نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون محبوب ترین فیلم های جشنواره کن 2017 + تصاویر
فیلم های جشنواره کن ، کن
در این مطلب به معرفی فیلم های محبوب جشنواره کن 2017 از دیدگاه منتقدان می پردازیم. در جشنواره کن امسال فیلم مربع ساخته روبن اوستلوند برنده جایزه نخل طلا شد.
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1396

با فیلم های جشنواره کن بیشتر آشنا شوید

جشنواره کن مهم ترین جشنواره سینمایی است که که هر ساله با برگزیدگان سینما در فرانسه برگزار میشود. نخل طلا مهمترین جایزه جشنواره کن است که توسط هیأت داوران که هر ساله انتخاب می شوند به بهترین فیلم اهدا می شود. در این مطلب درباره بهترین فیلم های جشنواره کن 2017 از دیدگاه منتقدان به بحث می پردازیم.

هفتادمین جشنواره بین المللی فیلم کن بعد از پشت سر گذاشتن ماراتنی 12 روزه به کار خود پایان داد. فیلم «مربع» جدیدترین ساخته روبن اوستلوند کارگردان سوئدی جایزه نخل طلای امسال را با خود به خانه برد و آندری زویاگینتسف فیلمساز روس با فیلم «بی عشق» جایزه هیات داوران را از آن خود کرد. حالا که جشنواره هفتادم به پایان رسیده، بعضی از محبوب ترین فیلم های جشنواره کن 2017 را به انتخاب دو منتقد سرشناس «ورایتی» - پیتر دبروج و اوون گلایبرمن – در ادامه این گزارش معرفی کرده ایم.

9 فیلم محبوب جشنواره کن 2017

بی عشق / Loveless

فیلم هایی که آندری زویاگینتسف می سازد ابعاد بی رحمانه فساد در روسیه امروز را واکاوی می کند و از آنجایی که اجازه ندارد بسیاری از مسایل را صریح و بی پرده به نمایش بگذارد، دست به دامن زبان اشاره و استعاره می شود و درامی شاعرانه را بر پرده سینما به تصویر می کشد.

 
فیلم های جشنواره کن

 فیلم های برتر جشنواره کن 2017

بعد از درام تحسین شده «لویاتان»، جدیدترین فیلم بلند کارنامه کارگردان 53 ساله روس روایتگر داستان زوجی است که در شرف طلاق گرفتن هستند و رابطه شان به چنان نقطه ای از نفرت و بیزاری زهرآلودی رسیده که پسر 12 ساله شان قربانی بی اعتنایی های والدینش می شود. این فیلم 128 دقیقه ای درباره بحران همدلی است که طبقه متوسط روسیه را تبدیل به منطقه ای جنگی میان مردان و زنان کرده است. زویاگینتسف در مقام کارگردان مضامین مورد نظرش را چنان دقیق، حزن انگیز و فراگیر به تصویر می کشد که از مرزهای ملی فراتر می رود و با تماشاگران سراسر دنیا ارتباط برقرار می کند. فیلمساز روس با دریافت جایزه هیات داوران هفتادمین جشنواره فیلم کن، دست پر به خانه بازگشت.
 


مربع / The Square

هدف شما از سینما رفتن چیست:آیا در جست وجوی آسودگی و آسایش خاطری هستید که با تماشای محصولی سرگرم کننده شما را از بند واقعیت آزاردهنده می رهاند یا خوش تان می آید در مقام تماشاگر به چالش کشیده شوید؟ مشابه همین پرسش را با بازدیدکنندگان موزه ها می توان مطرح کرد:آیا صرفا آرزوی تماشای تصاویر زیبا را دارید، یا کشف ایده هایی که پشت آثار هنری مهم تر قرار دارند؟
 
فیلم های جشنواره کن

 فیلم های برتر جشنواره کن 2017

روبن اوستلوند از موزه هنرهای مدرن، به مثابه صحنه ای بی عیب و نقص برای به تصویر کشیدن آخرین هجو اجتماعی اش استفاده کرده است. به این ترتیب، کارگردان سوئدی در فیلم جدیدش مجموعه ای از پرسش ها را درباره روابط انسانی و نقش هنر در عبور از موانع مطرح می کند. درام کمدی «مربع» که به عنوان برنده جایزه نخل طلای کن 2017 اعلام شد، به مراتب جاه طلبانه تر از «فورس ماژور» فیلم قبلی اوستلوند است.


پروژه فلوریدا / The Florida Project

بعد از فیلم درخشان «نارنگی» که با گوشی آیفون فیلمبرداری شده بود، اولین ساخته بلند شان بیکر روایتگر قصه ای است که در به نمایش گذاشتن عواطف انسانی کم نظیر به نظر می رسد.
 
فیلم های جشنواره کن

 فیلم های برتر جشنواره کن 2017

این کارگردان امریکایی با فاصله گرفتن از شیوه های سنتی روایت و قصه گویی، به شیوه ای جسورانه تار و پود داستان فیلم جدیدش را به صورت تلفیقی از حکایت و بداهه به تصویر کشیده است. این فیلم از مخاطب می خواهد به کسانی که زندگی های ویران و از هم فروپاشیده دارند، به دیده همدلی و شفقت نگاه کند. همزمان، بیکر تماشاگر فیلمش را به همراهی با ماجراجویی های دوران کودکی دعوت می کند. این درام 115 دقیقه ای در بخش جنبی «دو هفته کارگردانان» جشنواره فیلم کن روی پرده رفت.
 


سوارکار / The Rider

کلویی ژائو کارگردان زن چینی در جدیدترین فیلم بلند خود، تصویری کاملا غیر منتظره و متفاوت با آن چه که از زندگی امریکا تاکنون ترسیم شده، ارایه داده است. تک تک لحظه های این درام 104 دقیقه ای به اندازه درام مستقل «مهتاب» فیلم تحسین شده پارسال، قدرتمند و منحصر به فرد است.
 
فیلم های جشنواره کن

 فیلم های برتر جشنواره کن 2017

بعد از «آوازهایی که برادرم یادم داد»، جدیدترین فیلم ژائو هم در بخش «دو هفته کارگردانان» کن به نمایش درآمد و جایزه سینمای هنری را برایش به ارمغان آورد. داستان فیلم درباره یک کابوی جوان است که بعد از آسیبی مرگبار به سرش، به جست وجوی هویتی تازه می رود تا به معنای جدیدی از مردانگی در قلب امریکا دست یابد.
 


چهره ها روستاها / Visages Villages

جدیدترین فیلم مستند انیس واردا فیلمساز مستقل فرانسوی که در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن روی پرده رفت، موفق به دریافت جایزه چشم طلایی جشنواره هفتادم شد.
 
فیلم های جشنواره کن

 فیلم های برتر جشنواره کن 2017

واردا و همکار فیلمسازش ژان رنه 33 ساله در سفری به مناطق روستایی سراسر فرانسه، با طبقه کارگر حال حاضر این کشور گفت وگو کرده اند. واردا همچنان در سن 88 سالگی خستگی ناپذیر به نظر می رسد. او با خلق مستندی غریب و در عین حال سیاسی، دست به ساخت اثری جسورانه زده که هر لحظه اش با اتکا به شانس و اقبال رقم خورده است.
 


کشتن گوزن مقدس / The Killing of a Sacred

آخرین فیلم یورگوس لانتیموس کارگردان یونانی به هیچ وجه مناسب افراد دل نازک و حساس نیست. از همان سکانس آغازین که در آن، کالین فرل در نقش یک جراح قلب خبره مشغول جراحی بر روی حساس ترین عضو بدن انسان نشان داده می شود، پیداست که با فیلمی تلخ و خشن روبه رو هستید.
 
فیلم های جشنواره کن

 فیلم های برتر جشنواره کن 2017

لانتیموس در شیوه ساخت جدیدترین فیلم خود بسیار وامدار و تاثیرگرفته از اساتیدی همچون استنلی کوبریک (به ویژه «تلالو») و مشاییل هانکه («بازی های مسخره») است. اگرچه، قدرت حقیقی فیلم در پیوندش با تراژدی یونان باستان عیان می شود؛ جایی که افسانه افیژنی چنان مدرن و امروزی شده که می تواند مخاطب دنیای معاصر را به سوی رسوایی و ویرانی سوق دهد. این فیلم که در بخش رسمی جشنواره کن روی پرده رفت، جایزه بهترین فیلمنامه را برای لانتیموس و افتیمیس فیلیپو همکار فیلمنامه نویسش به ارمغان آورد. با وجود این که فیلم برای بیش تر مخاطبان عادی بسیار سنگین است اما جایگاه لانتیموس را به عنوان یکی از بااستعدادترین و سازش ناپذیرترین کارگردانان حال حاضر سینما تثبیت می کند.
 


گوشت و شن / Carne y Arena

جدیدترین اثر الخاندرو گونزالس ایناریتو که یک اینستالیشن شش و نیم دقیقه ای است، تجربه ای بی نظیر را در دنیای واقعیت مجازی برای مخاطبش فراهم ساخته است. فیلمساز مکزیکی برنده اسکار از طریق تجربه ای الهام بخش، مخاطب خود را به دنیای پناهجویان می برد و همزمان، انقلابی شگرف و مبهوت کننده را در دنیای واقعیت مجازی به نمایش می گذارد. مخاطب به تنهایی وارد اتاقی وسیع و تاریک می شود و خودش را پابرهنه روی شن های صحرا می یابد، در حالی که به تماشای مهاجرانی ایستاده که به سوی مرز سرازیر هستند.
 
فیلم های جشنواره کن

 فیلم های برتر جشنواره کن 2017

مخاطب یا می تواند به آنها محلق شود یا در کنارشان قدم بزند. وقتی هلی کوپتر گشت مرزی از آسمان فرود می آید، اتفاقی شوم رخ می دهد و مهاجران یک به یک دستگیر می شوند. سراسر این تجربه به قدری ویرانگر، تشویش آمیز و زنده است که با نسخه متحول شده خودتان از آن خارج می شوید و حس می کنید مدیومی کاملا جدید و پرطرفدار متولد شده است.
 


عاشق دوگانه / L’Amant Double

این درام فرانسوی که در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمد، تنها فیلمی بود که تجربه ای به معنای واقعی لذت بخش را به تماشاگران حاضر در سالن منتقل کرد؛ یک تریلر عاشقانه و پیچیده به سبک کارهای برایان دی پالما که مخاطب را به تماشای هیجانی ناب بر پرده سینما دعوت می کند.
 
فیلم های جشنواره کن

 فیلم های برتر جشنواره کن 2017

جدیدترین ساخته فرانسوآ اوزون فیلمساز فرانسوی را باید در دستیابی به هدفی که دنبال می کند کاملا موفق دانست. این فیلم 110 دقیقه ای همچنین در حکم بازگشت فیلمساز جنجال ساز به فرم است؛ کسی که در سال های اخیر از مسیر اصلی اش منحرف شده بود.
 


تو هیچ وقت واقعا اینجا نبودی / You Were Never Really Here

در سال 1976، فیلم «راننده تاکسی» مارتین اسکورسیزی برنده جایزه نخل طلای کن شد و از چهار دهه پیش به این سو، معدود فیلمسازانی بودند که با محوریت خشونت های شهری فیلمی را روی پرده سینما آوردند. لین رمزی کارگردان اسکاتلندی با اعتماد به این که مخاطبش این ژانر را به خوبی می شناسد، نسخه ای پیشرو و آوانگارد از همان فیلم را با برداشتی مدرن به تصویر کشیده است.
 
فیلم های جشنواره کن

 فیلم های برتر جشنواره کن 2017

خواکین فینکس با ریش هایی بلند و چهره ای ترس خورده از جنگ، به نظر می رسد کاملا در نقش «جو» فرو رفته است؛ شخصیتی آزار دیده شبیه به «تراویس بیکل» کهنه سرباز جنگ که برای نجات دختر نوجوان یک سیاستمدار استخدام می شود. اما داستانی که رمزی روایت می کند پا فراتر می گذارد و به واکاوی روح زجرکشیده کسی می پردازد که شاهد تاریک ترین قسمت های وجود انسان بوده و حتی قرار است با حقیقتی تاریک تر روبه رو شود.

محبوب ترین فیلم های جشنواره کن 2017 + تصاویر

محبوب ترین فیلم های جشنواره کن 2017 + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از وب سایت آی ‌سینما / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف