حجامت
یکی از روش های درمان در طب سنتی حجامت است. در این مطلب اشاره ای به ارزش درمان حجامت و اینکه حجامت برای چه بیماری هایی مفید است می پردازیم.

فواید انجام حجامت برای پوست و موهای زائد چیست

حجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی ازبیماری ها بکار می رود و دارای سابقه تاریخی هفت هزار ساله ومورد تایید و تاکید اسلام می باشد.
حجامت به عنوان یک سنت الهی در روایات و سیره پیامبران وائمه اطهار(ع) مطرح گردیده و جزء احکام امضائی اسلام است و درطب سنتی به عنوان رکن درمان به حساب می آید به زبان علمی ازحجامت به تعبیر می شود.

حجامت خشک خود بر دو قسم است:
الف:سرد و خشک،
ب:گرم و خشک
حجامت گرم و خشک در فرهنگ عامه اصطلاحاً به کوزه یا لیوان گذاری معروف می باشد. حجامت خشک در نقاط مختلفی از بدن انجام می شود و در درمان بسیاری از دردها و بیماریها نقش موثری دارد. اینگونه از انجام حجامت موجب انبساط عروق و رفع انسداد آنها و تحریک دیواره مویرگها می شود و در افزایش توان سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارد.

انجام حجامت موضعی

بر اساس تشخیص پزشک و نوعی بیماری در موضع خاصی انجام می شود . از جمله انجام حجامت روی کفلها، اطراف مقعد، روی رانها، حجامت کلیه، قاعده ریه و حجامت کبد. این نوع حجامت انواع مختلف دارد که مهم ترین و رایج ترین آنها همان خون گیری از میان دو کتف است. ولی حدود شصت نوع حجامت دیگر نیز وجود دارد که فقط باید به تجویز اطباء انجام شود. مثلاً برای نوزادان بعد از چهار ماهگی حجامت نقره در گودی پشت گردن تجویز می گردد که طبق روایات اسلامی برای بر طرف کردن رطوبت سر و رشد مطلوب آنها بسیار مفید است. همچنین برای درمان زردی نوزادان حجامت ساده ای از پشت گوش آنها انجام می شود که با ریزش دو سه قطره خون، زردی آنها فوراً کاهش می یابد.
حجامت های دیگری نیز در سایر اعضای بدن صورت می گیرد که اثرات خاص درمانی دارد. مانند حجامت زیر چانه (برای درمان جوش های صورت)، حجامت ساعد (برای گرفتگی رگ دست که یک بیماری خاص بانوان است)، حجامت سر (برای رشد مو)، حجامت زانو، حجامت کبد، حجامت کلیه ها، حجامت ساقین، حجامت پشت کمر، زیرناف، قوزکپا وغیره.

روش انجام حجامت

پس از معاینه و اخذ شرح حال از بیمار موضعی که برای حجامت تعیین شده است ضدعفونی گشته سپس با لیوان حجامت که بصورت یکبار مصرف ساخته شده به مدت چند دقیقه بادکش می شود بعد از ایجاد انبساط چندخراش سطحی ایجاد می گردد آنگاه به تناسب وضعیت جسمی بالینی و عروقی بیمار در سه الی پنج مرحله از وی خون گرفته می شود. این عملیات مجموعا در مدت حدود 20 دقیقه انجام می شود که خون گرفنه شده حداکثر به 50 تا70 سی سی بالغ می گردد. در انجام حجامت خشک مرحله خونگیری انجام نمی شود.

حجامت تاچه حد ارزش درمانی دارد؟

در منابع طب اسلام و طب سنتی انجام حجامت به عنوان یکی از ارکان مهم درمان ذکر گردیده است و بیماری های گوناگون را درمان می کند و به صورت اختصاصی در منابع طب اسلامی به شکل پیشگیرانه درمان همه بیماریها شمرده شده است و در مورد بیماری های خاص درمان تمامی بیماری های ناشی از غلبه خون گفته شده است..بوعلی سینا اعتقاد دارد صفرا و سودا نیز از طریق حجامت قابل دفع است.

حجامت

فواید حجامت

درمورد چه افرادی نباید حجامت کرد؟

انجام حجامت پیشگیرانه خطرآفرین نیست و به منظورپیشگیری از بیماریها می توان هرسال حداقل درفصل بهار حجامت کرد و حداقل فاصله زمانی برای حجامت ازیک ماه شروع می شود تا سن روز فاصله یعنی چهل ساله چهل روز یک بار، پنجاه ساله پنجاه روز یکبار و… ولی حجامت درمانی اگر توسط افراد غیر مطلع انجام شود ممکن است موجب درمان نگردیده و یا اشکالاتی را پدید آورد.

درمورد افراد زیر نباید حجامت کرد:

– افرادی که باتعریف طب اسلامی و طب سنتی دچار غلبه شدید بلغم هستند
– کودکان از بدو تولد تا چهارماهگی
– زنان باردار تا ماه چهارم بارداری
– زنان در مدت ایام عادت ماهیانه
– افراد دارای کمبود پلاکت خون
– افرادی که دچار فشارخون مقطعی بالا هستند


انجام حجامت دردرمان چه بیماریهای بکارمی رود؟

انجام حجامت درمورد بیمارهای هایپرلیپیدمی (چربی خون بالا)؛ دیابت غیر وابسته به انسولین؛ دردهای عضلانی؛ سردردهای عصبی و میگرنی؛ بیماریهای پوستی شامل آکنه؛ پسوریازیس؛ آلرژی های دارویی؛ غذایی؛ فصلی؛ اعتیاد به مواد مخدر؛ بیماریهای انسدادی عروق کرونر؛ عوارض بعد از یائسگی (منوپوز) دردهای قاعدگی در زنان و دوشیزگان (دیسمونوره) و برخی بیماریهای عفونی؛ هورمونی و غددکاربرد دارد.

انجام حجامت برای پوست مفید است یا مضر؟

پزشکان متخصص پوست وقتی با تقاضای بیمار برای انجام حجامت روبرو می شوند، آن ها را به سمت انجام حجامت سوق می دهند. اگر بیماری از طریق طب مدرن درمان نشود، پزشکان از طب سنتی مانند حجامت استفاده می کنند.

انجام حجامت در درمان موهای زائد چانه موثر است؟

انجام حجامت زیر چانه برای درمان موهای زائد چندان تاثیری ندارد، اما چون بیماران از روند درمان طب مدرن جواب نمی گیرند به حجامت در این ناحیه تمایل نشان می دهند. این در حالی است که حجامت تنها تا حدودی موی زائد در این ناحیه را کم می کند.
بیمارانی بوده اند که حجامت به همراه درمان دارویی انجام می دهند که در این صورت بهتر نتیجه گرفته اند، اما به صورت کلی قدم اول درمان موی زائد در ناحیه چانه حجامت نیست. حجامت درمان موقت بوده و اصلی نیست. حجامت به تمیزی پوست کمک می کند و در صورتی که پزشک متخصص پوست نتواند با دارو بیماری را درمان کند، در کنار تجویز دارو به او حجامت را هم پیشنهاد می کند.

حجامت باید چندبار انجام شود؟

تنها یک بار انجام حجامت نتیجه نمی دهد و لازم است به طور مداوم اجرایی شود. حجامت جزو درمان های اصولی پوست محسوب نمی شود و به علت قدمت آن برخی از پزشکان تمایل به انجام چنین نوع درمان هایی دارند.

مقایسۀ اهدای خون و حجامت

در اهدای خون حدود 450 سی سی خون تازه با سوزن از ورید گرفته می شود ولی در حجامت با ایجاد مکش بین دو کتف و ایجاد خراش در آن حدود 50 سی سی خون از مویرگ های پشت خارج می شود. آزمایشات نشان داده که ترکیبات خون وریدی با خون حجامت تفاوت بسیار دارد. در حجامت خون سیاه و غلیظ است که خارج می شود، خونی که دارای اوره، چربی و ترکیبات زائد بیشتری نسبت به خون تازۀ ورید است.
برخی دیگر از فواید خاص حجامت که در اهدای خون دیده نمی شود به این ترتیب است:
حجامت سبب تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن، سیستم هورمونی و سیستم عصبی می شود.
حجامت از ابتلا به بیماری ها پیشگیری می کند.
حجامت درمان کنندۀ 150 نوع بیماری بوده یا در بهبود و کاهش اثرات آنها مؤثر است.

حجامت برای چه بیماری هایی مفید است؟

4.134
این مطلب مفید بود ؟286
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از شهر خبر-/ ر
برچسب :
وبگردی