نمناک فرهنگ و هنرموسیقی غافلگیری روحانی در شب تولدش + تصاویر
روحانی ، کنسرت سمفونیک
شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران در شب تولدش توسط نوازندگان ارکستر غافلگیر شد.
تاریخ انتشار : 6 خرداد 1395

وقتی روحانی در شب تولدش غافلگیر می شود

تازه ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی بعد از مدت ها حاشیه، به رهبری شهرداد روحانی برگزار شد که نوازندگان ارکستر یک شب غافلگیرکننده را برای این هنرمند رقم زدند.

ارکستر سمفونیک و کُر تهران چهارشنبه شب پنجم خرداد ماه بعد از عبور از چند ماه اختلاف پرحاشیه و کناره گیری علی رهبری از سمت مدیریت هنری و رهبری ثابت، سرانجام با ترکیبی متفاوت تر از کنسرت های قبلی به رهبری مهمان شهرداد روحانی میزبان مخاطبان پرتعداد تالار وحدت بود.

کنسرت شهرداد روحانی

این کنسرت بعد از مدت ها این بار در غیاب چند نوازنده سرشناس تازه کناره گیری کرده ارکستر چند ماه قبل از جمله بردیا کیارس، باربد بیات، امیر باورچی، تینا جامه گرمی، میلاد عمرانلو، آرمین قیطاسی، آرین قیطاسی و تعدادی دیگر از هنرمندان به صحنه رفت.

حضور ارسلان کامکار کنسرت مایستر سابق ارکستر سمفونیک تهران که تا چند هفته از آغاز به کار دوره جدید این ارکستر در اسفندماه سال 93 در این مجموعه موسیقایی حضور داشت اما بعد از مدتی به بهانه خستگی و انجام کارهای شخصی از این سمت کناره گیری کرده بود نیز از نکات جالب توجه تازه ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بود.

کنسرت شهرداد روحانی

در این برنامه ارسلان کامکار مجددا به عنوان کنسرت مایستر و همچنین مازیار ظهیرالدینی کنسرت مایستر ارکستر سمفونیک تهران در دوره حضور علی رهبری اینبار در مقام نوازنده اصلی ویولن یک حضور پیدا کرده بود.

البته در ترکیب جدید ارکستر که از حضور تعدادی از نوازندگان فعلی ارکستر موسیقی ملی بهره مند بود، نوازندگان جدیدی حضور پیدا کرده بودند که تعدادی از آنها از جمله مجید اسماعیلی، داود منادی، محمود منتظم صدیقی و عده ای دیگر پیش از این بنا به دلایل مختلف از ترکیب نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران کناره گیری کرده بودند. ضمن اینکه از میان چهره های شاخص ارکستر که در همان ابتدای دوره مدیریت علی رهبری، بعد از مدت کوتاهی از ترکیب نوازندگان خارج شده بودند می توان به هنرمندانی چون کریم قربانی، پدرام فریوسفی، علی جعفری پویان، آیدین احمدی نژاد، امین غفاری و تعدادی دیگر اشاره کرد که در این کنسرت همچنان از حضورشان خبری نبود.

کنسرت شهرداد روحانی

اجرای کنسرتو پیانو شماره دو اثر راخمانینف با نوازندگی پیانو مهیار مرادی، «اورتور اگمونت» اثر بتهون با یک چینش صحنه ای جدید که آنچنان به مذاق مخاطبان در تالار خوش نیامد و عده ای از آنها در وقت استراحت از مسوولان ارکستر خواستند تا با تغییر جایگاه پیانو فضای جلوی صحنه را بازتر کند، بخش اول کنسرت ارکستر سمفونیک تهران را تشکیل می داد، این در حالی است که در بخش دوم که طبق برنامه ریزی قبلی گروه با چینش متفاوت تر از بخش اول انجام گرفته بود، سوییت «بیژن و منیژه» اثر استاد حسین دهلوی و قطعه «پرنس ایگور» اثر برودین با همراهی گروه کر ارکستر سمفونیک تهران به رهبری رازمیک اوحانیان برای مخاطبان اجرا شد. البته در پایان برنامه رسمی کنسرت، قطعه پرطرفدار «رقص دایره» اثر حشمت سنجری به تماشاگران ارائه شده که این بخش نیز مورد استقبال قرار گرفت.

کنسرت شهرداد روحانی

روحانی قبل از اجرای این قطعه ضمن تقدیر از حضور استاد مصطفی کمال پورتراب خطاب به تماشاگران گفت:حالا که شما تا این حد خوب هستید قطعه «رقص دایره» به آهنگسازی استاد حشمت سنجری را برای شما اجرا می کنیم که همه هنرمندان فعال در عرصه موسیقی می دانند که این هنرمند زحمات بسیار زیادی برای ارکستر سمفونیک تهران کشیده بود.

با وجود اینکه ارکستر سمفونیک تهران طی ماه های اخیر به شدت دچار حاشیه های ریز و درشت فراوانی شده و اختلافات شدید میان علی رهبری و مدیران بنیاد رودکی و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد بخش عظیمی از فعالیت این ارکستر قدیمی را تحت تاثیر قرار داده بود، اما تماشاگران همیشگی ارکسترها که از اغلب اجراهای چند ماهه گذشته ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری و دیگر رهبران مهمان استقبال کرده بودند، در این کنسرت نیز حضور پرتعدادی داشتند. این استقبال در حالی است که همچنان بخشی از مشکلات مجموعه ارکسترها به صورت کامل حل نشده و یا اگر هم حل شده، رسانه های جمعی هنوز از جزییات آن مطلع نیستند.

از نکات جالب توجه دیگر کنسرت ارکستر سمفونیک تهران اجرای سوییت «بیژن و منیژه» به آهنگساز استاد حسین دهلوی بود که با توجه به حال و هوای ایرانی و متفاوت این قطعه و اوضاع جسمانی این هنرمند پیشگام موسیقی ایرانی طی سال های اخیر یاد و خاطره وی دوباره برای مخاطبان زنده شد.

اما غافلگیری کنسرت چهارشنبه ششم خرداد ارکستر سمفونیک تهران زمانی رقم خورد که بعد از اجرای قطعه «رقص دایره» نوازندگان و خروج تشریفاتی شهرداد روحانی از صحنه همچنان در سرجای خود نشستند و با وجود تشویق پرشوری که از سوی تماشاگران صورت گرفت، همگی آنها با علامت سکوت از تماشاگران خواستند که بر سر جای خود بنشینند. در این هنگام بود که به یکباره گروه نوازندگی با اجرای نمادین قطعه «تولدت مبارک» شب تولد شهرداد روحانی را به وی تبریک گفتند که این اجرا با همراهی تماشاگران شکل شورانگیزتری به خود گرفت، تا آنجا که شهرداد روحانی با ورود به صحنه در حالی که به شدت غافلگیر به نظر می آمد از نوازندگان و مخاطبان تشکر کرد.

کنسرت شهرداد روحانی

وی که به شدت تحت تاثیر فضای موجود قرار گرفته بود، خطاب به نوازندگان و تماشاگران بیان کرد:حتم دارم هیچوقت این شب را فراموش نمی کنم و بسیار خوشحالم که این بار در کشور عزیزم ایران برای من جشن گرفتند. من از همه شما ممنونم.

کنسرت شهرداد روحانی

روحانی ، غافلگیری شهرداد روحانی در شب تولدش

غافلگیری روحانی در شب تولدش + تصاویر
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 8
برگرفته از مهر - /ک
این مطلب مفید بود ؟ 6 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف