نمناک بهداشت و سلامتدهان و دندان تاثیر مواد غذایی بر مینای دندان
دندان ، جرمگیری دندان
استفاده از خوراکی ها و نوشیدنی های اسیدی موجب فرسایش مینای دندان می شود.
بازدید : 2,766 نفر

جرمگیری دندان ها با مواد غذایی طبیعی

همه ما دوست داریم که دندان های سالم و زیبایی داشته باشیم اما گاهی با عادات غلط غذایی به دندان هایمان آسیب میزنیم . برخی از مواد غذایی موجب آسیب زدن به دندان و در نهایت خرابی و از بین رفتن مینای آن میشوند . فرسایش دندان به معنی فرسایش مینای دندان به وسیله اسیدهای موجود در محیط دهان است. این فرآیند شیمیایی موجب افزایش آسیب پذیری دندان ها می شود.
 
دندانپزشکان معتقدند که نوشیدنی های اسیدی از جمله نوشابه های گازدار، نوشیدنی های ورزشی، نوشابه های انرژی زا، آب میوه های صنعتی و همچنین مواد غذایی ترش حاوی مقادیر بالایی اسید هستند که مینای دندان را از بین برده و دندان را در معرض آسیب های جدی قرار می دهند.
 
عادات غذایی غلط از جمله استفاده بی رویه از نوشابه های گازدار به خصوص در میان کودکان و نوجوانان رو به افزایش است و این مسئله علاوه بر افزایش آمار ابتلا به چاقی و دیابت، سلامت دهان و دندان ها را نیز با خطرات بسیاری روبرو می سازد.
دندانپزشکان توصیه می کنند که هر روز دوبار دندان ها را مسواک بزنیم. یک بار قبل از خواب و یک بار در طول روز. اگر در طول روز عادت به خوردن میان وعده بیشتری دارید، بهتر است سه بار مسواک بزنید. با دقت و به درستی مسواک بزنید تا باکتری هایی که به سطح دندان ها و حتی زبان تان چسبیده اند، از بین بروند. این باکتری ها نه تنها باعث فساد دندان ها، بلکه موجب بیماری های دهانی نیز می شوند.
مسواک زدن بهتر است بعد از غذا خوردن باشد؛ زیرا برخی غذاها و نوشیدنی ها باعث می شوند باکتری های داخل دهان اسیدهایی ترشح کنند که به مینای دندان ها آسیب می رسانند. وقتی که از غذاهای شیرین و پر نشاسته استفاده می کنید، باکتری های دهان، اسیدهایی را تولید می کنند که تا 20 دقیقه و حتی بیشتر قادرند به مینای دندان ها صدمه بزنند. غذاهای مغذی که کربوهیدرات و قند کمتری دارند و نوشیدن آب زیاد، تولید این اسیدها را کاهش می دهد.
مینای دندان

مواد غذایی اسیدی برای مینای دندان مضر است

یک دندانپزشک گفت:هر ماده غذایی با PH اسیدی مثل لیمو ترش، پرتقال، نوشابه، غوره یا سرکه برای مینای دندان مضر است.
 
وی با بیان اینکه طبق آزمایشات نوشابه ها حتی قادر به حل و پاک کردن زنگ قطعات آهنی هستند، افزود:تمام مواد غذایی با قدرت اسیدی می توانند مینای دندان را در خود حل کنند و درواقع اثر حلال و از بین برندگی دارند.
 
این دندانپزشک درباره موادغذایی مفید برای مینای دندان اظهار داشت:هر آنچه از مواد غذایی که دارای فلوراید و کلسیم باشد برای مینای دندان مفید است مانند شیر یا چای، البته بدون نوشیدن با قند چون همان قند باعث پوسیدگی دندانها می شود.
 
این دندانپزشک بیان کرد:تجربه ثابت کرده هرماده غذایی چربی می تواند باعث پوسیدگی دندانها شود. طبق آزمایش چندین سال گذشته در کشور سوئد با دادن شکلات به کودکان این نتیجه حاصل شد که چربی موجود در کاکائو مانع پوسیدگی می شود و میزان چربی شکلاتهای شیرین هم اثر پوسیدگی زایی نمی گذارد.
 
به گفته وی، درست است که هر آنچه اسیدی باشد جرم ها را در خود حل می کند اما این اقدام نباید باعث مصرف بیش از اندازه آن ماده اسیدی شود چرا که از بین رفتن مینای دندان را در پی خواهد داشت.
 
وی با اشاره به دوعلت رنگ تیره دندان ها اعلام کرد:اگر تیرگی دندان، بدلایل داخلی مثل استفاده از آنتی بیوتیک های تتراسیکلین در کودکی را داشته باشد با هیچگونه پاک کننده و درمان سطحی ای نمی توان آن تیرگی ها را از بین برد اما اگر تیرگی ها به علت مصرف سیگار، مواد دودزا، نوشیدن چای یا قهوه زیاد و رسوب مواد غذایی باشند می توانند از خمیردندانهای مخصوص پاک کنندگی موجود در داروخانه ها برای رفع تیرگی ها استفاده کنند البته بدین شرط که فرد دوباره عادات اشتباه خود برای ایجاد تیرگی ها را تکرار نکند.
 
وی اظهار داشت:هرچند که برخی کاربردهای خانگی مانند مصرف صیفی جات، سبزی یا میوه می توانند برای تمیزی دهان،سفیدی و از بین بردن زردی و سیاهی دندانها موثر واقع شود اما انقدر تاثیرگذار نیستند که بتوانند سفیدی مطلق را به ارمغان آورندو باید حتما در کنار رعایت مسائل بهداشتی دهان و دندان مانند مسواک زدن انجام شوند.

تاثیر مواد غذایی بر مینای دندان

تاثیر مواد غذایی بر مینای دندان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از باشگاه خبرنگاران / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف