نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون فیلم موقت با بازی پگاه آهنگرانی و نگار جواهریان + تصاویر
فیلم موقت ، امیر عزیزی
موقت عنوان تازه ترین فیلم بلند امیر عزیزی و با بازی نگار جواهریان و پگاه آهنگرانی قصه خانواده ای را روایت میکند که با یک اتفاق بد کل بنیان ان خانه به هم می ریزد.
بازدید : 4,929 نفر

مروری بر فیلم موقت امیر عزیزی

فیلم موقت به کارگردانی امیر عزیزی از این جهت اثری ارزشمند به نظر می رسد که با تمرکز بر یک اتفاق بد که زندگی آرام خانواده ای را برهم می زند، راهی به وضعیت متزلزل و ناپایدار و بی ثبات آن ها باز می کند.

در فیلم موقت به کارگردانی امیر عزیزی در ظاهر بحران رخ داده این است که اسلحه ای توسط امیر از پادگان سربازی اش دزدیده و به خانه آورده شده و گلوله ای به اشتباه توسط خواهر کوچک تر که اختلالات ذهنی دارد، از آن شلیک گشته است و حالا زن های خانواده می کوشند تا در غیاب پسر جوان که معلوم نیست کجا خودش را سر به نیست کرده، مشکل را برطرف کنند و همه چیز را به روال سابق برگردانند تا جلوی وقوع فاجعه ای بزرگ را که در راه است، بگیرند و آینده امیر و خانواده را نجات دهند.


اما در طول این پروسه تلاش برای بازگرداندن ثبات و آرامش و تعادل اولیه است که شخصیت ها می فهمند فاجعه رخ داده، ماجرای اسلحه نیست که بتوانند با پیدا کردن فشنگ مشابهی، جای خالی فشنگ شلیک شده را پر کنند و آن را به پادگان بازگردانند و بعد طوری وانمود کنند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. فاجعه اصلی شکاف و فاصله پرنشدنی میان امیر و نامزدش است که همچون مغاکی هولناک نه فقط زوج جوان را در خود بلعیده است، بلکه همه خانواده را در ظلمت بی انتهایش فرو خواهد کشید.

گلوله ای که شلیک شده، آن قدر صدایش زیاد است که به گوش همه برسد و شخصیت های در خود فرو رفته را متوجه خود کند و تک تک آن ها را به تکاپو وادارد تا جلوی تخریب و ویرانی ناشی از آن را بگیرند اما نابودی اصلی را وقایع بی صدا و خاموشی به بار می آورند که در زیر متن زندگی به آرامی رخ می دهد و کسی باخبر نمی شود تا بعدها در لحظه ای که کسی انتظارش را ندارد، همچون بمب خنثی نشده ای که در طول زمان فراموش شده، به طور ناگهانی منفجر شود و همه چیز را خراب می کند.


نگار جواهریان

نگار جواهریان در فیلم موقت

درواقع خطر بزرگ تری که خانواده را تهدید می کند، همه آن احساسات زخم خورده و آسیب دیده میان شخصیت هاست که چنان ذره ذره روح را به تباهی می کشد که کسی را نگران نمی کند. روابط ازهم گسسته و فروپاشیده شخصیت ها به همان خانه در حال تخریب و رو به ویرانی می ماند که کاملاً باید خراب شود و از نو دوباره پا بگیرد، وگرنه به زودی در بی تفاوتی و غفلت شخصیت ها خانه بر سرشان آوار می شود.

پس داستان در میان آنچه روایت می شود و آنچه به روایت درنمی آید، شکل می گیرد. یعنی در حالی که به نظر می رسد فیلم داستان خود را پیرامون یک اتفاق مهم و بزرگ دراماتیک تعریف می کند، اما آنچه در کل فیلم دیده ایم، همه داستان نیست، فقط لایه ظاهری آن است. قصه اصلی همان چیز ناگفته و مکتومی است که در روابط پنهانی شخصیت ها و به دور از چشم ما رخ داده است و حالا داستان حساس و ملتهبی که پیرامون شلیک اسلحه شکل می گیرد، زمینه را برای بروز و فوران تنش های فروخورده و بیان نشده فراهم می کند و مخمصه های اخلاقی، چالش های انسانی و تنگناهای عاطفی که در سطح زیرین زندگی شخصیت ها ته نشین شده، با ضربه ای که ماجرای اسلحه به سطح راکد و ساکن می زند، بالا می آید و دیده می شود. بنابراین هرچند در ظاهر شخصیت ها بحران پیش آمده را برطرف می کنند و همه چیز به خوبی و خوشی تمام می شود اما حالا چیزهای تلخ و وحشتناکی را در نسبت با یکدیگر می دانند که دیگر هرگز رابطه شان به شکل سابق برنمی گردد و نمی توانند حس اعتماد و علاقه و آرامش ازدست رفته در میانشان را بازیابند.


پگاه آهنگرانی

پگاه آهنگرانی در فیلم موقت

دوربین نیز بجای اینکه با سراسیمگی و جنب وجوش و دلشوره های شخصیت ها همراه شود و ما را با تصاویری پرتنش و متحرک و ناآرام روبرو سازد، در جایگاه ناظری بی طرف شخصیت ها را می نگرد تا از دل این بی قراری و التهاب و تکاپوی ظاهری زمینه را برای مکث و تأمل بر خلوت شخصیت ها فراهم کند تا آن آشوب و ناامنی پنهانی را در زمینه ای تهی و ساکن عیان کند. انگار در این نگاهی از دور در نماهای باز و لانگ شات است که تازه خانه از منظری کلی به چشم می آید که چقدر شخصیت ها در گوشه و کنار آن تنها هستند و در گفتگوهای دونفره شان چه فاصله بزرگی حس می شود. درواقع دوربین می کوشد تا چشم ما را از تنش ها و تعلیق های ظاهری به سمت احساسات ناگفته و روابط نامرئی در لایه های درونی داستان متوجه کند و به نقطه نظر ما جهت مناسب بدهد.

فیلم "موقت" از این جهت اثری ارزشمند به نظر می رسد که با تمرکز بر یک اتفاق بد که زندگی آرام خانواده ای را برهم می زند، راهی به وضعیت متزلزل و ناپایدار و بی ثبات آن ها باز می کند و ابعاد عمیق تر و وسیع تری از بحران را از دل زندگی شان بیرون می کشد و هاله تقلبی و دروغینی که بر زندگی کشیده شده، کنار می زند و سویه های تاریک و هراسناک و دلهره آوری که در روابط اخلاقی افراد پنهان شده، آشکار می کند و نشان می دهد که در ارتباط با یکدیگر چقدر زیر پایمان سست و توخالی و شکننده است و آرامش و ثبات و اطمینانی که به آن دلخوش کرده ایم، موقتی و زودگذر و پوچ به نظر می رسد.

نازنین فراهانی و پگاه آهنگرانی

نازنین فراهانی و پگاه آهنگرانی فیلم موقت

بازیگران: پگاه آهنگرانی، نازنین فراهانی، نگار جواهریان، بابک کریمی، طاهره زندیان، ساناز عزیزی، سهی بانو ذوالقدر، وحید قاضی زاهدی

فیلم موقت با بازی پگاه آهنگرانی و نگار جواهریان + تصاویر

فیلم موقت با بازی پگاه آهنگرانی و نگار جواهریان + تصاویر
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
برگرفته از هنر انلاين , سلام سینما- / ک
این مطلب مفید بود ؟ 7 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف