نمناک دنیای مدگوناگون “قدیمی ترین لباس” دنیا کشف شد، لباسی 3400 ساله
قدیمی ترین لباس ، لباس قدیمی
لباسی به نام "ترخان " که متعلق به یکی از زنان مصر باستان بوده است عنوان “قدیمی ترین لباس” جهان را به خود اختصاص داد.
بازدید : 7,875 نفر

قدیمی ترین لباس در جهان

در میان قدیمی ترین های کشف شده دانشمندان توانستند با ثابت کردن قدمت 3400 ساله یک لباس زنانه متعلق به مصر باستان قدیمی ترین لباس دنیا را معرفی کنند.

بررسی های آزمایشگاهی در زمینه سالیابی کربن 14 بر روی یک نمونه از پوشاک زنانه متعلق به مصر باستان ، زمان ساخت آن را حدود 3500 پیش از میلاد نشان داد که به این ترتیب این کهن ترین پوشاک شناخته شده درجهان محسوب می شود.
به گزارش بررسی های رادیو کربن برای تعیین قدمت نمونه ای از یک پیراهن زنانه از جنس کتان که در سال 1913 دریکی از سایت های باستان شناسی مصر بدست آمد، نشان داد که این پیراهن در زمانی حدود 3484 تا 3102 پیش از میلاد ساخته شده است.
این پیراهن که به نام لباس « ترخان» نام گرفته درجریان کاوش های باستان شناسی از آرامگاهی متعلق به سلسله اول مصر درسایتی واقع در جنوب قاهره بدست آمده است.
اندازه وابعاد این پوشاک نشان می دهد که برای یک زن لاغر یا یک نوجوان دوخته شده است. شواهد همچنین نشان می دهد که این پیراهن پیش از اینکه دفن شود مورد استفاده بوده و پوشیده شده است.


قدیمی ترین لباس

قدیمی ترین لباس دنیا با قدمتی 3400 ساله

«آلیس استیونسون» از متصدیان موزه باستان شناسی مصر در کالج لندن می گوید:«کشف بقایای منسوجات و لباس های باستانی تا این حد سالم در گزارش ها و کاوش های باستان شناسی یک رویداد استثنایی است. کشف بقایای کامل یا تقریباً کامل یک لباس یا قطعه از لباس همانند پیراهن ترخان از آن هم به مراتب عجیب تر است.»
وی یادآور شد که پیش از انجام آزمایشات سالیابی کربن 14 تصور می رفت که این پیراهن متعلق به سلسله نخست تمدن مصر باشد اما قادر به تایید قطعی تاریخ آن نبودیم زیرا انجام چنین آزمایشی پیش از این سبب تخریب بافت نمونه آزمایشی می شد.
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی؛ پیش از این نیز در سال 2014 یک شلوار متعلق به 1000 سال پیش در یکی از محوطه های باستانی چین کشف شده بود که طبق نظر باستان شناسان از لباس های سنتی جنگجویان چینی بوده که برخلاف انتظار سالم مانده است.
باستان شناس آلمانی «مایک واگنر» که تیم کاوش را در چین هدایت می کرد از سالم ماندن این قطعه پوشاک اظهار شگفتی کرده و یادآور شده بود که لباس ها عمدتاً به دلیل فعالیت میکروارگانیسم ها و ترکیبات شیمیایی خاک بسرعت نابود می شوند و سالم ماندن این لباس حقیقتاً رخدادی استثنایی است.

قدیمی ترین لباس ، قدیمی ترین لباس دنیا با قدمت 3400 ساله

“قدیمی ترین لباس” دنیا کشف شد، لباسی 3400 ساله
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13
برگرفته از تسنیم /ن
این مطلب مفید بود ؟ 10 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف