غذای سالم رستوران
اگر بعد از خوردن غذای رستوران حال خوبی ندارید بخاطر غذای رستوران نیست بلکه در سفارش غذا درست عمل نکرده اید.

چگونه با خوردن غذای رستوران ها سالم باشیم؟

آیا شما دوست دارید که بیرون بروید و غذاهای رستورانی را میل کنید؟ آیا پس از خوردن غذاهای رستورانی احساس ناراحتی می کنید؟ اگر جواب شما بله هست، ما در این مطلب از سایت نمناک چند راه را برای شما معرفی می کنیم که هیچ احساس نارضایتی پس از صرف غذا های رستورانی به شما دست ندهد. برای حل این مشکلات در ادامه همراه ما باشید.

رستوران ها با ارائه غذاهایی با مواد غذایی مختلف هندی به مردم, باعث ایجاد برخی مشکل های حیاتی در بدن آنها می شوند. اکثر افراد بخاطر دغدغه های روزانه شان هیچ وقت اضافه ای ندارند که برای خودشان غذا درست کنند و به همین دلیل در زمان احساس گشنگی،یا به رستوران ها مراجعه می کنند و یا به رستوران ها زنگ می زنند و آنها با پیک سفارش مشتری را می رسانند.

با توجه به شرایط غیر بهداشتی برخی رستوران ها و غذاهایی که با مواد غذایی کم کیفیتی که مردم میدهند برای افرادی که در این رستوران ها غذا می خورند بسیار خطرناک است. خب، پس اگر شما می خواهید در رستوران ها غذا بخورید و از بیماری هایی که در پی غیر بهداشتی بودن آنها جلوگیری کنید،تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

غذا خوردن در رستوران

در رستوران هم می توان غذای سالم خورد

1. بسیار مهم است به رستورانی که می روید از آن مکان اطمینان کافی داشته باشید و از بهداشتی بودن آن مطمئن باشید.اگر به رستورانی مراجعه می کنید که دارای سایت هستند،به سایت آنها سر بزنید و منوی آنها را به دقت بخوانید.

2. یک پیش غذا کم کالری و سالم و کم چرب مثل یک سوپ سالم یا سالاد با سس کم چرب انتخاب کنید و هرگز پیش غذای پر کالری با چربی و کلسترول بالا مانند «میگو سوخاری» انتخاب نکنید .

3. هیچ گاه برای پیش غذا سوپ چرب و پرکالری مانند سوپ های خامه دار را سفارش ندهید و به جای آنها سوپ سبزیجات را انتخاب نمایید که کمک می کند بیشتر سبزی مصرف کنید.

4. برای جلوگیری از خوردن غذاهای اصلی پرکالری پیش غذا را طوری سفارش دهید که غذای اصلی تان محسوب شود و در کنار آن با یک لیوان نوشیدنی خنک یا یک تکه نان غذای خود را کامل کنید. این کار از نظر هزینه نیز به صرفه تر است.

5. قبل از غذا، سالادی با سس کم چرب و کم کالری سفارش دهید و طوری سس را روی سالاد بریزید که سالاد طعم سس را بگیرد و در آن غوطه ور نشود.

سفارش غذای سالم در رستوران

6. سعی کنید بین غذاهای سالم و ناسالم تعادل ایجاد کنید. مثلاً اگر شما سمبوسه سفارش می دهید، شما میتوانید یک سالاد نیز سفارش دهید که با اینکار احساس سیری به شما دست می دهد و از سفارش سمبوسه دوم جلوگیری می کنید.

7. هر زمان که شما به صورت دسته جمعی و گروهی به رستوران می روید و میخواهید غذایی سفارش دهید که ناسالم است، همه شما از آن غذا سفارش ندهید و سعی کنید از غذاهای متنوعی سفارش دهید که مجبور نشوید همگی غذای ناسالم بخورید.

8. به رستوران هایی بروید که با پرس های کوچک از مشتری پذیرایی می کنند و یا به دنبال رستوران هایی مطابق آشپزی مدرن باشید.

9. اگر غذایی که در رستوران سفارش داده اید بیشتر از حد معمولتان است ، قسمتی از آن را جدا کنید و برای شام یا ناهارتان به خانه بیاورید و از این کار خجالت نکشید زیرا رستوران ها باقی غذای شما را دور می ریزند و این کارشما جلوگیری از اسراف است. همچنین می توانید اگر از سایز معمول غذاهای رستوران اطلاع دارید قبل از سرو از پیشخدمت بخواهید که نیمی از غذا را برای شما بسته بندی کند.

10. هنگام سفارش غذا اگر غذایی سرخ کرده را می خواهید سفارش دهید به دنبال جایگزین کبابی یا تنوری آن باشید.

11. کنار غذا سیب زمینی سرخ کرده سفارش ندهید و به جای آن سبزیجات سفارش دهید.

12. از مسئول سفارش بپرسید طریقه طبخ غذا را بپرسید و تاحد امکان در مورد جزئیات طبخ اطلاعات کسب کنید.

سفارش غذای سالم در رستوران

13. غذاهای نانی را سفارش ندهید و اگر دوست دارید غذای خود را با نان صرف کنید از پیش خدمت بخواهید مقدارنان زیاد نباشد.

14. از سفارش دسرها خودداری کنید چرا که آنها ضرر دارند و ناسالم هستند و می توانند به راحتی باعث چاقی شما شوند.

15. به جای سفارش نوشابه های گازدار پر از قند نوشیدنی های سالم مانند آب، آبمیوه های طبیعی یا دوغ را سفارش دهید.

16. اگر با دوستانتان به رستوران رفته اید ، مدت زمان غذاخوردن تان را طولانی تر کنید تازودتر احساس سیری کنید. آرام غذا بخورید و با گذاشتن قاشق و چنگال خود را روی بشقاب بین هر لقمه مکث کنید. اگر سیر شدید می توانید نیمی از غذایتان را نخورید. بعد از خوردن نیمی ازغذا شروع آدامس بجوید تا میل به غذا در شما کمتر شود.

17. به جای دسر ، می توانید یک فنجان قهوه یا چای رقیق میل کنید تا میل به خوردن دسر را کاهش دهید.

18. در صورت سفارش غذاهای پروتئینی کم چرب ترین آنها مانند ماهی و میگو، سپس سینه مرغ، ران مرغ را سفارش داده و از خوردن گوشت گوساله و گوشت گوسفندی و چرخ کرده بپرهیزید.

سفارش غذای سالم در رستوران

19. اگر به خوردن فست فودها علاقه دارید عاقلانه ترین انتخاب ها را در نظر بگیرید مثلا یک ساندویچ تنوری یا کبابی با پایه ماهی، سینه مرغ یا گوشت کم چرب با یک نان سالم مانند نان های سبوسدار سفارش دهید. همچنین می توانید یکی از نان های دو طرف همبرگر را بردارید و ساندویچ را فقط با یک لایه نان بدون سس مایونز، پنیر و چربی اضافه میل کنید.

20. برای میل کردن فست فود به جای سس های سفید که مایونز، خامه و کره دارند سس های حاوی گوجه فرنگی را که دارای کالری و چربی کمتری هستند را انتخاب کنید.

21. از غذاهایی که میدانید در تهیه آنها از کره و روغن و نمک بیش از حد استفاده می شود، صرف نظر کنید چرا که باعث آسیب رساندن به بدن می شوند و می توانند وزن را بیشتر و در فشارخون تاثیرات منفی به جای بگذارند.

22. هنگام غذا خوردن به غذا نمک نزنید زیرا هنگام پخت به غذاها نمک افزوده اند و نیازی نیست که دوباره به آنها نمک بزنید.

23. آخرین نکته هم این می باشد که قبل از رفتن به رستوران خودتان را آماده کنید و ذهن خود را درگیر خوردن غذاهای پرچرب نکنید که خیلی برای بدن مضر می باشند. 

فوت و فن سفارش غذای سالم در رستوران

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بهداشت و سلامت نمناک /ن/ف
برچسب : سلامت بدن
وبگردی