نمناک اخبارسیاست رونمایی از قایق پرنده بدون سرنشین ایرانی + عکس
قایق پرنده ، آکرانوپلان
قایق های پرنده به عنوان یکی از اجزا مهم استراتژی اصلی نیروی دریایی سپاه پاسداران محسوب می شود که علاوه بر متخصصان نیروی دریایی سپاه، سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع نیز گام هایی برای ارتقاء و ساخت مدلهای جدیدی از این شناورهای پرنده برداشته است.
تاریخ انتشار : 25 آبان 1395

ساخت وتوسعه اولین قایق های پرنده بدون سرنشین درایران

استراتژی اصلی نیروی دریایی سپاه پاسداران در سالهای اخیر آنچنان موفق و تاثیرگذار بوده است که به بزرگترین چالش نیروهای دریایی امریکا تبدیل شده است و قایق های تندرو، شناورهای موشک انداز، پهپادها، پرتابگر های موشک کروز ساحل به دریا و قایق های پرنده بخش های مهمی از این استراتژی محسوب می شود.

وبگاه تخصصی امور نظامی انگلیس در گزارشی پیرامون «تلاش صنایع دفاعی ایران در ساخت جنگ افزارهای نظامی» نوشت:ایران در حال ساخت و توسعه اولین «آکرانوپلان» بدون سرنشین جهان (UGEV) است که نیروی دریایی سپاه پاسداران می تواند برای اجرای عملیات دوربرد از آن استفاده است.

آکرانوپلان پرنده دریایی است که با بهره گیری از اثر متقابل سطح با فاصله کمی از سطح آب و با سرعت بالا به پرواز درمی آید و روی بالشتکی از هوا بر فراز آب می خزد.

این نشریه با چاپ تصویری از این پرنده دریایی بدون سرنشین با استناد به گزارش یکی از رسانه های ایرانی نوشت:نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران می تواند با نصب سامانه های دید در شب در این پرنده دریایی تجسسی،رزمی در محیط های با رطوبت بالا نیز عملیات داشته باشد.

بر اساس این گزارش، برد این پهپاد 1000 کیلومتر بوده و قادر است از 50 سانتیمتری سطح دریا تا ارتفاع 3000 پایی اوج گیرد و بیشینه سرعت آن نیز 200 کیلومتر در ساعت است.

در تصویر به نمایش در آمده از قایق پرنده بدون سرنشین جدید ایران می توان سطح آیرودینامیکی بین بال ها و بدنه پهپاد را ملاحظه کرد. برخی از این قایق های پرنده پهپادی حتی قادر به عملیاتی کلاسیک چون جنگنده ها هستند.

قایق پرنده

قایق پرنده بدون سرنشین جدید ایران

ایران اینک تجربه ساخت قایق های پرنده را دارد و تاکنون قایق های پرنده «باور –1» و «باور -2» یک و دو سرنشینه را ساخته است.

در 6 اکتبر سال 2014 نیز تصاویر ماهواره ای ساخت یک قایق پرنده بزرگتر دو سرنشینه را در مجتمع کشتی سازی ایران(ISOIC) نشان داد.

آکرانوپلان از تسلیحات نامتعارف شوروی سابق در جنگ سرد بود و برای نخستین بار بطور گسترده در نیروی دریایی شوروی بکار گرفته شد و از اسرار مهم نظامی به شمار می رفت، بطوری که سرویس های اطلاعاتی آمریکا مدت ها در مورد ماهیت این ماشین های غول آسا سردرگم بودند.

آکرانوپلان ها در مقایسه با هواپیماهایی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند سوخت کمتری مصرف می کنند و با توجه به نزدیکی به سطح آب در مقایسه با هواپیما دارای ایمنی بیشتری است.

آکرانوپلان های نظامی دارای ویژگی های مهم دیگری در مقایسه با کشتی ها و هواپیماهای نظامی هستند و به دلیل پرواز در ارتفاع پایین، نه تنها از دید رادارها پنهان هستند، بلکه شنودهای زیر آبی نیز حرکت آن ها را ثبت نمی کنند. همچنین به علت خزیدن بالای سطح آب، آکرانوپلان ها از گزند مین های دریایی نیز در امانند.

چندی قبل نیز «ژورنال ارتش آمریکا» در جدیدترین شماره خود به موفقیت صنایع دفاعی ایران به ساخت سامانه های راداری اشاره کرد و نوشت:ارتش ایران با توجه به الزامات عملیاتی در صدد رفع نیازهای آینده و توانایی در دفاع از شهرها و نبردهای زمینی برآمده است.

 قایق پرنده

اولین قایق پرنده بدون سرنشین ایران

بر این اساس، در حالی که ایران راهبرد نبرد نامتقارن را در دریا و زمین اتخاذ کرده، اما با این وجود دفاع هوایی همواره نقطه ضعف این کشور بوده است و مقام های ایرانی اخیرا نگرانی هایی را در زمینه عملیات پهپادهای بیگانه اعلام داشتند.

این ژورنال در ادامه با اشاره به سخنان «عبدالله رشادی» فرمانده پدافند هوایی شمال شرقی ایران (در امتداد مرزهای ترکمنستان و افغانستان) که از ارتقاء سامانه های دفاع هوایی و پاسخ گویی به متجاوزان در کمتر از یک دقیقه خبر داده بود نوشت:اینک مقام های ارشد نظامی ایران از سامانه راداری «نذیر» و حراست از آسمان کشورشان به ویژه در آب های جنوب کشور خبر می دهند.

ژنرال «فرزاد اسماعیلی» فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء نیز گفته است که با سامانه راداری نذیر هیچ پرنده رادار گریزی قادر به ورود به آسمان ایران بدون اجازه نیست.

اسماعیلی گفت که رادار نذیر به راحتی می تواند موشک های بالستیک، کروز و از همه مهمتر هواپیماهای رادار گریز را نیز شناسایی و رهگیری کند.

رادار برد بلند و کاملا بومی نذیر یک سامانه راداری با دقت بسیار بالا در تفکیک است که توانایی آشکارسازی و شناسایی اهداف با سطح مقطع راداری پایین را دارد و در برابر موشک های ضد رادار مقاوم است و می تواند اهداف را در برد بیش از 800 کیلومتر و با ارتفاع 100 هزار پا شناسایی کند.

ژورنال ارتش آمریکا در خاتمه عنوان داشت:تلاش ایران در ارتقاء و بروز رسانی دفاع هوایی و توسعه و بهبود توانمندی های بومی و ساخت پهپادها مبین امیدواری در از بین بردن یکی از آسیب پذیرترین نقاط این کشور است و حتی فرمانده کل قوای ایران نیز اخیرا اشاره نموده که در این زمینه خواهان راهبردهای نظامی گسترده تر است.

رونمایی از قایق پرنده بدون سرنشین ایرانی + عکس

رونمایی از قایق پرنده بدون سرنشین ایرانی + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از فارس -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف