نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها خطر مصرف قرص ضد بارداری در ماه رمضان
قرص ضد بارداری در ماه رمضان ، مصرف قرص ضد بارداری در ماه رمضان
برخی از خانمها با هدف گرفتن تمام روزه های ماه رمضان اقدام به مصرف قرص های ضدبارداری می کنند که احتمال لخته شدن خون در رگ و آمبولی ریه یکی از مرگبارترین عوارض این قرص ها است.

تاثیر منفی مصرف قرص ضد بارداری درماه رمضان!

بیماری ترومبوز سینوس مغزی (لخته خون در مغز) زنان تهرانی به علت استفاده از قرص ضد بارداری در ماه رمضان به منظور تغییر عادات ماهانه و افزایش روزه داری 4 برابر بیشتر از ماه های دیگر است.

برخی زنان که دارای گرایشات مذهبی بیشتری بوده، از تحمل قاعدگی در ماه رمضان وحشت داشته و آن را مانعی در مسیر کسب فیوضات فراوان این ماه می‏دانند در حالی که پذیرش و تحمل قاعدگی اگر به عنوان تسلیم بودن در برابر حکم خدا صورت گیرد ممکن است موجب خشوع و خضوع بیشتر شده و انگیزه تلاش بیشتر و توجه و تضرع عمیق‏تر فرد را به پروردگار در پی داشته باشد و چه بسا تحمل قاعدگی بیش از نماز و روزه، موجب استکمال و ترقی زن در مسیر رشد شود.

قرص های ضدبارداری

مضرات استفاده از قرص های ضد بارداری

 

یک متخصص زنان و زایمان درباره عوارض استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری از سوی بسیاری از خانم ها در ماه رمضان با هدف به تعویق انداختن قاعدگی گفت:قرص های پیشگیری از بارداری حتی در شرایطی که با دوز معمول و با هدف پیشگیری و به صورت دوره ای مصرف می شود، خطراتی دارد که گاه سلامت و حتی حیات فرد را به طور جدی به خطر می اندازد. در نتیجه قبل از شروع مصرف این قرص ها با هدف به تعویق انداختن عادت ماهانه حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید و هیچ گاه خودسرانه اقدام به خریداری و مصرف این قرص ها نکنید.

 
دکتر آمنه لاهوتی افزود:از عوارض مهم این قرص ها می توان به احتمال لخته شدن خون در رگ ها و ورود به ریه و انسداد رگ های ریه (آمبولی ریه) اشاره کرد که یکی ازخطرناک ترین و مرگبارترین عوارض این قرص هاست. از دیگر عوارض این قرص ها نیز می توان به افزایش فشارخون، آسیب کبدی، سردرد، تهوع و استفراغ، لکه بینی، افسردگی و تغییرات خلق و خو و ایجاد لکه های پوستی اشاره کرد. همچنین یکی دیگر از عوارض مهم این قرص ها این است که به علت طولانی کردن زمان بدون خونریزی، ممکن است خونریزی بعداز قطع مصرف قرص شدید و آزاردهنده باشد.
 
وی با تاکید بر این که ترکیبات خوراکی جلوگیری از بارداری داروهای هورمونی را شامل می شود که با سرکوب کردن عملکرد تخمدان مانع تخمک گذاری می شود، ادامه داد:خونریزی ماهانه حاصل تغییرات دوره ای هورمون های زنانه است. این هورمون ها با ریتم مشخصی از تخمدان ها ترشح و باعث رشد و افزایش ضخامت دیواره داخلی حفره رحم (اندومتر) می شود و زمانی که دو هفته بعد از تخمک گذاری این هورمون ها کاهش می یابد حمایت هورمونی از اندومتر کاهش می یابد و با ریزش این بافت خونریزی ایجاد می شود.

خطر مصرف قرص ضد بارداری در ماه رمضان

برگرفته از جام جم-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 70 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف