نمناک سرگرمیگوناگون فیش حقوقی استاد شهریار از هواپیمائی ملی + عکس
استاد شهریار ، فیش حقوقی شهریار
تصویر زیر متعلق به فیش حقوقی استاد شهریار می باشد که از میان کتاب های چاپ سنگی وی یافت شده است که مشخص شده است وی چقدر حقوق از باشگاه هواپیمایی دریافت می کرد.
بازدید : 6,270 نفر

فیش حقوقی استاد شهریارمحمدحسین بهجت تبریزی مشهور به شهریار شاعر نامی ایرانی اهل آذربایجان بود که به زبان های ترکی آذربایجانی و فارسی شعر سروده است.وی در زمان حیات از کارمندان بانک کشاورزی اما مدتی به قهر بانک را ترک کرد و به باشگاه هواپیمایی رفت. وی در سال 1318 مبلغ 50ریال حقوق می گرفت.

محمدحسین بهجت تبریزی مشهور به شهریار برای امرار معاش وارد بانک شد. وی کارمند بانک کشاورزی بود و 30 سال در آن بانک خدمت کرد.
شهریار به تبریز هم که برگشت به شعبه بانک کشاورزی تبریز منتقل شد. وضع چندان مناسبی نداشت اما با این حال علاوه بر خانواده اش، کفیل عده ای بی بضاعت هم بود که همه از همان حقوق بانک تامین می شد.

فیش حقوقی استاد شهریار


وی چند سال بیمار شد و بانک کشاورزی به خاطر بیماری اش به او  تخفیف داد و بازنشسته شد. در این گزارش مبلغ پرداخت شده به وی بابت حق کارمندی منتشر می شود. این فیش از میان کتاب های چاپ سنگی وی یافت شده است. شهریار مدتی در بانک کشاورزی بود اما در مقطعی به قهر از بانک خارج می شود و به باشگاه هواپیمایی کشور میرود.

در فیش حقوقی مشخص است که وی در سال 1318 مبلغ 50 ریال حقوق دریافت می کرده است.


27 شهریورماه به مناسبت درگذشت سیدمحمدحسین شهریار به عنوان «روز بزرگداشت شهریار» و «روز شعر و ادب فارسی» نامگذاری شده است.

استاد شهریار در تبریز به دنیا آمد و بنا به وصیتش در مقبرةالشعرای همین شهر به خاک سپرده شد.مهم ترین اثر استاد شهریار منظومه حیدربابایه سلام (سلام به حیدربابا) است که از شاهکارهای ادبیات ترکی آذربایجانی به شمار می رود و شاعر در آن از اصالت و زیبایی های روستا یاد کرده است. این مجموعه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به بیش از 80 زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده است.

شهریار در سرودن انواع گونه های شعر فارسی -مانند قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی- نیز تبحر داشته است. اما بیشتر از دیگر گونه ها در غزل شهره بود و از جمله غزل های معروف او می توان به «علی ای همای رحمت» و «آمدی جانم به قربانت» اشاره کرد. شهریار نسبت به علی بن ابی طالب ارادتی ویژه داشت و همچنین شیفتگی بسیاری نسبت به حافظ داشته است.

فیش حقوقی استاد شهریار از هواپیمائی ملی + عکس

فیش حقوقی استاد شهریار از هواپیمائی ملی + عکس
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13
برگرفته از پارسینه - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 12 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف