نمناک سبک زندگیکودک فاصله مناسب چشم با تلویزیون برحسب ابعاد تلویزیون
فاصله مناسب چشم ، تماشای تلویزیون
فاصله مناسب چشم با تلویزیون چقدر باید باشد؟ کودکان از چه سنی می توانند تلویزیون تماشا کنند؟در این گزارش سن مناسب کودکان برای تماشای تلویزیون و فاصله چشم تا تلویزیون برحسب ابعاد آن ذکر شده است.
بازدید : 3,682 نفر

فاصله مناسب چشم با تلویزیون

امروزه فناوری و تکنولوژی در حال رشد سریعی است.. یکی از تکنولوژی ها تلویزیون ها هستند.این تکنولوژی ها برای نمایش تصاویر از تابش اشعه لامپهای تصویرشان استفاده می کنند و تصاویر را به چشم منتقل می کند.

انسان به دلیل بافت آسیب پذیر بدن خود، در صورتی که مدت زیادی در مجاورت اشعه ها قرار داشته باشد دچار آسیبهای جسمی و بعضا روانی خواهد شد.بخصوص آسیبهای چشمی، مغزی و…علاوه بر فاصله بیننده تا تلویزیون، ابعاد نمایشگر نیز موثر هست.هر چقدر که صفحه نمایش بزرگتر باشد،تعداد لامپهای تصویر بیشتر میشود و به همین قرار تولید اشعه ها نیز بیشتر میشود.در این میان دانشمندان این عرصه فاصله استاندارد تا تلویزیون را بر حسب ابعاد تلویزیون محاسبه کردند.

فاصله مناسب چشم

فاصله چشم با تلویزیون باید چقدر باشد؟

تماشای تلویزیون برای بچه ها از چه سنی است؟

طبق پژوهشگری کشور آمریکا، کودکان زیر 2 سال در طول روز حدود 2 ساعت به تماشای برنامه های تلویزیونی می نشینند و حتی بچه های زیر 6 ماه نیز روزانه 2 ساعت برنامه های تلویزیونی، سی دی های کارتونی یا آموزشی را تماشا می کنند که متاسفانه این زمان در میان کودکان 8 تا 12 سال به 4 ساعت در روز رسیده است.
 
تماشای تلویزیون در سنین کم به دلیل عدم رشد درک و فهم کودکان، باعث ایجاد آسیب های روحی و روانی، ترس، تنبلی، عدم رشد خلاقیت و تحرک در آنان می گردد و از اجتماعی شدن آنان جلوگیری می کند.
 
استفاده و تماشای تلویزیون برای کودکان در سنین پایین در روز حداکثر 2 ساعت است و هر چقدر این زمان کاهش یابد برای سلامتی آنان بهتر است.
 
 

فاصله چشم با تلویزیون چقدر باید باشد؟

اندازه تلوزیون باید با ابعاد اتاق و فاصله محل نشستن برای تماشا تعادل داشته باشد، زیرا هرچه از تلویزیون عقب تر باشید صفحه آن کوچتر است و از بروز آسیب های چشمی و شنوایی جلوگیری می شود و حتی در هنگام خرید نیز باید به اندازه، فاصله دید، کیفیت واضح توجه کرد.
 
فاصله استاندارد افراد با تلویزیون نیز از دیگر نکته مهم در تهیه تلویزیون است و طبق گفته دانشمندان این عرصه فاصله استاندارد تا تلویزیون بر حسب ابعاد تلویزیون همانند زیر محاسبه شده است.
 
تلویزیون 22 اینچ:فاصله مناسب حداقل 100 و حداکثر 200 سانتیمتر
 
تلویزیون 26 اینچ:فاصله مناسب حداقل 130 و حداکثر 225 سانتیمتر
 
تلویزیون 32 اینچ:فاصله مناسب حداقل 205 و حداکثر 300 سانتیمتر
 
تلویزیون 37 اینچ:فاصله مناسب حداقل 230 و حداکثر 350 سانتیمتر
 
تلویزیون 39 اینچ:فاصله مناسب حداقل 305 و حداکثر 390 سانتیمتر
 
تلویزیون 42 اینچ:فاصله مناسب حداقل 355 و حداکثر 400 سانتیمتر
 
تلویزیون 47 اینچ:فاصله مناسب حداقل 395 و حداکثر 450 سانتیمتر
 
تلویزیون 50 اینچ:فاصله مناسب حداقل 425 و حداکثر 525 سانتیمتر
 
تلویزیون 55 اینچ:فاصله مناسب حداقل 475 و حداکثر 575 سانتیمتر
 
تلویزیون 60 اینچ:فاصله مناسب حداقل 550 و حداکثر 625 سانتیمتر
 
تلویزیون 65 اینچ:فاصله مناسب حداقل 580 و حداکثر 650 سانتیمتر
 
تلویزیون 70 اینچ:فاصله مناسب حداقل 630 و حداکثر 720 سانتیمتر
 
تلویزیون 72 اینچ:فاصله مناسب حداقل 655 و حداکثر 750 سانتیمتر
 
تلویزیون 84 اینچ:فاصله مناسب حداقل 725 و حداکثر 900 سانتیمتر 
 

ارتفاع نصب تلویزیون چقدر باید باشد؟

از نکات مهم در زمان نصب تلویزیون، ارتفاع به صورت مناسب و استاندارد با زمین است. اگر به دلیل ارتفاع بلند به صورت خوابیده و یا به مدت طولانی بالا نگاه کنیم، ممکن است دچار درد در ناحیه گردن و کمر شویم به همین دلیل ارتفاع یک نفر که روی کاناپه نشسته باشد 105 سانتی متر از سطح زمین است. 
برای جلوگیری از بروز آسیب های چشمی، درد در ناحیه کمر و گردن در هنگام تماشای تلویزیون به فاصله استاندارد چشم با تلویزیون و ارتفاع تلویزیون با زمین توجه کنید.

فاصله مناسب چشم با تلویزیون برحسب ابعاد تلویزیون

فاصله مناسب چشم با تلویزیون برحسب ابعاد تلویزیون
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - /ی
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف