نمناک تکنولوژیگوناگون فنجان قهوه خوری در فضا + عکس
قهوه ، فنجان قهوه خوری
محققان دانشگاه پورتلند با استفاده از ابزار و مدلهای رایانه ای، فنجانی را ابداع کرده اند که با غلبه بر نیروی گرانشی می تواند قهوه را درون خود نگه دارد.
بازدید : 6,152 نفر

فنجان قهوه خوری فضایی

در دانشکده مهندسی و علوم رایانه Maseeh در دانشگاه ایالتی پورتلند محققان موفق به تولید نوعی فنجان قهوه اسپرسو شده اند که توسط آن فضانوردان می توانند مانند فنجان های زمینی در فضا، قهوه بنوشند.

رفتار مایعات در فضا نسبت به زمین متفاوت است و چون هیچ نیروی گرانشی برای غلبه بر کشش سطحی آن ها وجود ندارد، اشکال کروی کوچکی را شکل می دهند و مانند ژله به فنجان هایشان می چسبند. بنابراین نوشیدن یک فنجان قهوه و یا حتی آب در فضا به معضلی ویژه تبدیل می شود.

در حال حاضر، فضانوردان به کیسه های پلاستیکی که قهوه را در آن بدون فشار هوا ریخته شده و بطری های فشار برای نوشیدن مایعات در فضا متکی اند.
فنجان جدید، نخستین فنجانی نیست که توسط دانشگاه پورتلند ارائه شده اما گامی جدید در فرآیند تولید ظروف نوشیدنی کاربردی در گرانش صفر به شمار می آید. این فنجان که حق امتیاز آن به ثبت رسیده، محصول چاپ سه بعدی است که مانند یک پارچ عجیب به نظر می رسد و دارای لبه درازی است.
 
موئینگی آب
 
فنجان ابداعی، کانال باریکی را شکل می دهد که از مولفه موئینگی برای خارج کردن مایع از فنجان و جاری کردن آن در لبه درازش استفاده می کند. صعود یا نزول مایع در داخل لوله موئین را «موئینگی» می گویند و هرگاه نیروی پیوستگی بین مولکول های مایع بیشتر از نیروی چسبندگی سطحی بین مایع و شیشه باشد، مایع در لوله پایین می رود.
فنجان جدید، در واقع سیستم کنترل مایعاتی ارائه می دهد که به هیچ نوع پمپاژ یا نیروی گریز از مرکزی نیاز ندارد و شکل این فنجان می تواند مایعات را به مکان های مطلوب حرکت دهد.
دانشمندان دانشگاه پورتلند در تلاش برای تولید مدل های رایانه ای جدید و ابزارهای تحلیلی جهت بررسی این موضوع هستند که مایعات در گرانش صفر چگونه عمل می کنند.
فنجان های اسپرسوی گرانش صفر به عنوان بخشی از آزمایش مایع موئینگی ناسا به کار خواهند رفت و دانشمندان دانشگاه پورتلند اعلام کرده اند شش مورد از این فنجان ها، ماه فوریه آینده در ماموریت بازتجهیز فضاپیمای دراگون و توسط شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه بین المللی فضایی ارسال خواهند شد.
این فنجان ها در ایستگاه بین المللی نه تنها برای نوشیدن قهوه بلکه برای بررسی این موضوع به کار خواهند رفت که این سامانه ها در مورد نوشیدنی های پیچیده مانند کاکائو و آب میوه ها چگونه عمل می کنند.
این فنجان ابداعی در ماه نوامبر 2014 در نشست دینامیک سیالات انجمن فیزیک امریکا رونمایی شد .

در کیسه های پلاستیکی نیز اساس کار  قهوه ساز بر مبنای دینامیک سیالات است و قهوه تولید شده توسط آن در یک کیسه مهر و موم شده در اختیار فضانوردان قرار می گیرد و فضانوردان با استفاده از نی قهوه می نوشند. 

فشار هوا در فضا

وسیله ای برای خوردن قهوه توسط فضا نوردان

در قهوه ساز های معمولی، آب درون یک تیوب پلاستیکی قرار می گیرد ولی در این دستگاه جدید از یک مخزن فلزی مقاوم در برابر فشار استفاده شده است. وزن این قهوه ساز در حدود 20 کیلوگرم است.

فنجان قهوه خوری در فضا + عکس

فنجان قهوه خوری در فضا + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از ایسنا-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف