فیلم کشته شدن عزت الدوری

فیلم کشته شدن عزت الدوری معاون اول صدام

تاریخ انتشار : 29 فروردین 1394کد مطلب : 13843زمان مطالعه : 2 دقیقه
عزت الدوری معاون اول صدام و از عناصر اصلی داعش در عراق به هلاکت رسید. گروه مقاومت عراقی عصائب اهل حق، پس از کشتن عزت الدوری، معاون صدام، اسلحه وی را به مظلومان عراق هدیه کرد.

«رائد الجبوری، استاندار صلاح الدین دیروز (جمعه) از هلاکت عزت الدوری خبر داد. رسانه های عراقی نیز عکسی را از جسد او منتشر کردند.

با این حال برخی مسؤولان عراقی تأکید کردند منتظر نتیجه آزمایش دی ان ای برای اثبات هویت هستند.

الدوری که در دوران صدام نفر دوم رژیم بعث به شمار می آمد؛ پرونده بسیار سیاهی از جرم و جنایت دارد.

وی به دلیل یخ فروشی در کودکی و تحصیلات ناتمام و ظاهرش، همیشه دستمایه طنز شهروندان عراقی بود.

الدوری در سال 1942 میلادی در استان صلاح الدین به دنیا آمد. وی قبل از آنکه نایب رئیس شورای فرماندهی حزب بعث شود، سمتهای دیگری مانند وزارت کشور و کشاورزی را برعهده داشت.

بعد از سرنگونی حزب بعث و اعدام صدام، اعلام شد که عزت الدوری جانشین صدام و دبیرکل حزب بعث شده است. همچنین پس از مدتی خبرهای بسیاری در خصوص فعالیتهای عزت الدوری و فرماندهی عملیات عناصر داعش در استان نینوا منتشر شد.

پس از اشغال عراق در سال 2113 و سرنگونی رژیم بعث، عزت الدوری ششمین نفر تحت تعقیب در فهرست ارتش آمریکا بود. این فهرست شامل 55 نفر از سران تحت تعقیب بعث بود و جایزه ای نیز برای دستگیری و یا ارائه اطلاعاتی از محل اختفای او تعیین شد.
اما پس از چند سال غیبت، ناگهان پیامی صوتی از عزت الدوری منتشر شد که در آن همه عراقی ها را به اتحاد برای» آزادسازی «این کشور فراخواند.

به دلیل سرنگونی حزب بعث، اینبار عزت الدوری در کنار تروریست ها و شورشیانی قرار داشت که پس از مدتی مشخص شد همگی آنان از اعضای گروه» داعش «هستند.

عزت الدوری در آن هنگام فرماندهی گروهی از بعثی های سابق را برعهده گرفت که» ارتش نقشبندی «خوانده می شد، و یکی از گروه های وابسته به داعش به شمار می آمد.

با وجود اینکه عزت الدوری یکی از مغزهای متفکر تروریست در مناطق ناآرام عراق بود، به گفته ساکنان و افراد نزدیک به وی در مناطق تحت کنترلش، عزت الدوری فقط 3 هفته بر موصل کنترل داشت و پس از آن عناصر داعش اعضای ارشد حزب منحل بعث را دستگیر کردند.

برخی مسؤولان وزارت کشور عراق اعلام کردند، عزت الدوری و بعثی ها در آغاز فعالیت داعش از این گروه تروریستی پشتیبانی کردند، ولی پس از ان به دست عناصر همین گروه افراطی از صحنه خارج شدند.

بر اساس این گزارش، بعثی ها گمان می کردند که می توانند به وسیله داعش خود را به بغداد برسانند و قدرت را در دست بگیرند، ولی در واقع این داعشی ها بودند که از بعثی ها برای کنترل برخی مناطق عراق استفاده کردند.

به گفته ساکنان موصل، داعش مانند رژیم صدام در همه مناطق هسته های خفته و جاسوسانی دارد که این امر بیانگر همکاری و هماهنگی گسترده داعش و اعضای سابق حزب سرنگون شده بعث است.
 

در ادامه فیلم جدید از لحظه کشته شدن عزت ابراهیم الدوری معاون اول صدام و رژیم بعث را مشاهده می کنید. 

فیلم کشته شدن عزت الدوری معاون اول صدام

471
این مطلب مفید بود ؟5714
برگرفته از العالم ، فارس - /م
برچسب :
نظرات
وبگردی