نمناک سرگرمیدیدنی ها پوشش یک قبر خاص با زری اطلسی! + عکس
قبر ، قبر خاص
پوشش قبر زری اطلسی با طرح محراب به بافندگی غیاث نقشبند در موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش درآمد.
تاریخ انتشار : 19 تیر 1396

 پوشش یک قبر خاص

رونمایی از این قبر خاص در موزه ملی ایران انجام شده است و علاقمندان می توانند از آن و دیگر آثار برجسته موزه ملی ایران همه روزه از ساعت 9 تا 19 بازدید نمایند.پوشش سنگ قبر (روپوش قبر) زری اطلسی و طرح محرابی متعلق به سده یازدهم هجری قمری با شماره موزه 3314 در شهر یزد، که نام بافنده آن غیاث نقش بند است، در تالار صفوی موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش در آمده است.

این اثر با طرح محرابی به پهنای:124 سانتی متر و در ازای 242 سانتی متر بافته شده است. این بافته دارای سه حاشیه خارجی، میانی و داخلی است.

حاشیه های خارجی و داخلی با زمینه قرمز، گل و بوته طلایی هستند و حاشیه میانی پهن و با زمینه نخودی و صلوات بر چهارده معصوم به خط ثلث و رنگ لاجوردی بافته شده است.

قبر

متن دارای طرح محرابی است که بر روی زمینه سُرمه ای گل و بوته طلایی و قرمز نقش شده و بالای آن درون یک ترنج کلمه الله مشاهده می شود. درون حروف کلمه الله سوره الفاتحه به خط کوفی و اسم بافنده عمل غیاث نقشبند بافته شده است.

بر حاشیه میانی این زری که در میان دو ردیف حاشیه باریک گل و بوته دار قرار گرفته، دعای صلوات بر ائمه معصومین به خط ثلث بافته شده است. این اثر در تاریخ 7/خرداد/1394 در فهرست ثبت آثار ملّی منقول تاریخی– فرهنگی ایران به شمارۀ 67 به ثبت رسید.

این پوشش زری اطلسی در تالار صفوی موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش درآمده و علاقمندان می توانند از آن و دیگر آثار برجسته موزه ملی ایران همه روزه از ساعت 9 تا 19 بازدید کنند.

پوشش یک قبر خاص با زری اطلسی! + عکس

پوشش یک قبر خاص با زری اطلسی! + عکس
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از تسنیم - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف