نمناک سبک زندگیکودک کودکان با پول های عیدی شان چه کنند؟
عیدی کودک ، پول عیدی بچه ها
با نزدیک شدن به نوروز باید به کودک تان پس انداز کردن را یاد بدهید, نگذارید تمام پول های عیدی اش را خرج کند.

پس انداز کردن عیدی کودکان

یکی از خاطرات بسیار جالب افراد، گرفتن عیدی است. به ویژه بچه ها عیدی گرفتن را بسیار دوست دارند و از آن لذت می برند. به علاوه، این کار حکم ابراز علاقه و احترام گذاشتن را دارد و برای هر فردی مهم است. وقتی افراد به یکدیگر کارت تبریک می دهند به این معناست که برای هم ارزش و احترام قائل هستند.

در خصوص عیدی کودکان و عیدی دادن به کودکان نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

نباید هدیه بسیار گرانقیمت یا مبلغ عیدی بسیار زیاد باشد. زیرا در این صورت همه از عهده چنین کاری برنمی آیند. امکان دارد همین مساله رقابت به وجود آورد و تا حدی باعث قطع ارتباط بعضی خانواده ها با یکدیگر شود.

عیدی کودک

عیدی دادن به کودکان

این ما هستیم که به فرزندان خود چه مستقیم و چه غیرمستقیم می آموزیم که با پول های خود چه کنند؟ استفاده از پول به دو بخش تقسیم می شود:

پس انداز و خرج کردن متناسب پول. در ابتدا به فرزندان خود یاد بدهید که بخشی از پول هایی را که به دست می آورند پس انداز کنند.
بهترین پس انداز، پس اندازهایی است که باعث افزایش پول شوند.مانند سرمایه گذاری در پروژه ها یا حداقل نگهداری پول در بانک.
وقتی کودک یا نوجوان ما اصرار دارد که پول خود را خرج کند، بعد از کنار گذاشتن پس انداز اندک، باید به او یاد بدهیم که فهرست مایحتاج خود را تهیه کند.
 
فرض کنید که فرزند شما هفت قلم کالا را می نویسد که دوست دارد داشته باشد.وقتی کالاها فهرست شدند، به فرزندمان یاد می دهیم تا آنها را بر اساس شدت نیاز اولویت بندی کند.
برای اولویت بندی لازم است به او یاد بدهیم که صرفا بر اساس علاقه فهرست خود را اولویت بندی نکند.
بلکه بتواند نیاز خود را تشخیص داده و بر اساس ضرورت نیاز، فهرست اش را طبقه بندی کند.
اگر پول فرزندمان به همه اقلام فهرست رسید که چه بهتر، و اگر نه حتما لازم است به او یاد بدهیم که از این به بعد بخشی از پول هایش را پس انداز کند تا بتواند همه اقلام فهرست را به مرور و در یک بازه زمانی طولانی تر خریداری کند.
 
عیدی کودک

پس انداز کردن عیدی کودکان

آیا فرزندم را به تنهایی برای خرید بفرستم؟
بدیهی است که برای خرید های تخصصی (مانند خرید موبایل، وسایل بازی دیجیتال یا موارد مشابه) فرزند ما بهتر است تنها به خرید نرود.
قبل از چنین خرید هایی لازم است همراه با او، تحقیق کنیم که وسیله مورد نظر او چه ویژگی ها یی باید داشته باشد تا هم نیاز او را رفع کند و هم کارایی زیاد و غیر قابل بهره برداری نداشته باشد.
 
برای این تحقیق می توانیم با افراد صاحب نظر مشورت کنیم یا در فضای اینترنت جستجو کرده و یا با چند فروشنده مشورت کنیم.
اما برای خرید های عمومی تر می توانیم از فرزند خود کمک بگیریم.
چرا که خرید کردن از کارهای خوبی است که هم باعث همکاری فرزندان در امور خانه می شود تا کمکی به انبوه کارهای پدر و مادر باشد و هم عاملی برای ایجاد حس مسوولیت و مهارت برای زندگی آینده آنها محسوب می شود.
 
همچنین، گاهی خرید کردن فرزندان بزرگ تر در مواقع ضروری برای کوچک ترها، موجب ایجاد محبت بیشتر بین آنها می شود.
بنابراین ابتدا لازم است فرزندتان را برای خرید کردن آماده سازی کنید. برای مثال اگر با فرزندانتان به خرید می روید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:
 
در مورد اجناسی که می خواهید خرید کنید، از آنها نظرخواهی کنید تا توجه شان به ملاک های خرید، مثل کیفیت و قیمت مناسب، تولید داخلی بودن، سالم بودن کالا، شماره پروانه، تاریخ تولید و ... جلب شود.
از همان آغاز از خریدهای غیرضروری خودداری کنید تا این کار برای بچه ها به عنوان یک عادت دربیاید، نه اینکه جذب رنگ و ظاهر و تبلیغات کالاها شوند و هرچه در چشم زیبا آید در سبد خرید قرار داده شود.
خرید را باید متناسب با مقدار پول موجود و نیاز واقعی و با توجه به اولویت های خانواده انجام داد.
 
همچنین اگر فرزندان را تنها به خرید می فرستید، به نکات زیر توجه داشته باشید
سعی کنید به اندازه لازم و کافی، پول در اختیار فرزندتان قرار دهید.
منظور این است که پولی که برای خرید به فرزندتان می دهید، نه کمتر از میزان کالای سفارش شده باشد (تا خدای ناکرده فرزند شما پس از خرید مقروض یا احیانا سرافکنده در مقابل مغازه دار و سایر مشتری ها شود) و نه خیلی بیشتر از حد نیاز، تا برای خریدهای غیرضروری وسوسه شود!
 
به مغازه ها و فروشندگان، مسیر رفت و آمد و به مدت زمان رفت و برگشت او توجه و نظارت داشته باشید (از قبل شناخت نسبی به دست آورید) و توصیه های لازم در باره رفتار با غریبه ها را به او یاد بدهید.
نوعی برنامه ریزی داشته باشید که بچه ها مکررا به خرید نروند، بلکه با کمی هماهنگی، خریدها بیشتر به صورت یکجا انجام شود تا از اتلاف وقت آنها پرهیز شود.
 
کودکان را در ساعات دیر وقت شب یا صبح خیلی زود به خرید نفرستید.
به آنها تذکر بدهید که هر خریدی درست نیست، مانند خرید شانسی ها یا مواد محترقه یا برخی از مواد غذایی ظاهرا جذاب که از نظر تغذیه ای مضر هستند، مثل یخمک، پفک و ... یا چیزهایی که در خانه موجود است و نیاز به خرید آنها نیست.
به فرزندانتان یاد دهید برای خرید کردن با شما مشورت کنند و برای خرج کردن پول خود هم برنامه ریزی و دقت داشته باشند.
 
فرزندان و نگهداری از اسکناس ها!
نحوه نگهداری از اسکناس ها را باید به فرزندان آموزش داد تا از ضرر ملی ناشی از عدم نگهداری صحیح پول جلوگیری شود. می توانید برای آنها یک کیف پول کم هزینه تهیه کنید.
 
بچه ها باید ارزش پول درآوردن، پول نگه داشتن و پول خرج کردن را بدانند. به آنها بیاموزید که پول نعمتی از جانب خداست که با زحمات فراوان پدر و مادر به دست می آید.
بنابراین نباید به راحتی از بین برود و باید در قبال آن احساس مسوولیت کنند.
در ضمن باید این را هم بدانند که پول وسیله است، نه هدف و در برخورد با پول باید نه آن قدر وابسته بود که به مرز بخل و خسیس بودن رسید و نه آن قدر بی توجه که به مرز اسراف و زیاده روی وارد شد.
 
به همین خاطر باید به آنها آموزش داد که پول توجیبی خود را به اندازه و به جا و در تعادل خرج کنند. به جا و اندازه بودن را هر خانواده با توجه به شرایط خود به فرزندان آموزش می دهد.
یعنی پول توجیبی بیش از اندازه نیاز فرزندان به آنها ندهید و با محاسبه نیاز هفتگی یا ماهانه بچه ها و با گفت وگو و توافق این پول را در اختیار آنها بگذارید.

آموزش پس انداز عیدی به کودک

کودکان با پول های عیدی شان چه کنند؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از زندگی آنلاین - سلامت نیوز -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف