فواید ورزش
اگر در طول هفته زمان برای ورزش ندارید آخر هفته ها حتما ورزش کنید, ورزش آخر هفته راهی برای جبران فعالیت کمتر بدنی در طول هفته است.

فواید ورزش در آخر هفته

محققان می گویند انجام دو و نیم ساعت ورزش در طول دو روز تعطیلات آخر هفته می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و سایر بیماریهای جدی را کاهش دهد.

نتیجه یک تحقیق پیشنهاد می کند، انجام فعالیت ورزشی در یک یا دو جلسه در آخر هفته فواید مهمی برای سلامتی دارد. به طور میانگین 150 دقیقه فعالیت ورزشی در طول یک هفته برای همه توصیه می شود و این میزان فعالیت ورزشی می تواند 3 برابر خطر مرگ های زود هنگام را کم کند.

فواید ورزش

فواید ورزش در آخر هفته برای سلامتی


این یافته ها مبنی بر تحقیقاتی است که بر روی 64000 فرد بزرگسال بالای 40 سال در انگلیس و اسکاتلند صورت گرفته است. محققان دانشگاه لو برو و سیدنی اطلاعات افرادی را که بالای 18 سال ورزش می کردند را تجزیه و تحلیل کردند. آن ها پی بردند که مهم نیست چند بار در هفته و یا چه مدت ورزش می کنند، بلکه تا زمانی که از راهکارهای فعالیت ورزشی پیروی کنند از مزایای سلامتی برخوردار می شوند.
 

کاهش ریسک مرگ ناشی از بیماری ها

این خبر خوبی برای کسانی است که زندگی پر مشغله ای دارند. بر اساس این تحقیق آن ها می توانند آخر هفته فعایت های بدنی را انجام دهند. در مقایسه با آن هایی که اصلاً ورزش نمی کنند، افرادی که اهل ورزش هستند؛ چه به طور منظم و چه نامنظم، کمتر در خطر مرگ ناشی از سرطان ، گرفتگی رگ که منجر به حمله های قلبی و سکته قلبی می شود، قرار دارند.

اشخاصی که فعالیت ورزشی خود را در آخر هفته انجام می دهند، در مقایسه با آن هایی که هیچ فعالیتی ندارند 41 درصد کمتر در خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و 18 درصد کم تر در خطر سرطان قرار دارند. آن هایی که به طور منظم سه بار یا بیشتر در هفته ورزش می کنند 41 درصد و 21 درصد خطر این بیماری ها را کاهش می دهند. محققان بیان کردند:حتی فعالیت با شدت پایین نیز به طور چشم گیری این خطرات را 37 درصد و 14 درصد پایین می آورد.

چقدر فعالیت باید داشته باشم؟


افراد 19 تا 64 ساله باید سعی کنند حداقل به طور میانگین 150 دقیقه آیروبیک یا فعالیت هایی همچون دوچرخه سواری یا پیاده روی تند در طول هفته داشته باشند. تمرینات قدرتی مانند کار با وزنه 2 بار یا بیشتر در هفته که بر روی تمام عضلات کار کند، انجام دهند همچنین 75 دقیقه آیروبیک با شدت بالا مثل دویدن یا تنیس یک نفره به صورت هفتگی انجام دهند. تمرینات قدرتی بهتر است بر روی عضلات اصلی بر اساس زمان پیشنهاد شده انجام شود.

یا حتی هر هفته ترکیبی از آیروبیک شدید و آهسته مثل دویدن یک ساعته در دو زمان 30 دقیقه ای به صورت مجزا و 30 دقیقه پیاده روی تند و در کنار آن تمرینات قدرتی 2 یار یا چند بار در هفته بر روی تمام عضلات انجام دهند.

دکتر گاری ادنوان نویسنده و کارشناس فعالیت های فیزیکی و سلامت بیان کردند:ویژگی مهم ورزش کردن در این است که هدفمند باشد و قصد آن بالا بردن سلامت فرد باشد. او افزود:تعهد به داشتن یک زندگی فعال و پرجنب و جوش معمولاً توأم با انتخاب های سالم دیگر در زندگی است که باعث تغییر در جرم حجمی بدن می شود که سلامت فرد را تضمین می کند.

هر چیز کوچکی را به حساب آوردن

این مطالعات قادر نیستند پیوند مشخصی بین فعالیت بدنی و کاهش خطر سلامتی را به صورت انفرادی نشان دهند. اما تحقیقات جامعی که انجام شد، نشان داد، ورزش و رژیم غذایی سالم می تواند خطر بیماری هایی مثل سرطان، بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و همچنین کنترل وزن و فشار خون و کاهش علائم افسردگی را کم کند.

جاستین وارنی بیان کرد:بیشترین مزایای سلامتی با 150 دقیقه فعالیت متوسط هفتگی بدست می آید. به هر حال هر تلاش کوچکی و حتی 10 دقیقه فعالیت بدنی فوایدی برای سلامتی شما را فراهم می کند.

فواید باورنکردنی ورزش در روزهای آخر هفته

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از علم ورزش -/ح
نظرات
وبگردی