نمناک اخبارجامعه تصویب قانون کاهش ساعت کاری زنان با شرایط خاص
ساعت کاری زنان ، ساعت کاری زنان شاغل
نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی لایحه کمیسیون اجتماعی در ارتباط با کاهش ساعت کاری زنان شاغل را که موادی از آن پیش از این به کمیسیون ارجاع شده بود، به تصویب رساندند
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1395
بازدید : 3,643 نفر

تصویب قانون کاهش ساعت کاری زنان با شرایط خاص

به موجب قانون و به منظور تأمین امنیت شغلی مشمولان لایحه کاهش ساعت کار بانوان، کارفرمایان نمی توانند به صرف استفاده بانوان از مزایای کاهش ساعت کار یا مرخصی خاص، آنها را اخراج کنند.

نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی لایحه کمیسیون اجتماعی در ارتباط با کاهش ساعت کار زنان شاغل را که موادی از آن پیش از این به کمیسیون ارجاع شده بود، به تصویب رساندند که براساس آن ساعت کار بانوان شاغل که موظف به 44 ساعت کار در هفته هستند اما دارای معلولیت شدید یا فرزند زیر 6 سال یا همسر و فرزند معلول یا مبتلا به بیماری صعب العلاج هستند و یا زنان سرپرست خانوار بنا به درخواست متقاضی و تأیید مراجع ذیربط به 36 ساعت در هفته تقلیل یافته و با حقوق و مزایای 44 ساعت تعیین می شود.

مجلس شورای اسلامی


تبصره 1: تأیید میزان شدت معلولیت بر عهده سازمان بهزیستی است. همچنین زمان شروع و خاتمه کار برای اجرای این قانون با توافق طرفین می باشد و کارفرمایان بخش غیردولتی که شاغلینی با شرایط این قانون دارند از اعمال تخصیص پلکانی و یا تأمین بخشی از حق بیمه سهم کارفرما برخوردار می شوند و بانوانی که بر اساس سایر مقررات از امتیاز کاهش ساعت کار بهره مند شده اند تا زمانی که از مقررات مذکور استفاده می کنند از شمول این قانون مستثنی هستند.

همچنین در صورتی که مشمولان این قانون همزمان شرایط استفاده از امتیاز مرخصی ساعتی شیردهی را داشته باشند یا همزمان دارای شرایط مختلف مصرح در این قانون باشند حق انتخابات یکی از امتیازات پیش بینی شده را دارند.

و بالأخره بر اساس تبصره دیگری در ذیل ماده واحده این لایحه به منظور تأمین امنیت شغلی مشمولان این قانون در دوران استفاده از مزایای دستگاه های اجرایی و کارفرمایان غیردولتی نمی توانند به صرف استفاده بانوان از مزایای کاهش ساعت کار آنها را اخراج کنند یا محل خدمت جغرافیایی آنها را تغییر دهند.

هرگونه اخراج، جابجایی و استخدام جایگزین آنها ممنوع است.

تصویب قانون کاهش ساعت کاری زنان با شرایط خاص

تصویب قانون کاهش ساعت کاری زنان با شرایط خاص
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از ایسنا/م.ن
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف