیمت کالا های اساسی و مؤثر در سبد هزینه اقلام ضروری در هفته آخر بهمن ماه به عنوان ملاک رقم نهایی سبد معیشت سال 96 برای تعیین مزد سال 97 مد نظر قرار خواهد گرفت و استخراج خواهد شد.
خدایی بیان کرد:محور برای تعیین دستمزد ملاک سال گذشته است که به یک توافق سه جانبه رسیدیم که از توافق عقبگرد نمی کنیم. نکته ای که در خصوص میزان تعیین دستمزد سالانه وجود دارد این است که اوایل دهه 80 این نرخ دستمزد بود که از نظر روانی یک تورمی را به جامعه تحمیل می کرد و ما این موضوع را می پذیریم، اما مدت هاست مواردی که از نظر روانی در جامعه تاثیر می گذارد، قیمت حامل های انرژی و افزایش قیمت ارز و رشد هزینه های اقلام ضروری خانوار است که متاسفانه در جریان افزایش نرخ ارز مشاهده می کنیم، وابستگی مستقیمی بین افزایش قیمت ها و نرخ ارز وجود دارد. عضو شورای عالی کار گفت:در یکی از جلسات کمیته مزد دستمزد براساس نرخ منطقه ای را بررسی کردیم که به دلیل مغایرت با بند 2 ماده 41 قانون کار مورد مخالفت قرار گرفت و تایید نشد، حتی برای شروع مذاکرات هنوز عدد و رقمی را بررسی و مطرح نکرده ایم. 

عید بازنشستگان

جدول عیدی بازنشستگان در سال های گذشته

تاریخ و مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی سال 97

اخرین اخبار از “عیدی بازنشستگان” و مستمری بگیران + جدول
:
امتیاز : 2.6 تعداد رای : 75
برگرفته از جام نیوز /م
این مطلب مفید بود ؟ 39 36
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف