نمناک اخبارجامعه قدم به قدم تا جمع کردن شیشه از شهر!
معتادان ، موادمخدر
سردار اسکندر مومنی، جانشین فرمانده ناجا از علل گرایش به مصرف مواد مخدر تا وضع برنامه و قانون قوی برای جمع کردن پدیده اعتیاد از شهر ها صحبت میکند.

قدم به قدم تا جمع کردن شیشه از شهر!

 
سردار اسکندر مومنی، جانشین فرمانده ناجا گفته است:"قوانین کشور به اندازه کافی بازداره نیستند و این قوانین باید طوری به تصویب برسند که بازدارندگی لازم را برای خاطیان و متخلفان به همراه داشته باشند.نظرسنجی های مستمر 5 ساله نشان می دهد، مهمترین دغدغه مردم، مواد مخدر، معضل اعتیاد و معتادان خیابانی است که باید سایر دستگاه ها در کنار نیروی انتظامی پای کار بیایند تا به یک نتیجه مطلوب برسیم."
 
 
* قوانین ناکارآمد و عدم هماهنگی نهادها
 
معضل اعتیاد و معتادان خیابانی، سال های سال است که در صدر آسیب های اجتماعی قرار دارد. قوانین بسیاری نیز در این مدت برای مبارزه با مواد مخدر و متخلفان آن به تصویب رسیده و شعار نهادهایی است که به طور مستقیم مسئولیت اجرا و عمل به قوانین یاد شده را دارند. اما با یک نگاه اجمالی و مختصر به وضعیت برخی از کوچه پس کوچه های شهری همچون تهران، شاهد صحنه هایی هستیم که از ناکارآمد بودن این قوانین خبر می دهند. به گفته جانشین فرمانده ناجا، قوانین ساماندهی معتادین خیابانی یا همان کارتن خواب ها، بارها در کشور اجرا شده، اما به علت عدم هماهنگی و همکاری نهادهای مربوطه، نتیجه مطلوبی را در برنداشته است.
 
 
 
مصرف شیشه
 
 
* پیگیری های بی جواب و آتشی که در چادر کارتن خواب ها افتاد
 
قوانین ناکارآمد و عملکرد تعدادی از سازمان های مسئول در جمع آوری، نگهداری و بارپروری معتادان، کار را به جایی رساند که تعدادی از مردم، خود در اقدامی که غیرعقلانی و غیراصولی به نظر می رسید، دست به کار شدند. در سالی که روزهای پایانی آن را سپری می کنیم، مردم محله هرندی تهران، در پی اجرایی نشدن وعده های مسئولان نسبت به ساماندهی معتادان و کارتن خواب های این محله صبح روز دوشنبه 18 آبان ماه ، چادرهایی که معتادان در پارک حقانی بنا کرده بودند را به آتش کشیدند. برخی از این افراد گفتند:ما مدتهاست اعتراض خود نسبت به تجمع معتادین در محیط زندگی مان را به مسئولان منتقل کرده ایم، اما گویا هیچ گوش شنوایی در میان این نهادها وجود ندارد.
 
حال این سوال پیش می آید که چرا با وجود مسئولیت چندین و چند نهاد در امر مبارزه با مواد مخدر و ساماندهی معتادان، کار باید به جایی برسد که چنین اقدامی صورت پذیرد؟ واقعیت این است که مردم محله هرندی همانند دیگر مردم شهر، حق زندگی آرام و سالم و به دور از حضور فروشندگان و مصرف کنندگان موادمخدر را دارند.
 
 
 
 
* آسیب های اجتماعی را به بحران تبدیل نکنیم
 
آسیب های اجتماعی مربوط به یک زمان و مکان مشخص نیستند اما شرایط فرهنگی و اجتماعی یک منطقه و نحوه مدیریت در رفع و کاهش میزان آسیب ها اثر شگرفی دارد.
 
آشوری، آسیب شناس اجتماعی در این خصوص می گوید:رفع معضل اعتیاد به عنوان یکی از بزرگ ترین آسیب های اجتماعی، هماهنگی و فعالیت همه جانبه دستگاه های ذیربط را می طلبد. عدم حضور و فعالیت صحیح هر یک از نهادها و شانه خالی کردن آن ها از مسئولیتشان پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال دارد. یک مدیریت غلط می تواند آسیب های اجتماعی را که به سادگی و با هزینه کمتری قابل رفع هستند، به یک بحران غیرقابل حل تبدیل کند.سازماندهی اصولی و تقسیم کار میان نهادهایی که در امر مبارزه با مواد مخدر و ساماندهی امور معتادین دخیل هستند، یکی از اقداماتی است که تحت یک مدیریت حساب شده و واحد می تواند گره به ظاهر کور این معضل اجتماعی را باز کند. اگر همه نهادهای مسئول بخواهند، می توانند با توجه به توانمندی های موجود خود و با استفاده از نیروهای داوطلب مردمی، قدم های موثری در جهت ریشه کن کردن معضل معتادان خیابانی و پدیده نازیبای کارتن خوابی بردارند.
 
 
 
اعتیاد جوانان
 
* یک عزم جزم، یک مدیریت قاطع
 
با توجه به هشدار جانشین فرمانده ناجا مبنی بر ناکارآمدی قوانین و افزایش تعداد کارتن خواب های معتاد و حادثه ای چون عملکرد مردم در محله هرندی، آیا وقت آن نرسیده که نهادهای متولی در امر مبارزه با موادمخدر، عزم خود را در جهت کاهش آسیب های اجتماعی جزم کنند؟ بدون شک اگر هر نهاد مسئول از جمله نیروی انتظامی، شهرداری، بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر، با مساعدت و یاری مردم در جهت رفع معضل معتادان خیابانی، همراه با یک مدیریت قاطع و حساب شده اقدام کنند، نتایج بسیار خوبی به دست خواهد آمد.
 
یک عزم جزم و یک مدیریت اصولی می تواند پایانی بر پدیده پر آسیب و دردناک معتادان خیابانی باشد؛ در غیر این صورت احتمالا با بحران جدی افزایش اعتیاد و تعداد معتادان کارتن خواب مواجه خواهیم شد.

قدم به قدم تا جمع کردن شیشه از شهر!

قدم به قدم تا جمع کردن شیشه از شهر!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از باشگاه خبرنگاران/م.ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف