نمناک اخبارسیاست “فیدل کاسترو” رهبر کوبا درگذشت + زندگی نامه
فیدل کاسترو ، عکس فیدل کاسترو
“فیدل کاسترو” رهبر انقلابی کوبا و اسطوره مبارزه با آمریکا بعد از سالها فعالیت سیاسی در سن 90 سالگی درگذشت .
تاریخ انتشار : 6 آذر 1395
بازدید : 2,365 نفر

 فیدل کاسترو در سن 90 سالگی درگذشت

فیدل کاسترو، رهبر انقلابی کوبا و اسطوره ی ضد آمرکیایی در سن 90 سالگی درگذشت.

فیدل کاسترو

عکس فیدل کاسترو در 90 سالگی

فیدل کاسترو که بود؟

 فیدل کاسترو سیاستمدار و انقلابی کوبایی بود. وی علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، از سال 1959 تا 1976 به عنوان نخست وزیر کوبا و سپس به عنوان رئیس جمهور این کشور از سال 1976 تا 2008 مشغول فعالیت بود. حزب کمونیست کوبا که تنها حزب سیاسی در نظام تک حزبی کوبا بود از سال 1965 تا سال 2011 تحت رهبری وی اداره می شد. بر اساس قانون اساسی مصوب سال 1976 میلادی دبیرکل حزب، رهبری حکومت را در دست داشت . کاسترو یکی از نمادهای انقلاب کمونیستی در آمریکای لاتین به شمار می رود. در دوران زمامداری وی در کوبا صنایع و تجارت ملی سازی شد و اصلاحات سوسیالیستی دولت در سراسر جامعه به اجرا درآمد. کاسترو هم چنین دو دوره دبیر کل جنبش عدم تعهد بود.

 

مهم ترین خصلت سیاسی فیدل در آن زمان عقاید و نظرات ضد آمریکایی او بود.در سال 1951 فیدل به عضویت حزب اصلاح طلب ارتدوکس درآمد و از طرف حزب خود وارد انتخابات برای حضور در مجلس عوام شد.او از زمانی که نیرو های انقلابی کوبا حکومت استبدادی فلوخنسیو باتیستا را در سال 1959 سرنگون کردند قدرت را در این کشور در دست گرفته است. 

 

فیدل کاسترو

نگاهی به زندگی نامه فیدل کاسترو

 

بیوگرافی کوتاهی از فیدل کاسترو

فیدل کاسترو در تاریخ 13 اوت 1926 در شهر بیران واقع در استان سابق اورینته متولد شد. خانوادهٔ وی از زمین داران مرفّه بودند. او بعد از گذراندن دورهٔ ابتدائی در روستا به مدرسه ای خصوصی واقع در شهر سانتیاگو د کوبا و سپس هاوانا رفت و پس از آن از دانشکدهٔ حقوق دانشگاه هاوانا فارغ التحصیل شد. کاسترو زمانی که دانشجو بود به یک گروه دانشجویی پیوست که علیه فساد سیاسی مبارزه می کردند. 

کاسترو در دانشگاه هاوانا در رشته حقوق به تحصیل پرداخت. در سال 1953 او در اولین قیام نافرجام علیه باتیستا شرکت کرد. پس از این قیام او زندانی و سپس به مکزیک تبعید شد. در سال 1956 کاسترو به کوبا بازگشت و مجددا رهبری انقلاب علیه باتیستا را در دست گرفت. او سپس برای تقویت موقعیت خویش به نیرو های چریکی تحت فرماندهی "ارنستو ال چه گوارا" پیوست. او سرانجام با پشتیبانی این نیرو های چریکی توانست حکومت استبدادی فلوخنسیو باتیستا را در سال 1959 سرنگون کند.

فیدل کاسترو ، درگذشت فیدل کاسترو و بیوگرافی وی

“فیدل کاسترو” رهبر کوبا درگذشت + زندگی نامه
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 6
برگرفته از ویکی پدیا - ایسنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف