نمناک اخبارفرهنگ و هنر فوت پرویز کلانتری نقاش نویسنده برجسته ایران
پرویز کلانتری ، فوت پرویز کلانتری
پرویز کلانتری نقاش ، طراح و نویسنده به نام کشورمان در سن 85 سالگی دار فانی را وداع گفت.
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395
بازدید : 1,734 نفر

درگذشت پرویز کلانتری

پرویز کلانتری جمعه شب 31 اردیبهشت ماه سال 1395در سن 85 سالگی درگذشت.

کلانتری که آذرماه سال 93 دچار سکته مغزی شده بود و طی ماه ها گذشته، دوران نقاهت را می گذراند، جمعه شب به دلیل عوارض ناشی از سکته و کهولت سن، دار فانی را وداع گفت.

پرویز کلا نتری طالقانی، متولد یکم فروردین سال 1310 در زنجان بود. او در دانشکده هنرهای زیبای تهران به تحصیل پرداخت و در سال 1338 در رشته هنرهای تجسمی دانش آموخته شد.

او دورانی درگیر فضای سیاسی و جزو مخالفان شاه بود اما پس از دستگیری در جریان ملی شدن نفت، از سیاست فاصله گرفت و تا پایان عمرش همین رویه را ادامه داد:«هم کلاسی هایم گرایش های سیاسی متنوعی داشتند. من هم طرفدار نهضت ملی شدن نفت بودم و به خاطر پخش کردن اعلامیه دستگیر و زندانی شدم و یک ماهی به یک کمپ نظامی حد فاصل خرمشهر و آبادان تبعید شدم و همان جا بود که از سیاست متنفر شدم و فهمیدم که باید فقط نقاشی کنم و زندان باعث شد که با فعالیت سیاسی خداحافظی کنم».

پرویز کلانتری

فوت پرویز کلانتری

این نقاش که از جمله هنرمندان مکتب سقاخانه ای به شمار می رود، از سال 53 با شروع نقاشی های کاهگلی، دوره تازه ای در زندگی هنری خود آغاز کرد که تا واپسین روزهای عمرش ادامه یافت. تابلوهای او جلوه ای ملموس از زندگی مردمان کویر را در خود داشتند.

کلانتری در دوران تحصیل در دانشگاه با همایون صنعتی زاده، رئیس دانشکده هنرهای زیبا آشنا و همین آشنایی سبب شد به مؤسسه انتشارات فرانکلین ـ که کتاب های درسی و نشریه های "پیک" را منتشر می کرد ـ راه یابد.

او که بخش عمده ای از تصویرگری های فانتزی کتاب های درسی را به عهده داشته، خالق نقاشی درس های معروفی همچون «مرغابی ها و لاک پشت»، «روباه و خروس» و البته داستان «روباه و زاغ» است. این هنرمند بیش از چهل سال به تصویرگری پرداخت و نزدیک به 26 کتاب کودک همچون "کدو قلقله زن"، "جمجمک برگ خزون"، "گل اومد بهاراومد" و "رنگین کمان" را تصویرگری کرده است.

کلانتری، در مراکز هنری از جمله دانشکده هنرهای زیبای تهران و کالج هنری کودکان در کالیفرنیا تدریس کرد و مدتی مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران بود.

نقاشی پرویز کلانتری

آثار پرویز کلانتری

کلانتری حتی یک بار در مهرماه 91 نمایشگاهی از آثار تصویرگری این کتاب ها را با نام «به یاد کودکی» برپا کرد تا تجدید خاطره ای باشد برای کسانی که از این شخصیت های کتاب های درسی خاطره دارند.

او در نمایشگاه های گروهی و انفرادی متعددی در داخل و خارج از کشور، شرکت کرده و یک اثر از آثار این تصویرگر ایرانی در فهرست تمبرهای ویژه سازمان ملل به چاپ رسیده است. همچنین تابلوی مشهور "شهر ایرانی" او در مقر سازمان ملل در نایروبی قرار دارد.

زنده یاد کلانتری دستی هم در نوشتن داشت و کتاب هایی مانند "ولی اوفتاد مشکل ها"، "چهار روایت"، "نیچه نه، فقط بگو مشد اسماعیل" را روانه بازار نشر کرده است.

سایت نمناک درگذشت این هنرمند ایرانی را به اهالی فرهنگ و هنر و بستگان این هنرمند تسلیت می گوید.

فوت پرویز کلانتری نقاش نویسنده برجسته ایران

فوت پرویز کلانتری نقاش نویسنده برجسته ایران
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از تابناک - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف