نمناک ورزشوالیبال بررسی عملکرد فدراسیون والیبال ایران در سال 95
فدراسیون والیبال ایران ، والیبال ایران
عملکرد فدراسیون والیبال ایران در سال 95 چگونه بوده است؟ بررسی عملکرد آن را در این مطلب بخوانید.

نحوه عملکرد فدراسیون والیبال ایران

فدراسیون والیبال ایران در سال 95 چندین تورنمنت را در بخش مردان، زنان و ساحلی پشت سر گذاشت. در این سال ملی پوشان ایران با حضور رائول لوزانو آرژانتینی موفق شدند برای اولین بار حضور در مسابقات المپیک 2016 را تجربه کنند.

دختران والیبال ایران توانستند مقام پنجم آسیا را که در تاریخ حضور آسیایی بانوان بی نظیر بود بدست بیاورند و در بخش والیبال ساحلی یک میزبانی درخشان در کارنامه فعالیت های والیبالی ها یه ثبت رسید. این ها تنها گوشه ای از اتفاقات والیبال در سال 95 به شمار می رود. سالی که محمدرضا داورزنی به دلیل حضور در معاونت وزارت ورزش و جوانان بعد از 8 سال ریاست فدراسیون والیبال را با سرپرستی این فدراسیون عوض کرد.

 

عملکرد والیبال در سال 95:

 

**انتخابی المپیک و تاریخ سازی بلندقامتان

 

تیم ملی بزرگسالان ایران از فروردین ماه 95 یعنی همان روزهای آغازین سال تمرینات خود را شروع کرد. ملی پوشان والیبال ایران می دانستند که کمتر از دو ماه زمان دارند تا مسابقات خود را برای کسب سهمیه المپیک آغاز کنند.

 

مسابقاتی که قرار بود اوایل خرداد در ژاپن برگزار شود. تمرینات و اردوهای ملی پوشان زیر نظر رائول لوزانو آرژانتینی و دستیار هم وطنش آغاز شد. تیم ملی والیبال ایران پیش از سفر به ژاپن ، اواخر اردیبهشت راهی فرانسه شد تا اردویی تدارکاتی را در این کشور برگزار کند و با آمادگی کامل راهی ژاپن شود.

 

تیم ملی در فرانسه دو دیدار تدارکاتی برگزار کرد و مقابل تیم فرانسه نتیجه را واگذار کرد. در نهایت ملی پوشان به تهران بازگشتند و بعد از 2 روز استراحت راهی ژاپن شدند تا نبرد خود را با حریفانشان آغاز کنند. شاگردان لوزانو پیش از آغاز این رقابت ها دیدارهای دوستانه ای را با تیم ملی چین و لهستان برگزار کردند و به پیروزی رسیدند. نتایجی که تیم ملی را با انگیزه و روحیه مضاعف برای آغاز راه اصلی روبه رو کرده بود.

 

تیم ملی ایران برای رسیدن به سهمیه المپیک 2016 باید 7 دیدار را با تیم های استرالیا، چین، ژاپن، ونزوئلا، کانادا، لهستان و فرانسه برگزار می کرد. تیم ملی ایران عملکردی عالی در این مسابقات داشت و با کسب 6 پیروزی و قبول تنها یک شکست مقابل تیم فرانسه به عنوان تیم دوم بعد از لهستان راهی مسابقات المپیک شد.

 

موفقیت تیم ملی والیبال ایران در مسابقات انتخابی المپیک منجر به تاریخ سازی بلندقامتان شد تا بعد از 52 سال مردان والیبال ایران جواز حضور در المپیک را کسب کنند. بعد از این قهرمانی، رئیس جمهور ، وزیر ورزش، وزیر امور خارجه، رئیس مجلس شورای اسلامی و چندین و چند شخصیت سیاسی و ورزشی دیگر این موفقیت را به جامعه والیبال و ورزش ایران تبریک گقتند.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

** لیگ جهانی 2016 ؛ چهارمین تجربه حضور

 

تیم ملی والیبال ایران در سال 2016 (1395) چهارمین حضور خود را در لیگ جهانی والیبال در حالی تجربه کرد که این رقابت ها در سال برگزاری المپیک در فشرده ترین زمان ممکن برگزار شد. این مسابقات برخلاف دوره های گذشته که لیگ جهانی در مدت 2 ماه پیگیری می شد، در سال 2016 در یک دوره یک ماهه 28 خرداد تا 27 تیرماه 1395 با فرمول و قالب جدید (به سبک رقابت های جایزه بزرگ زنان) برگزار شد.

 

تیم ملی والیبال ایران در سطح یک این مسابقات با تیم های فرانسه، ایتالیا، استرالیا، روسیه، آمریکا، برزیل، آرژانتین، صربستان، بلغارستان، بلژیک و لهستان هم گروه بود. شاگردان رائول لوزانو در هفته نخست این مسابقات که به میزبانی برزیل برگزار شد از تاریخ 27 تا 29 خرداد با تیم های برزیل ، آمریکا و آرژانتین دیدار کرد. تیم ملی ایران مقابل برزیل و آمریکا تن به شکست داد و مقابل آرژانتین به برتری رسید. در هفته دوم لیگ جهانی 2016 ، بلند قامتان ایران از سوم تا پنجم تیرماه 95 در صربستان با تیم های صربستان ، بلغارستان و برزیل مسابقه دادند.

 

تیم ایران مقابل بلغارستان و صربستان به پیروزی رسید و باز هم برابر تیم برزیل مغلوب شد. در هفته سوم مسابقات، ایران میزبان بود و 3 تیم ایتالیا، صربستان و آرژانتین حریفان ایران به شمار می رفتند. هفته سوم این مسابقات از دهم تا دوازدهم تیر برگزار شد و تیم ملی کشورمان مقابل ایتالیا شکست خورد اما در 2 دیدار با صربستان و آرژانتین به پیروزی رسید.

 

تیم ملی ایران در پایان مرحله مقدماتی در رده هفتم قرار گرفت و از آنجایی که تیم های اول تا پنجم جواز حضور را در مرحله نهایی کسب می کردند، تیم ملی ایران از رسیدن به مرحله نهایی بازماند. عملکرد تیم ملی ایران در مسابقات لیگ جهانی 2016 چندان جالب توجه نبود. شاید به دلیل اینکه ملی پوشان ایران در لیگ جهانی 2015 موفق شده بودند به جمع 4 تیم نهایی راه پیدا کنند انتظار می رفت در این دوره هم در مرحله نهایی حضور داشته باشند اما این اتفاق رخ نداد و شاگران لوازنو به مقام هفتمی بسنده کردند.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

**جوانان ایران روی سکوی دوم آسیا

 

تیم ملی والیبال جوانان ایران با هدایت بهروز عطایی ، از 19 تا 27 تیرماه 95 راهی چین تایپه شد تا در هجدهمین دوره مسابقات قهرمانی جوانان آسیا حضور پیدا کنند. در دور مقدماتی این رقابت ها 16 تیم شرکت داشتند که تیم ملی والیبال جوانان ایران در گروه دوم این رقابت ها با تیم های قطر، هنگ کنگ و ترکمنستان هم گروه بود.

 

جوانان ایران در مرحله گروهی این رقابت ها موفق به کسب 3 پیروزی با نتایج مشابه 3 بر صفر شدند و با اقتدار از گروه خود به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعد شدند. در مرحله بعدی تیم ایران به مصاف قزاقستان رفت و مقابل این تیم هم با همان نتیجه 3 بر صفر به پیروزی دست پیدا کرد. شاگردان بهروز عطایی در دیدار با ژاپن در مرحله نیمه نهایی 3 بر یک به پیروزی رسید و راهی دیدار فینال شد. جایی که باید به مصاف تیم چین می رفت.

 

در حالی که پیش بینی می شد شاگردان بهروز عطایی در تیم ملی جوانان ایران بتوانند چین را شکست داده و عنوان قهرمانی را از آن خود کنند اما در میان ناباوری تیم ملی جوانان ایران مقابل چین با حساب 3 بر 2 مغلوب شد و به مدال نقره مسابقات بسنده کرد. در پایان این مسابقات 3 بازیکن ایران توانستند در جمع برترین ها قرار بگیرند.جواد کریمی، پاسور تیم ایران عنوان بهترین پاسور آسیا را به خود اختصاص داد. در پست دریافت کننده هم امیرحسین اسفندیار با وجود اینکه در بازی فینال زمان زیادی برای بازی کردن در اختیار نداشت توانست عنوان بهترین دریافت کننده آسیا را به خود اختصاص دهد. همچنین رسول آقچه لی هم عنوان بهترین پشت خط زن آسیا و علی اصغر مجرد عنوان بهترین مدافع را به دست آوردند.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

 

**صعود سه پله ای جوانان دختر در قاره کهن

 

هجدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان زیر 19 سال دختر آسیا از دوم تا دهم مردادماه سال 1395 به میزبانی تایلند برگزار شد. در دور مقدماتی این رقابت ها 15 تیم شرکت کردند که تیم ملی والیبال جوانان دختر ایران در گروه سوم این رقابت ها با تیم های ژاپن، هند و ماکائو همگروه بود. تیم ملی جوانان ایران با هدایت فریبا صادقی راهی تایلند شده بودند.

 

شاگردان صادقی در مرحله گروهی مقابل تیم ماکائو به برتری رسیدند اما در 2 دیدار دیگر برابر تیم ژاپن و هند تن به شکست دادند. بعد از مرحله گروهی ایران چند دیدار را برگزار کردند. ملی پوشان جوان ایران در نهایت با پیروزی برابر تیم های ماکائو، سریلانکا، استرالیا و فیلیپین و قبول شکست برابر تیم های ژاپن و هند عنوان نهم را کسب کرده و موفق شدند در رده نهم مسابقات قرار بگیرند. این نتیجه در حالی برای جوانان دختر ایران رقم خورد که در دور قبل رتبه دوازدهم برای این تیم کسب شده بود و در مقایسه با دوره گذشته جوانان دختر ایران 3 پله صعود کردند.

 

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

**ریو آوردگاهی سخت برای شاگردان لوزانو

 

تیم ملی والیبال ایران در حالی راهی مسابقات المپیک 2016 ریو شد که برای نخستین بار حضور در این رقابت ها را تجربه می کرد. شاگردان رائول لوزانو آرژانتینی با نمایشی درخشان در انتخابی المپیک بلیت ریودوژانیرو را تصاحب کردند و راهی مسابقات شدند.

 

سی و یکمین دوره بازی های المپیک از 16 مردادماه به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل آغاز شد. تیم ملی والیبال ایران در گروه دوم این مسابقات با تیم های لهستان، روسیه، کوبا، مصر و آرژانتین هم گروه بود. شاگردان رائول لوزانو در مرحله گروهی این رقابت ها در گام نخست به مصاف تیم آرژانتین رفتند. تیمی که خولیو ولاسکو، سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ایران را در روی نیمکت مربیگری خود داشت و در لیگ جهانی مقابل ایران تن به شکست داده بود.

 

تیم ملی ایران آغاز خوبی در المپیک 2016 نداشت و برابر آرژانتین با حساب 3 بر صفر مغلوب شد. گام دوم نبرد ایران با لهستان بود. دیداری که 5 ست به طول انجامید و در نهایت با برتری شاگردان استفان آنتیگا به پایان رسید تا دومین دیدار ملی پوشان ایران هم با شکست تمام شود. کوبا سومین حریف ایران در المپیک 2016 بود. دیدار مقابل این تیم به نخستین پیروزی والیبال ایران در تاریخ مسابقات المپیک منجر شد. تیم ملی ایران در این دیدار 3 بر صفر به پیروزی دست پیدا کرد.

 

در چهارمین دیدار تیم ایران توانست تیم مصر را هم 3 بر صفر مغلوب کند. آخرین دیدار را اما شاگردان رائول لوزانو به تیم روسیه با حساب 3 بر صفر واگذار کردند. ایران در این گروه در رده چهارم قرار گرفت و ضمن بازماندن از راهیابی به مرحله بعدی به عنوان پنجمی مشترک دست پیدا کرد. به اعتقادات اغلب کارشناسان والیبال و منتقدان عملکرد تیم ملی ایران در المپیک قابل دفاع نبود و شاید همین نتایج ضعیف بود که موجب شد فدراسیون والیبال تمایلی به ادامه همکاری با لوزانو نداشته باشد و پس از المپیک همکاری اش با این مربی آرژانتینی را تمام کند. پرونده تیم ملی والیبال ایران در نخستین حضور المپیکی اش با 2 پیروزی و 3 شکست بسته شد.

 

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

**بانک سرمایه قهرمان جام باشگاه های آسیا شد

 

تیم والیبال بانک سرمایه که در سال 94 و در لیگ برتر والیبال ایران، به مقام قهرمانی رسیده بود به عنوان نماینده ایران راهی مسابقات جام باشگاه های آسیا شد. هفدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های مردان آسیا با حضور 16 تیم در 4 گروه دور مقدماتی به میزبانی میانمار از 4 تا 10 شهریور 95 برگزار شد و تیم بانک سرمایه به عنوان نماینده ایران نخستین حضور آسیایی خود را در این رقابت ها تجربه کرد.

 

16 تیم از قاره آسیا در این رقابت ها حضور داشتند که تیم بانک سرمایه در گروه چهارم با تیم هایی از کشورهای مالزی، قزاقستان و هنگ کنگ هم گروه بود. تیم بانک سرمایه با پیروزی مقابل هر 3 تیم هم گروه خود راهی مرحله بعدی مسابقات شد و در مرحله یک چهارم نهایی با پیروزی مقابل تیمی از ویتنام راهی 4 تیم نهایی شد.

 

در نیمه نهایی شاگردان مصطفی کارخانه مقابل تیم چین به برتری رسیدند و به دیدار نهایی راه پیدا کردند. در فینال تیم بانک سرمایه باید به مصاف حریفی از قطر می رفت که با پیروزی 3 بر یک مقابل این این تیم موفق شد عنوان قهرمانی مسابقات را از آن خود کند. سرمایه دارها با نمایش خوب و مقتدرانه خود در میانمار موفق شدند در اولین حضور آسیایی خود جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

 

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

** بانوان ایران برای نخستین بار در رده پنجم آسیا

 

تیم ملی والیبال بانوان ایران در قالب تیم بانک سرمایه در مسابقات قهرمانی جام باشگا های زنان آسیا حضور پیدا کرد. مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های زنان آسیا از 13 شهریورماه با حضور نمایندگان والیبال 12 کشور آسیایی به میزبانی فیلیپین آغاز شد و به مدت 9 روز تا 21 شهریورماه ادامه پیدا کرد.

 

تیم ایران در این مسابقات در گروه دوم با تایلند و کره شمالی هم گروه بود. در مرحله گروهی شاگردان مایدا چیچیچ مقابل کره شمالی با حساب 3 بر یک به پیروزی رسیدند و برابر تیم تایلند تن به شکست دادند.

 

در مرحله بعد ایران به مصاف تیمی از کشور چین رفت و 3 بر صفر شکست خورد در مقابل تیمی از قزاقستان هم تن به شکست داد. در ادامه اما دختران ایران درخشش خوبی داشتند و توانستند دو پیروزی مقابل ویتنام و فیلیپین کسب کرده و برای نخستین بار در تاریخ والیبال زنان ، ایران به عنوان پنجمی آسیا دست پیدا کنند. در پایان رقابت جام باشگاه های زنان آسیا، تیم والیبال ان ای سی ژاپن با پیروزی در دیدار فینال این رقابت ها به مقام قهرمانی این رسید.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

** ششمی شاگردان مایدا در AVC کاپ زنان

 

پنجمین دوره مسابقات والبیال جام کنفدراسیون آسیا در گروه زنان به میزبانی ویتنام برگزار شد و تیم ملی والیبال بانوان ایران با هدایت مایدا چیچیچ در این رقابت ها حضور پیدا کرد. این رقابت ها از 24 تا 30 شهریور (14 تا 20 سپتامبر) با حضور 8 تیم برتر آسیا به میزبانی ویتنام برگزار شد. تیم ملی والیبال زنان ایران در این مسابقات با تیم های ویتنام (میزبان)، تایلند و چین تایپه هم گروه بود.

 

تیم ایران در دیدار افتتاحیه این مسابقات به مصاف ویتنام رفت و با وجود ارائه یک بازی دیدنی در نهایت 3 بر 2 تن به شکست داد. شاگردان مایدا در 3 دیدار بعدی خود به ترتیب مقابل چین تایپه، تایلند و ژاپن شکست خوردند و در ادامه با یک پیروزی مقابل ویتنام به مقام ششمی مسابقات دست پیدا کرد. تیم ملی والیبال بانوان ایران که در دور قبلی مسابقات AVC کاپ زنان به عنوان هفتمی دست پیدا کرده بود، این مسابقات را با یک پله صعود و عنوان ششمی به پایان رساند. در این مسابقات تیم ملی والیبال چین موفق شد به عنوان قهرمانی دست پیدا کند.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

 

**تیم «ب» ایران روی سکوی قهرمانی AVC کاپ

 

فدراسیون والیبال ایران تصمیم گرفت برای مسابقات جام کنفدراسیون مردان آسیا، تیم ملی «ب» ایران را اعزام کند. تیمی که ناصر شهنازی هدایت آن را بر عهده داشت و با هدف پشتوانه سازی برای تیم بزرگسالان تشکیل شده بود. پنجمین دوره مسابقات والیبال جام کنفدراسیون آسیا از یکم تا هفتم مهرماه (22 تا 28 سپتامبر) با حضور 8 تیم برتر آسیا برگزار شد و ملی پوشان «ب» ایران در این مسابقات حضور پیدا کردند.

 

والیبال ایران با 2 مدال طلا و یک نقره پرافتخارترین تیم مسابقات والیبال جام کنفدراسیون آسیا است و در رقابت های سال 2016 نیز به دنبال کسب چهارمین مدال خود بود. تیمی که در مرحله گروهی با ژاپن، استرالیا و چین تایپه در گروه دوم هم گروه شده بود و توانست همه حریفان خود را شکست دهد. تایلند و ژاپن دیگر حریفان ایران بودند که در دو مرحله یک چهارم نهایی و نیمه نهایی حریف ایران شدند و ایران توانست مقابل آن ها هم به پیروزی برسد.

 

شاگردان ناصر شهنازی در دیدار فینال به مصاف چین رفتند و این حریفشان را هم 3 بر یک شکست دادند تا در نهایت تیم ملی «ب» ایران به عنوان قهرمانی مسابقات AVC کاپ مردان دست پیدا کند. در پایان این رقابت ها علیرضا بهبودی، پاسور با تجربه تیم ملی ایران از دنیای والیبال ملی خداحافظی کرد.

 

تیم ملی «ب» ایران در حالی در این مسابقات حضور پیدا کرد که برخی ها تصمیم اعزام این تیم را تصمیم درستی نمی دانستند. این قبیل منتقدان بر این باور بودند که چنین مسابقاتی می تواند بستری مناسب برای کسب تجربه تیم های جوان تر باشد و اعزام تیم با میانگین سنی بالا دستاورد مثبتی برای والیبال ایران ندارد.

 

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

 

**ایران میزبان نبرد تیم های والیبال نظامی جهان

 

دومین میزبانی ایران از مسابقات والیبال در سال 1395 بعد از میزبانی از هفته سوم لیگ جهانی، مسابقات والیبال نظامیان جهان بود. سی و پنجمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی نظامیان جهان از 21 شهریورماه با حضور 10 کشور ایران، چین، کره جنوبی، کره شمالی، لبنان، پاکستان، سریلانکا، ونزوئلا و زامبیا به میزبانی خانه والیبال تهران آغاز شد.

 

در این مسابقات تیم نظامیان ایران با هدایت فرهاد نفرزاده به مصاف حریفانش رفت و در نهایت موفق به کسب عنوان قهرمانی این رقابت ها شد. تیم ایران با پیروزی مقابل چین راهی دیدار نهایی شد و در فینال کره جنوبی را شکست داد و به عنوان قهرمانی رسید.

 

**لوزانو رفت، کولاکوویچ آمد

 

پس از پایان مسابقات المپیک 2016 و نتایج نه چندان جالب تیم ملی ایران در آن مسابقات، مسئولان فدراسیون والیبال تصمیم گرفتند تغییراتی را در کادر فنی تیم ملی ایجاد کنند. به نظر می رسید نه لوزانو دیگر علاقه ای به ادامه همکاری با تیم ایران داشت و نه ایران تمایلی برای باقی ماندن این مربی روی نیمکت تیم ملی ایران نشان می داد.

 

بررسی های فدراسیون والیبال ایران از اوایل پاییز آغاز شد و گزینه های متعددی مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت و در حالی که نام گزینه هایی مانند آناستازی، مک کاچن، آنتیگا، استویچف و ... مطرح شد بالاخره «ایگور کولاکوویچ» سرمربی مونته نگرویی والیبال به عنوان سرمربی آینده تیم ملی والیبال ایران انتخاب شد.

 

«ایگور کولاکوویچ» 51 ساله اهل مونته نگرو است که در سال های 2006 تا 2014 میلادی هدایت تیم ملی والیبال صربستان را عهده دار بود و با این تیم به مقام چهارمی مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان در سال 2006 دست یافت. کولاکوویچ در رقابت های قهرمانی 2014 جهان با تیم ملی صربستان عملکرد ناامیدکننده ای داشت و در میان 24 تیم شرکت کننده در این رقابت ها، به مقام نهم رسید.

 

کولاکوویچ در حال حاضر هدایت هیچ تیمی را به عهده نداشت و لهستان و مونته نگرو نیز به دنبال به خدمت گرفتن این مربی بودند. این مربی با تیم صربستان در رقابت های قهرمانی اروپا، قهرمانی جهان و لیگ جهانی والیبال صاحب مدال شده است. تیم ملی والیبال صربستان تحت هدایت این سرمربی به بازی های المپیک 2008 پکن و 2012 لندن راه یافت. او با تیم صربستان 12 مدال به دست آورده است. تیم ملی ایران از نیمه دوم فروردین ماه سال 96 نخستین اردوی خود با تیم ملی ایران را آغاز خواهد کرد تا خود را برای مسابقات لیگ جهانی 2017 آماده کند.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

**لیگی که چندان هم برتر نبود!

 

سی و امین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران از چهارشنبه 28 مهر آغاز شد.مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران در سال 1395 با نام «شهدای منا» در یک گروه مقدماتی آغاز شد. در این دوره از رقابت ها 12 تیم بانک سرمایه، پیکان تهران، شهرداری تبریز، شهرداری ارومیه، سازمان عمران شهرداری ساری، هاوش گنبد، کاله مازندران، پارسه تهران، سایپا، متین صالحین ورامین، خاتم اردکان و شهرداری اراک حضور داشتند که پس از رقابت در مرحله گروهی ، 8 تیم بانک سرمایه، پیکان تهران، شهرداری ارومیه، سایپا، شهرداری تبریز، صالحین ورامین، خاتم اردکان و کاله آمل موفق شدند به پلی آف راه پیدا کنند و در مرحله بعد 4 تیم بانک سرمایه، پیکان، سایپا و شهرداری ارومیه به جمع 4 تیم نهایی راه پیدا کردند.

 

سی امین دوره لیگ برتر والیبال ایران آبستن اتفاقات عجیب و غریبی بود. تیم هایی که بدون پشتوانه مالی وارد لیگ شده بودند و در فواصل زمانی مختلف صحبت از کناره گیری شان از لیگ شنیده می شد! از طرفی تنش و جنجال در خیلی از هفته ها وجود داشت و بازیکنان و مربیان چندین و چندبار به دلیل رفتارهای غیراخلاقی به کمیته انضباطی فراخوانده شدند.

 

تصمیمات عجیب سازمان لیگ فدراسیون والیبال هم بیشتر به این بی نظمی ها دامن می زد و شرایط برگزاری مسابقات را به حاشیه می کشاند. سی امین دوره رقابت های لیگ برتر والیبال در پایان با قهرمانی تیم بانک سرمایه به پایان رسید.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

** بانک سرمایه قهرمان سوپر لیگ بانوان شد

 

پانزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر بانوان ایران در سال 1395 از چهارم آذرماه با حضور هفت تیم آغاز شد. تیم های پارسه تهران، پارس، دانشگاه آزاد اسلامی، ذوب آهن اصفهان، سایپا تهران، بانک سرمایه و شهرداری تبریز در این رقابت ها شرکت کردند. تیم بانک سرمایه برای نخستین بار در لیگ برتر والیبال بانوان حضور می یافت. تیم شهرداری ارومیه نیز برای رقابت های امسال اعلام آمادگی کرده بود اما مدتی پس از قرعه کشی از حضور در این رقابت ها انصراف داد.

 

در ادامه مسابقات تیم پارسه هم به دلیل شرایط بد مالی از مسابقات انصراف داد تا لیگ بانوان از نیم فصل دوم با 6 تیم ادامه پیدا کند. رقابت اصلی لیگ برتر زنان ایران بین 3 تیم بانک سرمایه ، دانشگاه آزاد و ذوب آهن اصفهان بود. رقابت تنگاتنگی که در نهایت تیم بانک سرمایه که اکثر ستاره های ملی پوش را در اختیار داشت به سود خود تمام کرد و در اولین حضورش در لیگ برتر روی سکوی قهرمانی ایستاد.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

** اتفاقی تاریخی در والیبال بانوان؛ ملی پوشان دختر لژیونر شدند

 

یکی از مهم ترین اتفاقاتی که والیبال بانوان ایران در سال 95 تجربه کرد، ترانسفر دو بازیکن دختر ایران به لیگ بلغارستان بود. مائده برهانی و زینب گیوه که با دعوت نامه ای از سوی تیم شومن کلاب بلغارستان مواجه شده بودند، با رایزنی های مسئولان فدراسیون راهی این کشور شدند تا نخستین دختران لژیونر والیبال بانوان لقب بگیرند.

 

مائده برهانی و زینب گیوه در آغاز فصل به ترتیب درتیم بانک سرمایه و دانشگاه آزاد عضویت داشتند و بعد از گرفتن رضایت نامه از باشگاه های خود با قراردادی به مدت زمان یک نیم فصل به تیم «شومن کلاب» پیوستند. این دو بازیکن هر دو به طور ثابت در ترکیب این تیم بلغارستانی به میدان رفتند و نمایش خوبی داشتند.

 

مائده برهانی در چند دیدار تیمش موفق شد به عنوان امتیازآورترین بازیکن میدان هم انتخاب شود. حضور دختران والیبال ایران در یک لیگ اروپایی اتفاق خوبی بود که برای نخستین بار در تاریخ ورزش بانوان رخ داد و شرایطی فراهم کرد که دختران ایران علاوه بر اینکه به نمایندگی از دختران ورزشکار ایران به یک تیم خارجی بروند، منجر شد که این دو بازیکن نماینده دختران مسلمان در اروپا باشند و ثابت کنند که حجاب مانع پیشرفت ورزشکاران زن نیست.

 

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

**داورزنی معاون وزیر شد !

 

محمدرضا داورزنی که 8 سال ریاست فدراسیون والیبال را بر عهده داشت، پس از استعفای محمود گودرزی و روی کار آمدن مسعود سلطانی فر به عنوان معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش معرفی شد و جای نصرالله سجادی را در این سمت گرفت.

 

این موضوع سبب شد که وزیر ورزش حکم سرپرستی فدراسیون والیبال را برای داورزنی صادر کند. داورزنی تا زمان برگزاری مجمع فدراسیون والیبال، که هنوز مشخص نیست چه زمانی برگزار خواهد شد به عنوان سرپرست در فدراسیون والیبال حضور خواهد داشت. اهالی والیبال بی صبرانه منتظرند که رییس بعدی فدراسیون والیبال را بشناسند. خیلی ها احمد ضیایی، نایب رییس فعلی فدراسیون والیبال را نزدیک ترین گزینه برای این سمت می دانند و گاهی از حضور محمود افشار دوست در انتخابات سخن به میان می آید. بی شک یکی از مهم ترین اتفاقات والیبال در سال 96 می تواند انتخاب رییس جدید برای این فدراسیون باشد.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

 

**داستان یک میزبانی 3 ستاره!

 

جزیره کیش از 27 بهمن ماه میزبان یکی از معتبرترین مسابقات والیبال ساحلی در سطح جهان بود. جایی که 48 تیم والیبال ساحلی از سراسر جهان برای کسب جایزه 100هزاردلاری رقابت های تور جهانی به مدت چهار روز به رقابت پرداختند. این مسابقات در حالی برای دومین بار به میزبانی ایران برگزار شد که سال 94 ستاره نداشت اما میزبانی خوب ایران و کسب نمره قبولی از سوی فدراسیون جهانی والیبال منجر شد تا دومین میزبانی در شرایطی به ایران واگذار شود که 3 ستاره به آن تعلق گرفته بود.

 

3 ستاره شدن این مسابقات از دو جهت موجب افزایش کیفیت مسابقات شده بود. تیم های شرکت کننده در این مسابقات در صورت کسب مقام های اول تا سوم جایگاه بهتری در رنکینگ جهانی پیدا می کردند. از طرفی افزایش چشمگیر مبلغ جایزه مسابقات نسبت به تور جهانی 2016 سبب شده بود تیم های قدرتمند جهان علاقه مند به حضور در این مسابقات شوند.

 

تیم روسیه که پیش از مسابقات تور جهانی در نبرد المپیک 2016 ریو موفق به کسب عنوان چهارمی شده بود، در نخستین تور جهانی والیبال ساحلی که در سال 2017 برگزار می شد توانست عنوان قهرمانی را از آن خود کند. پرونده این مسابقات در حالی 30 بهمن بسته شد که سه تیم روسیه ، لهستان و روسیه موفق شدند در رده های اول تا سوم بایستند و سکوهای این رقابت ها را از آن خود کنند. میزبانی ایران از مسابقات تور جهانی والیبال ساحلی بسیار عالی بود و منجر شد فدراسیون جهانی نمره قبولی به میزبانی ایران بدهد.

فدراسیون والیبال ایران

عملکرد والیبال ایران در سال 95

 

سال پرکار والیبال ایران با برگزاری چندین و چند تورنمنت و اتفاقات تلخ و شیرین تمام شد. فدراسیون والیبال ایران در سال 96 هم سال پرکاری را پیش رو خواهد داشت و علاوه بر چند میزبانی باید تیم های ایران در رده های مختلف سنی و در دو بخش زنان و مردان را به تورنمنت های مختلفی اعزام کند.

بررسی عملکرد فدراسیون والیبال ایران در سال 95

بررسی عملکرد فدراسیون والیبال ایران در سال 95
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف