نمناک اخباراقتصاد فروش 12 هزار خودرو با وام 25 میلیونی در روز اول
وام خودرو ، وام خودرو 25 میلیونی
در قالب طرح تحریک تقاضا و اعطای تسهیلات 25 میلیون تومانی وام خودرو که با استقبال زیادی از طرف مردم رو به رو شده است 12 هزار خودرو در روز نخست به فروش رسید.
تاریخ انتشار : 19 آبان 1394
بازدید : 7,938 نفر

فروش ماشین با وام خودروی 25 میلیونی

قائم مقام وزیر صنعت اعلام کرد:تا ساعت 20 دوشنبه، 12 هزار دستگاه خودرو در قالب طرح تحریک تقاضا و اعطای تسهیلات 25 میلیون تومانی فروش رفت.

مجتبی خسروتاج در گفتگو با بخش خبری ساعت 21 شبکه اول سیما گفت:در روز نخست فروش خودرو در قالب طرح تحریک تقاضا و اعطای تسهیلات 25 میلیون تومانی، مردم استقبال خوبی از این طرح داشتند.

وی با اعلام اینکه تا ساعت 20 دوشنبه، 12 هزار دستگاه خودرو از محصولات سایپا و ایران خودرو به فروش رسید، اظهارداشت:آن دسته از افرادی که در ارائه چک به نمایندگی مجاز مشکل دارند، می توانند از سفته استفاده کنند.

خرید ماشین توسط وام خودرو

اجرای طرح خرید خودرو با وام 25 میلیون تومانی از ساعات ابتدایی صبح دوشنبه در نمایندگی های مجاز خودروسازان داخلی از جمله ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو آغاز شد. ابتدا قرار بود که دوره بازپرداخت وام های 25 میلیون تومانی، 7 ساله و با نرخ بهره 16 درصد باشد. اولین بار این خبر را ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در نشست مشترک سه عضو اقتصادی دولت برای رونمایی از بسته سیاست های جدید اقتصادی در نیمه دوم سال اعلام کرد.

آن روزها خبری از بازپرداخت وام 25 میلیون تومانی خودرو در مدت زمانی کمتر از 7 سال نبود اما هر چقدر که به زمان آغاز اجرای طرح نزدیک تر شدیم، گفته های مقامات بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به روزهای اول اعلام اجرای طرح، متفاوت تر می شد.

در عین حال، تا دیروز قرار بر این بود که دوره بازپرداخت وام 25 میلیون تومانی خودرو، 4 تا 7 ساله باشد اما از صبح دوشنبه که مردم برای ثبت نام و آگاهی از شرایط فروش خودروها با این وام، به نمایندگی ها مراجعه کردند، ناگهان متوجه شدند که دوره بازپرداخت طرح، به جای اینکه 4 تا 7 ساله باشد، به یک تا 4 ساله تغییر یافته است.

در تازه ترین اظهارنظرها، مجتبی خسرو تاج قائم مقام وزارت صنعت امروز دوشنبه منکر 7 ساله بودن بازپرداخت وام 25 میلیون تومانی خودرو شده است، وی گفت:«از ابتدا هم قرار نبوده دوره بازپرداخت 7 سال باشد بلکه مدت زمان اعلامی تا 7 سال از سوی دولت عنوان شده بود، بنابراین از ابتدا هم قرار نبود بازپرداخت ها به صورت 7 ساله باشد.»

به همین تناسب، میزان اقساط و نحوه دریافت چک ها هم متفاوت بود، این در شرایطی است که اکنون، زوایای دیگری از اجرای این طرح نمایان شده است؛ زاویه ای که نشان می دهد بازپرداخت این وام 25 میلیون تومانی، بهره 16 درصد نخواهد داشت بلکه بهره ها، مرکب و با توجه به شرایط بازپرداخت متفاوت است؛ به این معنا که اگر فردی از این تسهیلات استفاده کرده و اقساط آن را ماه به ماه تسویه کند، مشمول دریافت وام با بهره 16 درصدی خواهد شد، در غیر این صورت باید منتظر اعمال بهره مرکب توسط مجریان باشد.

بر همین اساس، طرحی که اکنون به مرحله عملیاتی رسیده است، دیگر آن طرح دولت نیست که از آن با افتخار به عنوان تحریک تقاضای داخلی نام برده می شود، چراکه دیگر اجرای طرح با بازپرداخت 7 ساله و با سود بانکی 16 درصد نخواهد بود، بلکه دوره بازپرداخت از 7 به 4 ساله یا کمتر تغییر یافته و در عوض، اگر قرار باشد ماه به ماه تسویه صورت نگیرد، مشتری باید زیر بار بهره مرکب برود که فرمول آن هم اختصاصا در اختیار بانک ها است؛ نه کسی از آن سر در می آورد و نه کسی به غیر از بانکی ها قدرت محاسبه آن را دارند.

نکته حائز اهمیت این است که در مراجعه ای که صبح دوشنبه خبرنگار مهر به نمایندگی فروش یکی از خودروسازان داشت، متوجه شد در فرم هایی که در اختیار مشتری به تناسب نوع خودروی انتخابی اش قرار می گرفت، مدت زمان بازپرداخت 12 تا 48 ماهه طراحی شده بود، ضمن اینکه خودروسازان دریافت چک از مشتریان را به دوره های 4 ماهه تغییر داده بودند.

این تناقض ها در گفتار و کردار مسئولان دولتی در شرایطی است که مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ظهر امروز اعلام کرده از صبح دوشنبه تا ساعت 12 ظهر، بیش از 5 هزار نفر برای خرید خودرو با وام 25 میلیون تومانی، ثبت نام کرده اند. به گفته وی، پراید، پژو 405 و تندر 90 بیش از 90 درصد از تقاضای ثبت نام کنندگان را برای حضور در این طرح، به خود اختصاص می دهد.

البته علی اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی امروز گفته است:اگر متقاضیان دریافت وام کالا یا خودرو دسته چک نداشته باشند، می توانند از سفته هم استفاده کنند، ضمن اینکه نرخ سود تسهیلات این تسهیلات 16 درصد به شرط اقساط ماهیانه خواهد بود.

در این میان، امیر حسین قناتی، مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با نظر بانک مرکزی، بهره مرکب برای آن دسته از تسهیلاتی که در قالب چک و در فواصل زمانی بیش از یک ماه بازپرداخت می شود، در نظر گرفته خواهد شد.

وام خودرو ، فروش اقساطی خودرو با وام 25 ملیونی

فروش 12 هزار خودرو با وام 25 میلیونی در روز اول
:
امتیاز : 2.1 تعداد رای : 42
برگرفته از مهر-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 18 24
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف