نمناک فرهنگ و هنرتاریخ و تمدن تصویری از غم انگیزترین اتفاق در صحنه عاشورا
عاشورا ، واقعه عاشورا
تابلو هدیه عشق اثر استاد محمود فرشچیان بیانگر مظلومیت علی اصغر (ع) در واقعه عاشورا است.

حزن انگیز ترین اتفاق در واقعه عاشورا

حزن انگیز ترین اتفاق در واقعه عاشورا شهادت کوچکترین فرد خانواده امام حسین (ع) یعنی حضرت علی اصغر (ع) بود که استاد فرشچیان به بهترین شکل ممکن این واقعه را به تصویر کشیدند.

استاد محمود فرشچیان در تابلوی بی نظیر «هدیه عشق»، تصویر حضرت علی اصغر(ع) را در دستان حضرت سیدالشهداء(ع) در روز عاشورا ترسیم کرده است. در این تصویر، تیر سه شعبه به گلوی مبارک شش ماهه اصابت کرده و بی رحمانه گلوی نازک کودک را دریده است.
افتادگی دست علی اصغر(ع) نشانگر شهادت و جان به جانان تسلیم کردن است. حالت حضرت امام حسین(ع) که کودک را روی دو دست خویش گرفته، نشانگر هدیه به پیشگاه حق و حالت دعاست.

شهادت کوچک ترین فرد حاضر در کربلا، حزن انگیزترین رخداد در واقعه ی عاشوراست. تاثیرگذاری این اتفاق باعث شد محمود فرشچیان شهادت حضرت علی اصغر (ع) را دستمایه ی یکی از آثار معروف نگارگری خود قرار دهد.
مظلومیت کوچکترین فرزند امام حسین (ع) و نحوه ی شهادت او، آن قدر تاثیرگذار است که پس از گذشت 14 قرن از واقعه ی عاشورا هنوز هم تکرار روایت شهادت حضرت علی اصغر (ع) دل ها را به در می آورد. محمود فرشچیان - نگارگر پیشکسوت - که آثار بسیاری را با موضوع امامان معصوم (ع) و چهره های دینی خلق کرده، شهادت این نوزاد شش ماهه را در یکی از تابلوهایش به تصویر کشیده است.

نام تابلوی نگارگری فرشچیان با موضوع شهادت حضرت علی اصغر (ع) «هدیه عشق» است. او این اثر را در سال 1381 خلق کرد. ابعاد این تابلو 72*95 سانتی متر است و فرشچیان از تکنیک اکریلیک روی مقوای ماکت برای خلق آن استفاده کرده است.

صحنه عاشورا

هدیه عشق استاد فرشچیان در باب مظلومیت علی اصغر در عاشورا

در تابلوی «هدیه عشق» نمایی کلی از پیکر علی اصغر (ع) روی دستان پدرش به تصویر کشیده شده است. در این اثر هنری که به روایت شهادت علی اصغر (ع) وفادار است، تیری بر گلوی فرزند سیدالشهدا (ع) اصابت کرده و او را به شهادت رسانده است. حالت دستان امام حسین (ع) در این اثر هنری به گونه ای تصویر شده که انگار فرزندش را به عنوان یک هدیه به پیشگاه پروردگار تقدیم می کند. به همین دلیل، نام اثر «هدیه عشق» انتخاب شده است.

فرشچیان برای تاثیرگذاری بیشتر، حضرت علی اصغر (ع) را به عنوان هسته ی اصلی اتفاق، در مرکز تابلو قرار داده و اطراف آن را خالی گذاشته است، یعنی در تابلوی «هدیه عشق» خبری از طراحی های حاشیه ی تابلو که در دیگر آثار فرشچیان دیده می شود، نیست تا تمام توجه مخاطب به مرکز آن باشد. این هنرمند همچنین از رنگ های گرم برای فضاهای خالی تابلو بهره گرفته تا گرمای کربلا و تشنگی کودک شش ماهه را به مخاطب القا کند.

با این که در این اثر هنری، فقط دستان امام حسین (ع) به عنوان تکیه گاهی برای پیکر فرزندش دیده می شود، اما حضور او بسیار پررنگ است. هر بیننده ای با دیدن اثر متوجه می شود که دست ها متعلق به سیدالشهدا (ع) است و حزن و اندوه او را از شهادت کودک شش ماهه اش حس می کند. همچنین حالت دستان او صبر و رضایش را از آنچه خداوند برای او و خانواده اش رقم زده، به تماشاگر می رساند و تاثیرگذاری اتفاق را چند برابر می کند.

مجید مهرگان - هنرمند نگارگر - درباره ی ویژگی های تابلوی حضرت علی اصغر (ع) گفته است:فرشچیان برای بیان آنچه در ذهن داشته، در تابلوی «حضرت علی اصغر (ع)» از خط، بهره ی زیادی برده است و عنصر خط کمک کرده تا مصیبت و فاجعه، به کمال بیان شود. مسیر تیری که به گلوی کودک شش ماهه خورده و آن خطی که این تیر را به وجود آورده است و همچنین خطوطی که در لباس ها به کار رفته همه در مسیر بهتر شدن این اثر هنری بوده اند.

فرشچیان این اثر را مانند بسیاری از تابلوهای دیگر خود به آستان قدس رضوی تقدیم کرده است. این تابلو اکنون در موزه آستان قدس رضوی در معرض دید علاقه مندان است.

محمود فرشچیان متولد سال 1308 در اصفهان است. پدر او که نماینده ی فرش شهر اصفهان بود، پس از پی بردن به علاقه ی فرزندش به نقاشی و هنر ایرانی، او را نزد بهترین اساتید آن دوران فرستاد تا آموزش ببیند. فرشچیان بقیه ی مسیر هنری خود را با رفتن به مرکز هنرهای زیبای اصفهان، موزه های اروپا، تدریس و خلق ده ها تابلوی نقاشی با مضامین مختلف مذهبی، عارفانه و ملی گرایانه طی کرد.

تصویری از غم انگیزترین اتفاق در صحنه عاشورا

تصویری از غم انگیزترین اتفاق در صحنه عاشورا
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 9 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف