نمناک سبک زندگیگردشگری سفر به غار یخ مراد در اطراف تهران + تصاویر
غار ، یخ مراد
غار یخ مراد یکی از منحصر به فرد ترین غارهای ایران می باشد که قندیل ها و دریاچه های یخ زده اش زبان زد خاص و عام است.

سفری یک روزه به غاری یخی در اطراف تهران

جنگل، دشت، دریاها و سواحل همه و همه مقاصدی هستند که بارها آنها را تجربه کردیم و به خوبی با آنها آشنایی داریم. اما هنوز هم هستند جاذبه هایی که تا به حال اسمشان را هم نشنیده و هیچوقت تجربه شان نکرده ایم.

در همین کشور خودمان، ایران، تعداد زیادی از این جاذبه ها وجود دارند که می توانند یک سفر متفاوت و هیجان انگیز را به ما هدیه کنند. کمی آن طرف تر از پایتختِ همیشه بیدار ایران که مدام از شلوغی ها و روزمرگی هایش شکایت داریم، جاذبه ای طبیعی و شکفت انگیز انتظارمان را می کشد؛ جاذبه ای که می تواند برای ساعاتی ما را به دنیایی دیگر در اعماق زمین ببرد و تفریحی متفاوت را برایمان رقم بزند.

شاید بارها و بارها از جاده چالوس گذر کرده و از طبیعت کم نظیرش لذت برده باشید اما کمتر به جاذبه های خاص آن توجه کرده و به راحتی از کنار آنها گذشته اید. می خواهیم در این مطلب غاری را در میان جاده چالوس به شما معرفی کنیم که در نوع خود بی نظیر است.

در این مطلب ما می خواهیم غار یخ مراد را برای شما معرفی کنیم ٬ مکانی که فقط با پیمودن 65 کیلومتر از تهران به آن جا میرسید و می تواند برای شما روزی شاد و خاطره انگیزی را بسازد ٬ پس برای آشنایی بیشتر با این مکان ٬ باما همراه باشید ...

یخ مراد، یکی از غارهای اطراف تهران

قبل از هرچیز بگوییم که برای وارد شدن باید هد لامپ و لباس گرم داشته باشید٬ چون دمای هوا معمولا به زیر صفر می رسد. در سایر غارهای ایران، بخار آب و عدم وجود جریان هوا در ماه های سرد سال ، دمای داخلی حداقل 10 درجه بیشتر از دمای بیرون است ، اما در غار یخ مراد ، این قضیه برعکس است که علت آن به خاطره منافذ زیاد بین فضای درون غار و فضای بیرون غار است.

این مکان همیشه قابل بازدید است ولی در اسفند و فروردین شلوغ است.در این دو ماه آب ها ، به صورت ستون هادر آن تشکیل می شود. وجود یخ در بیشتر فصل سال در این مکان فقط مخصوص همین غار است.

در گذشته مردم این منطقه اعتقاد داشتند که اگر یخ غار را بخورند تا سال بعد به مقصودشان دست پیدا می کنند که نامش برای همین «یخ مراد» است.

چکیده ها و چکنده ها یخی این غار منظره ای زیبا را به وجود می آورند که بسیار دیدنی است و ارتفاع آن ها در اسفند و فروردین بیشتر از سایر اوقات است. چون به دلیل گرما در ماه های دیگر کم کم آب مشوند و کوچک تر. هنگام پیمودن راه باید هد لامپ همراه داشته و مراقبش باشید تا نشکند.

در آخر هم یادمان باشد که طبیعت امانتی است در دست یکایک ما. یادمان باشد از طبیعت هیچ چیزی برنداریم جز عکس و در طبیعت چیزی باقی نگذاریم جز خاطره. بنابراین بازدید یخ مراد که یکی از غارهایاطراف تهران است و همین طور یکی از جاذبه های گردشگری تهران و جاهای دیدنی تهران را از دست ندهید.


غار یخ مراد

غار یخ مراد

دسترسی به غار

برای رفتن به غار که یکی از غارهای اطراف تهران است، باید مسیر تهران – چالوس را طی کنید و سپس تقریبا بعد از 65 کیلومتر راه باید به طرف روستای کهنه ده بپیچید و سپس به یک دو راهی می رسید که برای رسیدن به غار یخ مراد باید راه سمت راست را انتخاب کنید.

بر اساس حرف هایی که مردم آن جا ، درمورد روستای کهنه ده ٬ روستایی بسیار کهن که مدت زیادی بوده به علت عوامل مختلف طبیعی خراب شده ولی سپس باز آباد شده و دلیلی است برای نام کهنه ده٬ می باشد. اگر میخواهید به داخل دهانه غار بروید ٬ باید تقریبا نیم ساعت پیاده روی داشته باشید. خوب ترین موقع برای رفتن به این غار ٬ اسفند و فروردین میباشد یعنی زمانی که اطراف غار پر از برف است.

در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا دهانه غار با عرض 3 متر و طول 8 متر قرار دارد و در پشت آن تالار سنگلاخی واقه شده است. طول یخ مراد دقیق مشخص نیست که چقدر است ٬ علت آن حفره های متعدد آن و راه های تو در تو زیادی است به صورتی که است.


غار یخ مراد

سفر به غار یخ مراد در اطراف تهران + تصاویر

سفر به غار یخ مراد در اطراف تهران + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از همگردی-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف