نمناک اخبارعلمی پخش مستقیم فیلم کرم در حال فکر کردن!
فیلم کرم ، کرم
تا به حال به این فکر کرده اید که کرم ها می توانند فکر کنند؟ دانشمندان توانستند پخش مستقیمی از فیلم فکر کردن کرم را برای درک بهتر عملکرد مغز این حیوان کوچک اجرا کنند.
تاریخ انتشار : 14 دی 1394
بازدید : 3,349 نفر

فیلم فکر کردن کرم پخش شد

کرم های موجودات ریزی هستند که شاید برای شما تصور اعضای داخلی بدنشان هم کمی خاص باشد. با تمام پیچیدگی اعضای بدن این موجودات ریز دانشمندان توانستند فکر او را بخوانند.

دانشمندان به این نوآوری به عنوان ابزاری سودمند جهت دستیابی به درک بهتری از چگونگی عملکرد مغز نگاه می کنند.

تیمی از دانشمندان به سرپرستی دانشگاه پرینستون آمریکا اقدام به برنامه ریزی نورونهای نوعی کرم کرده اند تا بتوانند پروتئین فلئورسنتی را تولید کنند که در واکنش به کلسیم نورانی می شود. از آنجا که در حین ایجاد جرقه های نورونی، کلسیم معمولا وجود دارد این بدان معناست که می توان «فکر کردن» کرمی که تنها یک میلیمتر بزرگی دارد را در حین حرکت کردن تصویرسازی کرد.

در این ویدئوی حیرت انگیز، عملکرد 302 نورون به تصویر کشیده شده است.

دانشمندان برای این منظور از میکروسکوپی ویژه و نوعی نرم افزار به خصوص (مشابه آنهایی که در خودروهای خودران و بازیهای ویدئویی به کار گرفته می شود) استفاده کرده اند تا به راحتی بتوانند آنچه را که در سر یک کرم یک میلیمتری می گذرد را شناسایی و ردیابی کنند.

یکی از نکات جالب توجه درخصوص این دستاورد مربوط به انبوه نورونهایی می شود که چنین کرم بسیاز کوچکی تنها برای حرکت دادن ساده بدن خود استفاده می کند. دانشمندان با بیان اینکه این کرم از ساختار مغزی ساده ای بهره می برد اما از شمار زیادی از نورونها جهت فعال سازی مغز و دستور دادن به اندامها جهت حرکت به اطراف استفاده می کند.

به عقیده آنها فعلا نمی توان از فناوری های موجود برای تکرار این آزمایش حیرت انگیز بر روی انسان استفاده کرد.

فیلم کرم ، پخش مستقیم فیلم فکر کردن کرم !

پخش مستقیم فیلم کرم در حال فکر کردن!
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
برگرفته از مهر /ن
این مطلب مفید بود ؟ 9 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف