نمناک سبک زندگیکودک فواید میزهای ایستاده نسبت به نیمکت مدرسه
نیمکت مدرسه ، فواید نیمکت مدرسه
با توجه به تحقیقات متوجه میشویم که نیمکت های مدرسه باعث چاقی و دیابت دانش آموزان میشود اما میزهای ایستاده به سلامت دانش آموزان و شاخص توده بدنی آن ها تاثیر مثبت میگذارد.

تغییر نیمکت مدرسه به میزهای ایستاده

در اغلب موارد میزها بلندتر از قد دانش آموزان است و فرد مجبور می شود برای رسیدن به میز، دست خود را بالا نگاه داشته و روی میز خم شود. بنابراین اصلاح ساختار میز و صندلی مدارس باید در دستور کار مسوولان قرار گیرد. طراحی ها باید طوری باشد که دانش آموزان مجبور نشوند اندازه بدن خود را تغییر دهند.

پیشنهاد می کنیم دانش آموزان در کلاس درس از میزهای ایستاده کمک بگیرند و روی نیمکت های معمول ننشینند این کار به افزایش تناسب اندام آن ها کمک خواهد کردو در رشد وزن و قد آن ها تاثیر خواهد گذاشت وقتی زیاد می نشینند تحرک و فعالیتی ندارند و دچار چاقی می شوند طی تحقیقی روی دانش آموزانی که از این میزها استفاده کردند به نتایج جالبی دست یافتیم که در ادامه خواهیم گفت.

نیمکت مدرسه

نیمکت های مدرسه تغییر میکند؟

فواید میزهای ایستاده در مدرسه

تحقیقات نشان می دهد استفاده از میزهای ایستاده در کلاس درس، باعث کمک به کودکان در حفظ وزن متعادل و سالم می شود.

ارتفاع میزهای ایستاده به دانش آموز کمک می کند در الگوهای بی تحرک آنها در مدرسه تغییر ایجاد شود و دانش آموزان بتوانند وضعیت خود را بین نشستن روی نیمکت یا ایستادن حین کار تغییر دهند.

محققان دانش آموزان سال سوم و چهارم را در سه مدرسهٔ ابتدایی تگزاس مورد بررسی قرار داده و دریافتند آنهایی که زمان بیشتری به شکل ایستاده سپری کرده اند، لاغر شده اند. این نتیجه زمانی به دست آمد که از میزهای ایستاده به جای میزهای سنتی و قدیمی کلاس درس استفاده شد.

وزن سالم و متعادل این دانش آموزان به شکلی کاملا متفاوت نسبت به بزرگسالان مورد سنجش قرار گرفت. از آنجا که وزن و قد حین دوران رشد و بلوغ تغییر می یابد، پزشکان به طور دقیق نمی توانند شاخص توده بدن (BMI) دانش آموزان را محاسبه کنند. در عوض، محققان شاخص حجم بدن این دانش آموزان را با سایر دانش آموزان همسن و همجنس آنها مقایسه کردند.

این تحقیق با 24 معلم و 380 دانش آموز آغاز شد. معلمان نیز به شکل تصادفی از میزهای ایستاده و یا میزهای عادی در کلاس درس استفاده می کردند. در کل، شاخص توده بدنی دانش آموزانی که به مدت 2 سال در کلاس درس خود از میزهای ایستاده استفاده می کردند در مقایسه با دانش آموزانی که در همین مدت از میزهای عادی استفاده می کردند، کمتر از حد متوسط بود.

کاهش مدت نشستن در بین دانش آموزان

می تواند منجر به کاهش عدم فعالیت و ایجاد مشکلات سلامتی در آنها از جمله خطر بروز چاقی و دیابت شود. تحقیقات قبلی محققان نیز در این زمینه نشان داده است که بین مدت نشستن,عدم تحرک, پیشرفت و افت تحصیلی, و کاهش عزت نفس دانش آموزان ارتباط نزدیکی برقرار است.

یکی از محققان این تحقیق گفت:«ما همواره دانش آموزان را مجبور کرده ایم تا صاف و ساکت بنشینند. اگر از بچه ها بخواهیم کمتر نشسته و بیشتر حرکت کنند، باید طی فرآیند یادگیری، آنها را به تحرک و فعالیت تشویق کنیم. میزهای ایستاده، می تواند در این زمینه به ما به شکل مؤثری کمک کند.»

تشویق دانش آموزان به ایستادن

ایستادن دانش آموزان و تحرک به آنها کمک خواهد کرد که عادت های سالم و مفیدی را نیز در خود تقویت کنند که در سنین بالاتر بر وزن آنها اثرگذار است. یکی از روش ها این است که دانش آموزان مجبور نباشند الزاما سرپا بایستند بل که شرایط نشستن هم (با امکان استفاده از صندلی یا چارپایه) برایشان فراهم باشد تا بتوانند برای مدت کوتاهی هم بنشینند. با این حال، نشستن برای مدت طولانی اصلا مفید نیست و از طرف دیگر، ایستادن طولانی هم می تواند مضرّ باشد.

فواید میزهای ایستاده نسبت به نیمکت مدرسه

فواید میزهای ایستاده نسبت به نیمکت مدرسه
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از سلامت آنلاین -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف