نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده فرق زایمان طبیعی با سزارین چیست؟
زایمان طبیعی ، زایمان طبیعی انسان
زایمان طبیعی مناسب ترین و بهترین روش زایمان است و همه پزشکان هم این روش زایمان را تایید می کنند اما متاسفانه در کشور ما آمار سزارین بالا رفته است، که از زایمان طبیعی خطرناک تر است و عوارض بیشتری هم دارد.
بازدید : 49,970 نفر

چه فرقی بین زایمان طبیعی و سزارین وجود دارد؟؟؟

 

زایمان طبیعی که از گذشته تا به امروز بهترین روش زایمان بوده است روش خاص خود را دارد و باید در زمان خود اتفاق بیافتد، اما این نوع زایمان نسبت به زایمان سزارین عوارض کمتری دارد و احتمال مرگ مادر در این نوع زایمان بسیار کمتر است با این حال به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی در کشور ما آمار سزارین بسیار بالاست.

نباید در روند زایمان طبیعی دخالت شود

مقایسه زایمان طبیعی و سزارین

 

یک کارشناس مامایی با بیان اینکه دخالت غیرضروری در روند فیزیولوژیک زایمان طبیعی ممنوع است، تاکید کرد:با توجه به افزایش چشمگیر سزارین غیرضروری در ایران، باید با اطلاع رسانی مناسب به زنان درباره فواید زایمان طبیعی و عوارض پس از سزارین به دنبال گسترش زایمان فیزیولوژیک باشیم.

سیده فاطمه واثق رحیم پرور با اشاره به اینکه در زایمان طبیعی بهبودی مادر در مدت زمان کوتاه تری حاصل می شود، گفت:پیشگیری از خطر مرگ زنان از جمله مهم ترین فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین است، چراکه جراحی سزارین مانند سایر جراحی ها دارای خطر مرگ ناشی از عوامل بیهوشی است. همچنین زایمان طبیعی باعث پیشگیری از عفونت رحم، محل زخم جراحی سزارین و مثانه می شود.

وی با بیان اینکه دریافت هورمون آندورفین در جفت و بندناف باعث می شود تا نوزاد بتواند خارج از رحم زندگی کند و راحت تر زایمان رخ دهد، افزود:تکامل طبیعی جنین، کاهش مشکلات تنفسی، دریافت باکتری های محافظت کننده، تحریک سیستم قلبی - عروقی و گردش خون بیشتر، غلبه راحت تر بر استرس، احتمال کمتر ابتلا به دیابت، رشد مطلوب مغز و مکیدن بهتر شیر مادر از جمله فواید زایمان طبیعی برای نوزاد است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه آندورفین ماده ای است که به طور طبیعی در بدن در مواقع خاص ترشح می شود و یک مخدر طبیعی است، تصریح کرد:استفاده از داروهای اکسی توسین یا داروهای ایجاد و تقویت کننده درد زایمان باعث ایجاد مشکل در ترشح آندورفین می شود. بنابراین لازم است گایدلاین های قابل اجرا جهت محدودیت استفاده از اکسی توسین در کشور و به کارگیری آن تنها در مواقع لزوم تدوین شود. انجام دخالت های بی جا در روند زایمان یک مشکل جدی است که لازم است گایدلاین های کاربردی جهت مدیریت صحیح آن تدوین و عملیاتی شود.

 

روند زایمان زبیعی باید به صورت عادی طی شود

نکاتی در مورد بارداری طبیعی

رحیم پرور با بیان اینکه ضرورت دارد دانشجویان مامایی در طی تحصیل یاد بگیرند که چگونه می توان بدون بکارگیری مداخلات (البته فقط در مواقع غیرضروری)، بارداری طبیعی را اداره کنند، گفت:باید حاصل بارداری، مادر و نوزادی سالم باشد. مادر از روند حاملگی و زایمان طبیعی خود خاطره ای خوش داشته باشد که کسب این مهارت از طریق تدریس و مطالعه کتب درسی مختص حرفه مامایی که توسط ماماها نوشته شده، حاصل می شود.

این کارشناس مامایی در پایان یادآور شد:انتخاب محل زایمان، برنامه ریزی تولد نوزاد، اطمینان از روند خوب زایمان، آموزش های لازم برای بعد از زایمان و روش های مقابله با استرس از جمله مواردی است که باید پیش از زایمان آن را در نظر گرفت.

فرق زایمان طبیعی با سزارین چیست؟

فرق زایمان طبیعی با سزارین چیست؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 148
برگرفته از سلامت نیوز -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 114 34
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف