ستایش قریشی

جزئیات قتل ستایش قریشی از زبان دادستان ورامین

تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1395کد مطلب : 29950زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرانجام ١٠ روز پس از انتشار خبر تعرض و قتل ستایش قریشی ، دختر شش ساله افغان به دست پسری نوجوان، دادستان عمومی انقلاب ورامین از ابهامات و شایعات پیرامون حادثه پرده برداشت و روایت دقیق تری از آن را بازگو کرد.

بررسی زوایای قتل ستایش قریشی در جعبه موسیقی

ابوالقاسم مرادطلب از وقوع یا عدم وقوع تعرض و چگونگی قتل ستایش تا دستگیری و تشخیص سلامت روانی متهم را در روایت خود گنجانده است که از همان ابتدا با برخی روایت های پیشین تفاوت دارد. به گفته او متهم ١٦ ساله، در روز حادثه، مقتول را که برای بازی به خانه شان آمده بود، به طبقه دوم کشاند و به قتل رساند. پیش از این اعلام شده بود که متهم پس از ربودن ستایش در کوچه و کشاندن او به خانه اش، او را مورد تعرض قرار داده و پس از کشتنش، جسدش را با اسید سوزانده است.

«تعرض به ستایش» و «سوزاندن جسدش با اسید» از سوی متهم، دو موضوع مهم و جنجالی این حادثه است که دامنه آن حتی تا انتشار برخی شایعات درباره «اختلال روانی متهم» و «سابقه دار بودن او در امر خودکشی» نیز کشیده شد. قاضی مرادطلب اما با تکذیب این موضوع بیان می کند که تاکنون هیچ نشانه ای مبنی بر خودکشی در متهم ندیده اند.

 

دادستان ورامینصحبت از سلامت روانی او نیز در حالی بیان می شود که قرار بود پزشکی قانونی، دیروز نظر نهایی خود درباره تمام جوانب پرونده، از وقوع یا عدم وقوع تعرض تا سلامت روانی متهم را به مراجع قضایی تحویل دهد اما به دلیل آنچه دادستان ورامین، «بررسی مجدد پرونده شخصیت متهم با حضور اولیای دم، خانواده متهم و مدیر مدرسه در پزشکی قانونی» اعلام کرده، انتشار آن به دو روز آینده موکول شده است.

متهم چگونه ستایش را ربود و به خانه شان کشاند؟

ربودنی اتفاق نیفتاده و متهم به شکل دیگری ستایش را به خانه آورده بود. روز حادثه، متهم با خواهر و خواهرزاده خردسالش در خانه بود که ستایش برای بازی با آنها به خانه شان آمد. دقایقی بعد، خواهر و خواهرزاده متهم خانه را ترک کردند و از ستایش هم خواستند که به خانه خودشان برگردد اما با رفتن آنها، ستایش برای لحظه ای در خانه تنها شد. متهم او را صدا زد و به طبقه دوم کشاند و در آشپزخانه به قتل رساند.

علت مرگ چه بود؟ برخی منابع از کشته شدن مقتول به دلیل اصابت چاقو به عنوان علت قتل خبر داده اند.

این موضوع هم در پزشکی قانونی در حال بررسی است. هنوز مشخص نیست متهم با ضربه چاقو یا به چه شکل دیگری مرتکب قتل شده است.

پیش از قتل به مقتول تعرض شده بود؟

تایید یا تکذیب این موضوع بستگی به گزارش نهایی پزشکی قانونی دارد که البته هنوز نسخه نهایی به دست ما نرسیده.

متهم پس از قتل، جسد را با اسید سوزاند؟

متهم پس از ارتکاب قتل، به فرض اینکه اسید می تواند جنازه را از بین ببرد، به خارج از خانه رفت و مقداری اسید از مغازه مصالح ساختمانی در محله شان خرید. پس از آن جنازه را در جعبه ادوات موسیقی (ارگ) قرار داد و روی آن اسید ریخت اما موفق به از بین بردن آن نشد.

او پس از آن به دوست خود اطلاع داد که چه جرمی مرتکب شده؟

خیر، متهم دوست خود را به این بهانه که کولر خانه شان خراب شده، به محل کشاند اما دوستش پس از دیدن جسد، بلافاصله از خانه خارج شد و موضوع را به امام جمعه خیر آباد اطلاع داد.

متهم کی و چگونه دستگیر شد؟

امام جمعه خیرآباد پس از باخبر شدن از حادثه، خانواده قاتل را از وقوع آن باخبر کرد. آنها هم یک روز بعد از جنایت، ساعت ١٩:٣٠، پسرشان را به کلانتری تحویل دادند.

متهم در این حادثه همدست هم داشته؟

خیر، او این جنایت را به تنهایی انجام داده است. پدر او از کارکنان بازنشسته یکی از ارگان های دولتی است. آنها مانند خانواده مقتول، وجهه اجتماعی خوبی دارند.

تاکنون به این نتیجه رسیده اید که ممکن است متهم سلامت روانی نداشته باشد؟

این موضوع در گزارش آتی پزشکی قانونی مشخص خواهد شد.

پزشکی قانونی پیش از این از ابلاغ این گزارش تا روز دوشنبه خبر داده بود، چرا این اتفاق به روزهای آینده موکول شد؟

روز دوشنبه پزشکی قانونی به این نتیجه رسید که باید بار دیگر پرونده شخصیت متهم را بررسی کند. به همین دلیل جلسه ای مشترک با حضور اولیای دم، خانواده متهم و مدیر مدرسه متهم برگزار کرد تا زوایای دیگری از حادثه را مشخص کند.

این گزارش چه زمانی نهایی می شود؟

احتمالا تا روز آینده (چهارشنبه) آماده شود البته این زمان قطعی نیست.

در روزهای اخیر اخباری مبنی بر سابقه متهم در خودکشی نیز منتشر شده، آیا این موضوع صحت دارد؟

خیر، ما تاکنون به این نتیجه نرسیده ایم.

پرونده چه زمانی تکمیل و به دادگاه کیفری فرستاده خواهد شد؟

هنوز نمی توان گفت، باید تا آماده شدن نظریه نهایی پزشکی قانونی منتظر ماند. البته این پرونده تا رسیدن به نتیجه به شکل خارج از نوبت در حال رسیدگی است.

پرونده در یک نگاه

٢٢ فروردین امسال، مردی همراه پسر ١٦ ساله اش به کلانتری خیرآباد مراجعه و اعلام کرد که پسرش، دختر ٦ ساله افغان همسایه شان را به خانه کشانده و به قتل رسانده است. ماموران با گفته های این مرد، پسرش را به اتهام قتل بازداشت کردند و مورد بازجویی قرار دادند تا مشخص شود، متهم پس از ارتکاب قتل، جسد را مورد اسیدپاشی قرار داده بود. اکنون با گذشت دو هفته از زمان وقوع حادثه، تحقیقات پلیس همچنان برای کشف سایر زوایای حادثه ادامه دارد.

جزئیات قتل ستایش قریشی از زبان دادستان ورامین

4.164
این مطلب مفید بود ؟5212
برگرفته از اعتماد/م.ن
برچسب :
نظرات
وبگردی