نمناک سبک زندگیخانه داری فوت و فن خانه داری حرفه ای
خانه داری ، مرتب کردن خانه
ما در این مطلب به فوت و فن خانه داری بصورت حرفه ای و کارامد میپردازیم تا خانه داری را بصورت بهتر و بدون خستگی و ناراحتی انجام بدید.
بازدید : 2,926 نفر

چگونه خانه دار خوبی باشیم

فرقی نمی کند کجای ایران باشی، دختر که باشی خیلی زود با رسم و رسوم خانه داری آشنا می شوی. رسم و رسومی که مجموعه ای از قوانین نانوشته است . قوانینی که همه باید آن را بدانند.
برای همین هم چه دوست داشته باشی و چه نداشته باشی، مادرت از همان سال های اول زندگی کتاب قانون خانه و خانه داری را ورق می زند و هر روز بخشی از آن را به تو دیکته می کند . تو هم باید آن را یاد بگیری ؛ تنبلی هم معنایی ندارد . بالا بروی، پایین بیایی باید این قوانین را فوت آب شوی.

البته یک پرانتز هم باید باز کنم و آن این که این قانون در هر منطقه بسته به سنت ها و فرهنگ خاص آنجا، قدری تفاوت دارد. خب تو هم که قرار نیست خیلی از منطقه ات دور شوی؛ تازه اگر هم بشوی کلیات یکسان است، پس نگران نباش. با ما همراه شوید تا با فوت و فن خانه داری آشنا شوید .

شاید در نگاه اول خانه داری و خانه دار بودن فعالیت ساده و کم زحمتی باشد. اما باید بگوییم که خانه داری یکی از پر زحمت ترین کارهای است که اگر بخواهیم به نحو احسنت آن را به سرانجام برسانیم حتما باید برای آن برنامه ریزی داشته باشیم و فوت و فن های آن را به خوبی بشناسید. امروز می خواهیم پاسخ به سوال چگونه خانه دار خوبی باشیم؟ را در غالب چند ترفند با شما در میان بگذاریم پس با ما همراه باشید.

7 ویژگی خانه دارهای حرفه ای

1. همیشه خانه را مرتب نگه دارید.

برای خانه دار خوب بودن اولین گزینه که به فکر هر کس می رسد مرتب کردن فضای خانه است. برای این منظور برنامه ای برای مرتب کردن روزانه منزل تدارک ببینید. با این روش علاوه بر اینکه در مرتب کردن کلی فضای خانه زمان کوتاه تری صرف خواهید کرد همیشه منزل مرتب و منظمی خواهید داشت. در تمیز کردن خانه به این نکات توجه داشته باشید که:

برای نظافت و فعالیت های روزانه تان برنامه ریزی کنید.

به صورت روزانه خانه را گرد گیری کنید.

فضاهای پر تردد مانند آشپزخانه و سرویس های بهداشتی به طور کامل نظافت کنید.

ظروف اضافی داخل آبچکان را به کابینت ها بازگردانید.

هر هفته یخچال را پاکسازی کنید.

باقی مانده ی غذاهای هفته را حتما دور بریزید.

هر سه روز یک بار بسته به میزان تردد، فضای داخلی تان را جارو بکشید. بهتر است اگر فرزند کوچک دارید این کار را هر دو روز یک بار انجام دهید.

به مرتب کردن داخل کمد و کابینت ها اهمیت دهید.

وسایل حمام و سرویس بهداشتی را دائم عوض کنید.

نظافت کلی فضای منزل را فراموش نکنید.

خانه داری

2. کمد لباس را فراموش نکنید.

در فرآیند مرتب کردن خانه بازگرداندن لباس های اضافی به کمدها و مرتب کردن کمد را فراموش نکنید. بهتر است در پایان هر فصل لباس های خارج از فصل را جمع کنید و کمدهایتان را خلوت کنید با این روش می توانید ساده تر به کمدهایتان نظم ببخشید.

خانه داری

3. به خریدهایتان سر و سامان بدهید.

اکثر خانم های خانه دار وظیفه ی خرید روزانه و یا خرید های هفتگی را بر عهده دارند. یکی از راه حل های خانه دار خوب بودن سر و سامان دادن به لوازم و وسایل خریداری شده است. قبل از خرید های خانه چه روزانه و چه هفتگی حتما از مایحتاج خود لیستی تهیه کنید تا خرید اضافه و یا کمتر از نیاز نداشته باشید. پس از خرید پیش از هر کاری لوازم خریدداری شده را در جای معین شان جایگذاری کنید با این کار از شلوغ شدن فضای اطرافتان کم می کنید و تمرکز بیشتری رو فعالیت خود خواهید داشت.

 خانه داری

4. به سبد لباس چرک ها سری بزنید.

همان طور که گفته شد برای خانه دار خوبی بودن باید به تمام قسمت های خانه توجه کنید. سبد لباس چرک همان جایی است که باید در اولین فرصت آن را خالی کنید چرا که علاوه بر پراکندگی آلودگی در فضا باعث بد بو شدن فضای خانه تان می شود به خصوص اگر فرزند کوچکی دارید قطعا میزان لباس های کثیف شما چند برابر خواهد شد بنابراین زمان مشخصی را برای خالی کردن سبد لباس چرک در نظر بگیرد. به طور مثال دو بار در هفته و پس از شستن لباس ها را به فضای اولیشان بازگردانید

خانه داری

5. خانه خوشبو داشته باشید.

همیشه در گوشه و کنار خانه تان گل های خوشبو داشته باشید. گل ها باعث می شوند که ظاهر خانه تان دلچسب تر باشد و طراوت خاصی به فضای داخلی شما ببخشد.

خانه داری

6. همیشه برای مهمان آماده باشید.

زمانی که برای پذیرایی از مهمان آماده می شوید همیشه وظایف خود را به بهترین نحو انجام می دهید. پس اگر می خواهید خانه دار خوبی باشید برای مهمان آماده باشید. برای مهمان آماده بودن به این معناست که:

همیشه خانه مرتب و منظم داشته باشید.

ظروف پذیرایی مرتب و آماده داشته باشید.

مواد خوراکی و مواد غذایی آماده برای پذیرایی از مهمانان و شام شب داشته باشید.

حتی اگر فراتر بایندیشید باید لوازم خواب و استراحت مهمان را فراهم کنید.

همیشه حوله و مسواک و ملحفه اضافی برای مهمانان داشته باشید.

با انجام این فعالیت ها هیچ وقت از آمدن مهمانان غافل گیر نخواهید شد و به عنوان یک خانه دار نمونه شناخته می شوید.

 خانه داری

7. باسلیقه باشید.

برای خانه دار خوبی بودن باید باسلیقه باشید، به جرات می توان گفت خانه داری ارتباط موثری با سلیقه دارد بنابراین سعی کنید الگوهای با سلیقه بودن را یاد بگیرید و در زندگی تان به کار بگیرید.

 خانه داری

فوت و فن خانه داری حرفه ای

فوت و فن خانه داری حرفه ای
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 10
برگرفته از چیدانه - / ر
این مطلب مفید بود ؟ 10 0
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف