نمناک اخبارجامعه فقر مطلق 12 میلیون مددجو کمیته امداد در کشور
کمیته امداد ، مددجویان کمیته امداد
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت که 330 هزار دانش آموز و 72 هزار دانشجو تحت پوشش این کمیته هستند و حدود 12 میلیون نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، در فقر مطلق به سر می برند.
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1396

12میلیون مددجو کمیته امداد زیر خط فقر هستند

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت که 330 هزار دانش آموز و 72 هزار دانشجو تحت پوشش این کمیته هستند و حدود 12 میلیون نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، در فقر مطلق به سر می برند.

پرویز فتاح در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود:تلاش کمیته امداد تامین همه نیازهای این دانش آموزان برای ورود به مدارس و این نیازها بیشتر به وسیله مردم تامین شده است.

وی گفت:در تامین وسایل مورد نیاز دانش آموزان در مقایسه با سال گذشته 30 درصد در وضع بهتری قرار داریم.

او با بیان اینکه اعتماد مردم بر اساس شاخص ها به کمیته امداد امام خمینی (ره) رو به افزایش است گفت:در سال 94 میزان کمک های مردمی به این کمیته هزار میلیارد تومان بود که در سال گذشته به هزار و 450 میلیارد تومان افزایش یافت.

وی افزود:در شش ماه نخست امسال نیز همه شاخص ها بین 30 تا 50 درصد افزایش یافت که نشان دهنده اعتماد مردم است.

فتاح گفت:هر فرزند یتیم تحت پوشش کمیته امداد پنج حامی دارد و ماهانه حدود 150 هزار تومان دریافت می کند.

وی اضافه کرد:برای فرزندان غیر یتیم حامی وجود نداشت اما در ماه رمضان امسال و با همکاری رسانه ملی 520 هزار نفر به حمایت این افراد در طرح محسنین آمدند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت:در مقایسه با دو سال گذشته کمیته امداد امام را 20 درصد در ابعاد گوناگون کوچک سازی کرده ایم و سال گذشته از محل آزاد سازی منابع 80 میلیارد تومان درآمد کمیته امداد افزایش یافت و به خدمت تبدیل شد.

وی درباره ساختمان کمیته امداد در شمال تهران افزود:قرارداد فروش این ساختمان با امضاء وزیر انجام شده است اما روند کار اداری آن در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ادامه دارد و امیدواریم به زودی پول این ساختمان را دریافت کنیم.

او گفت:این ساختمان خالی شده است و روند کوچک سازی کمیته امداد امام خمینی(ره) ادامه دارد.

با توجه به اینکه در پنج ماه گذشته به گفته یکی از اعضای کابینه دولت 95 درصد در آمد دولت هزینه جاری شده است گفت:دولت و دیگر قوا نیز همانند کمیته امداد روند کوچک سازی را در پیش بگیرند.

وی افزود:برای کاهش هزینه ها برخی کارها را به مردم واگذار و فقط سیاستگذاری و نظارت کرده ایم.

فتاح گفت:کمیته امداد در مسائل سیاسی و حزبی دخالت نمی کند و شاهد آن گفته وزیر کشور در دیدار دو ماه پیش من با رئیس جمهور مبنی بر دخالت نکردن اعضای کمیته امداد در انتخابات گذشته بوده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود:این موضوع را بنده بخشنامه کرده ام و بر اساس آن در انتخابات دو سال پیش 17 نفر از کارکنان کمیته امداد به دلیل دخالت در مسائل سیاسی اخراج شدند.

وی با بیان اینکه کمیته امداد 18 نوع خدمت به افراد زیر پوشش خود ارائه می دهد گفت:برای شفافیت فعالیت هایمان در تناقض هستیم زیرا جامعه هدف ما محرمانه است.

کودک


او اضافه کرد:افراد زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) شامل یک میلیون و ششصد هزار خانواده معادل حدود سه میلیون نفر دفترچه درمانی بنام کمیته امداد دارند و همه آنها بیمه تکمیلی شده اند.

وی افزود:به دلیل آسیب پذیر بودن افراد زیر پوشش کمیته امداد آنها بیمه حوادث نیز هستند.

فتاح گفت:سال گذشته کمیته امداد 400 میلیارد تومان هزینه درمان افراد زیر پوشش خود را پرداخت کرد.

وی اعتبار دولت برای کمیته امداد را 4 هزار و 200 میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد:سالانه حدود 90 هزار ازدواج در جامعه تحت پوشش کمیته امداد انجام می شود که هزینه آن بر عهده کمیته امداد است.

او گفت:سال گذشته حدود 250 میلیارد تومان برای جهیزیه پرداخت کردیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت:کمیته امداد سال گذشته 20 هزار مسکن ساخت و 50 هزار مسکن را بازسازی کرد.

فتاح گفت:هزینه این اقدام کمیته امداد 300 میلیارد تومان بود.

وی اضافه کرد:کمیته امداد 72 هزار دانشجو را در دانشگاه های ملی و آزاد تحت پوشش دارد و دانشگاه آزاد تخفیف هایی را در این زمینه به کمیته امداد می دهد.

او بابیان اینکه بیشتر منابع کمیته امداد برای مستمری هزینه می شود گفت:سال گذشته میزان مستمری برای خانواده پنج نفره 100 هزارتومان بود اما با مصوبه مجلس این رقم امسال سه برابر شده و به 400 هزار تومان افزایش یافته است.

وی افزود:دولت بودجه کمیته امداد امام خمینی را پرداخت کرده است.

وی اضافه کرد:براساس برنامه پنجم توسعه کمیته امداد و بهزیستی موظف شده بودند سالانه 10 درصداز افراد زیر پوشش خود را کم کنند اما این کار انجام نشد.

فتاح گفت:سال گذشته توانستیم 10 درصد از جامعه زیر پوشش کمیته امداد امام (ره) را کاهش دهیم و امسال نیز 10درصد از این افراد زیر پوشش کمیته امداد خارج می شوند.

وی افزود:سال گذشته175 هزار خانواده از زیر پوشش کمیته امداد خارج شدند و به 102 هزار نفر از آنان تسهیلات بانکی داده شد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت:در مجموع به این افراد هزار و 400 میلیارد تومان وام قرض الحسنه پرداخت شد که سهم بانک ها هزار میلیارد تومان و سهم کمیته امداد 400 میلیارد تومان بود.

فتاح افزود:بانک ها هزار و 100 میلیارد تومان به افراد تحت پوشش کمیته امداد تسهیلات دادند که نشان می دهد نگاه حمایتی در سطح ملی درباره کمیته امداد ایجاد شده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت:تلاش می کنیم امسال به 140 هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد تسهیلات پرداخت کنیم.

وی با قدردانی از عملکرد رسانه ملی در حمایت از کمیته امداد گفت:وضع تعامل سه قوه با این کمیته خوب و رو به بهبود است.

او افزود:مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه برای کمیته امداد سنگ تمام گذاشت و دولت نیز همکاری خوبی با ما دارد.

وی اضافه کرد:شکست آماری کمیته امداد برای اشتغال و خارج شدن از زیر پوشش کمیته امداد 10 درصد است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت:اکنون بین 30 تا 35 هزار خانواده به دلیل زندانی بودن سرپرست شان زیر پوشش کمیته امداد قرار دارند .

وی افزود:خیریه ها را مزاحم خود نمی دانیم اما جای متمرکزی برای مجوز دادن به آنها ومقررات برای نظارت بر خیریه ها وجود ندارد.

او اضافه کرد:تعریف فقر مطلق در کشور ما تبعات سیاسی دارد بنابراین تعریفی از آن ارائه نشده است.

وی در عین حال گفت:حدود 12 میلیون نفر درکشور که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی هستند در فقر مطلقند.

فتاح گفت:دولت برای ریشه کنی فقر مطلق باید روی این افراد متمرکز شود و این کار سختی نیست.

وی درباره یارانه ها نیز گفت:اینکه به همه افراد جامعه در جمع 40 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شود کار درستی نیست.

او پیشنهاد داد دولت کار اختصاص یارانه را به کمیته امداد واگذار کند و هرکس نیازمند یارانه است به این کمیته مراجعه کند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت:باید به شغل و درآمد نگاه مبنایی داشته باشیم و امکاناتی که به مناطق مختلف کشور می دهیم موجب شود افراد در آن منطقه بمانند و در آمد کسب کنند.

وی با بیان اینکه 700 هزارنفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) بیش از 65 سال سن دارند درباره کودکان کار گفت:اکنون کودکان کار تبدیل به حرفه و آسیب شده است و برخی از این کودکان ایرانی نیستند.

فتاح با اشاره به اینکه کمیته امداد تلاش می کند عمق خدمات خود را بیشتر کند افزود:به عنوان نمونه می خواهیم جامعه هدف ما دیگر مشکل درمان نداشته باشد.

فقر مطلق 12 میلیون مددجو کمیته امداد در کشور

فقر مطلق 12 میلیون مددجو کمیته امداد در کشور
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از تابناک - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف