فاطمه گودرزی

گفت وگو با فاطمه گودرزی بازیگر جاده چالوس + عکس

تاریخ انتشار : 12 آذر 1393کد مطلب : 10057زمان مطالعه : 5 دقیقه
فاطمه گودرزی بازیگر سینما و تلویزیون که فعالیت عمده او در سریال های تلویزیونی است درباره نقشش در سریال جاده چالوس سخن گفت.

فاطمه گودرزی بازیگر سال های پایانی دهه 60 و آغازین 70 دوران طلایی اش بود او در فیلمهایی چون رعنا ، آپارتمان ، جنجالی ، خانه خلوت ، می خواهم زنده بمانم ایفای نقش کرده و هم اکنون نیز شاهد بازی او را در سریال جاده چالوس میباشیم.

گودرزی پس از کوچ اجباری اش از هنر هفتم، به زعم خودش، بر اثر غالب شدن نقش های جوان پسند و شکل گیری مثلث های عشقی در ساختار عمومی فیلم هایی که در سینما ساخته می شدند سال هاست در مجموعه های تلویزیونی حضوری فعال و پررنگ دارد. این بازیگر باسابقه البته گلایه دارد از نقش های تکراری و محدودی که این روزها برای بازیگران هم سن و سال او نوشته می شود.
 
نقش تان در جاده چالوس چقدر با دیگر شخصیت هایی که تا امروز در تلویزیون بازی کرده اید، متفاوت است؟
این که چقدر متفاوت است را مردم باید قضاوت کنند، اما حتما تفاوت هایی دارد. پس از بررسی ویژگی های فیلمنامه، کارگردان و عوامل تولید احساس کردم می توانم در این سریال حضور موثری داشته باشم.
 
شخصیت محبوبه چقدر برای تان ملموس و باورپذیر بود؟
به هر حال خیلی از خانواده ها ورشکست می شوند و مردهایشان سکته کرده و حتی جان شان را از دست می دهند. محبوبه زنی است که در کنار مردی ایستاده که سخت از نظر اقتصادی تحت فشار است و می کوشد به شوهرش کمک کند تا این بحران را از سر بگذراند.
 
فاطمه گودرزی و محسن افشانی و سیما خضر آبادی در جاده چالوس
 
نگران نیستید که نقش زن خانه دار، مهربان و نگران شوهر و فرزند در تلویزیون برای تان کلیشه شود؟
این نگرانی را در وهله اول تلویزیون باید داشته باشد نه من. من شغلم بازیگری است و نمی توانم ده سال در خانه بیکار بنشینم تا مبادا کلیشه شوم. ما بانوان متخصصی در زمینه های مختلف داریم که زندگی شان بسیار جالب است و می تواند دستمایه ساختن یک فیلم یا سریال قرار بگیرد. همان کاری که در همه دنیا دارند انجام می دهند. من فمینیست نیستم، اما احساس می کنم جامعه مردسالار ما چنین فرصت هایی را از خانم ها می گیرد. تعجب می کنم فیلمنامه نویسان تلویزیون چرا به زندگی این بانوان توجه نمی کنند؟! اگر نویسنده بودم نقش های متفاوتی را برای خودم می نوشتم. تلویزیون باید در برخی سیاست هایش بازنگری کند. مردم می بینند که در اطراف شان چه می گذرد. چرا زن های خانه دار در تلویزیون همه باید شبیه هم باشند؟ چه ایرادی دارد زنی را به نمایش بگذاریم که مشکلات خاص خودش را دارد و در عین حال خانواده اش هم برایش مهم است؟
در توانایی های شما تردیدی نیست. اما مرحوم حمیده خیرآبادی را به یاد بیاورید که در نقش یک مادر مهربان و دلسوز کلیشه شده بود. حیف نیست که شما هم در یک نقش تکرار شوید؟
بله، قاعدتا نباید این اتفاق بیفتد. فقط بحث من نیست، این اتفاق برای همه بازیگران زن هم سن و سالم می افتد. ببینید در دنیا به خانم های میانسال نقش های متفاوتی پیشنهاد می شود. مریل استریپ با وجود میانسالی نقش های متنوعی بازی می کند. مگر قرار است تا کی سریال ها بر مدار جوانان بچرخد؟ بیشتر بار جامعه ما بر دوش میانسالان است. در نمونه های خارجی، زوج های میانسال نقش اصلی را دارند و جوانان و نوجوانان به نوعی مکمل آنها هستند. متاسفانه این مساله در ایران جا نیفتاده است. همه فکر می کنند اگر درباره جوانان فیلم بسازند مخاطب بیشتری خواهند داشت.
 
فاطمه گودرزی در جاده چالوس
 
این روزها که جاده چالوس در حال پخش است بازخوردی از مردم گرفته اید؟
راستش هر جا می روم تعریف می شنوم و احساس می کنم مردم با سریال ارتباط برقرار کرده اند. از بازی خودم هم در مجموع راضی هستم، اما به نظرم می توانست بهتر هم باشد.
 
پیش از این سریال با بیژن امکانیان همبازی بوده اید؟
نه، البته ایشان تهیه کننده مجموعه «دردسر والدین» بودند که من در آن نقش داشتم. اما همبازی شدن با آقای امکانیان تجربه فوق العاده ای بود. قبل از فیلمبرداری سکانس ها، در فضایی منطقی با هم صحبت می کردیم و به نظرات یکدیگر گوش می دادیم و آنچه را به توافق رسیده بودیم، به کارگردان منتقل می کردیم.
 
تجربه همکاری با بازیگران جوانی مثل محسن افشانی و سیما خضرآبادی چطور بود؟
من همیشه از انرژی مثبت جوانان لذت می برم. به عنوان یک بزرگ تر گاهی به آنها تشر هم می زنم و انصافا احترامم را هم نگه می دارند. در عین حال که خیلی با آنها صمیمی هستم اما اگر اشتباهی هم ببینم خیلی رک بهشان می گویم.
 
اصولا نسل جدید بازیگران را چطور می بینید؟
به هر حال موقعیت ها تغییر کرده است. سر بازیگران جوان خیلی شلوغ است، توجه شان به مسائلی غیر از کارشان هم هست. ما جور دیگری برای بازیگری تربیت شده بودیم.
 
شما در مجموع بازیگر کم کاری هستید، بخصوص در سینما. دلایل این کم کاری چیست؟
بله، کم کار شده ام. سینما محیط آرامی برای کار کردن نبود. فیلمنامه هایی را که پیشنهاد می شد دوست نداشتم یا نمی توانستم ارتباط لازم را با فیلمساز برقرار کنم. البته فیلم های خوبی هم به من پیشنهاد نمی شد. در نهایت ترجیح دادم به جای بازی در اثری سینمایی که دوست نداشتم در یک تله فیلم یا سریال قوی و تاثیرگذار تلویزیونی حضور پیدا کنم.
 
فاطمه گودرزی
 
شما سریال های موفقی مانند رعنا و گرگ ها را با داوود میرباقری داشتید، اما این همکاری ادامه پیدا نکرد. چرا؟
باید از میرباقری بپرسید. ایشان از من دعوت نکردند.
 
از تجربه تان در خانه خلوت با استاد انتظامی و مرحوم آهو خردمند هم بگویید.
خانه خلوت دومین فیلم من بود. فیلمنامه و کل کار را بسیار دوست داشتم. در شروع کارم خیلی سختگیر بودم. فقط سالی یک فیلم بازی می کردم، در حالی که سیل فیلمنامه ها به سویم سرازیر بود. خیلی سختگیری می کردم، باید قدم های اولم را محکم برمی داشتم تا موقعیتم تثبیت شود. از نقش های سخت خیلی لذت می بردم. در خانه خلوت از آقای انتظامی و مرحوم خردمند چیزهای زیادی یاد گرفتم.
 
در سابقه کاری شما ساخت فیلم کوتاه هم دیده می شود. تمایل ندارید به صورت جدی وارد عرصه کارگردانی شوید؟
چرا، آن سال ها که من فیلم کوتاه «دروغ» را ساختم بازیگر پرکاری بودم. خیلی سخت بود که برای یک سال همه کارهایم را زمین بگذارم و دنبال فیلمسازی بروم. راستش خودم هم یک مقدار سستی می کردم و می گفتم من که دارم بازی می کنم و خوب هم بازی می کنم چرا دنبال کار دیگری بروم. ساخت آن فیلم کوتاه فقط برای امتحان و محک خودم بود. شاید الان وقتش رسیده باشد که بازیگری ام را کمرنگ کنم و سراغ فیلمسازی بروم.
 
شما نزدیک سه دهه فعالیت هنری داشته اید. از مسیری که پیموده اید راضی هستید؟
خدا باید راضی باشد (می خندد). چیزی که برایم مهم است رضایت خودم از شیوه بازیگری ام و مردم از نقش هایم است. احساس می کنم مردم از کارم راضی هستند و معمولا هم اظهار لطف می کنند. اما در هر حال همه ما اشتباه می کنیم و من هم از این قاعده مستثنا نیستم.
 
نقشی هست که خواستار ایفایش باشید اما تا امروز به شما پیشنهاد نشده است؟
مدت هاست دوست دارم نقش یک زن جنوب شهری را که از فرهنگ بالایی هم برخوردار نباشد، بازی کنم.
 
مدتی پیش در فضای مجازی عکسی از شما با گریم یک پیرمرد منتشر شد. قرار بود این نقش را در فیلمی بازی کنید؟
نه، از اولش هم فقط یک تست گریم بود. نتیجه یک ساعت گریم روی صورتم همان تصویری شد که همه دیدند.
 
اگر واقعا نقش یک پیرمرد به شما پیشنهاد شود، خواهید پذیرفت؟
بله، البته. اتفاقا قبلا خانم آزیتا حاجیان چنین نقشی را در یک سریال بازی کرده و فکر نمی کنم مسئولان صدا و سیما حساسیتی روی این موضوع داشته باشند.

فاطمه گودرزی ، ناگفته های فاطمه گودرزی از جاده چالوس

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از جام جم - / ک
وبگردی