نمناک اخبارجامعه قرص های روانگردان با مارک ایرانی!
قرص های روانگردان ، قرص روانگردان
زنگ خطر اعتیاد از مدت ها پیش در ایران به صدا درآمده است. در حال حاضر قرص های روانگردان درخارج از کشور با مارک ایرانی تولید و در داخل توزیع می شوند که هدف آن، گرایش جوانان کشور به سمت این مواد است.
تاریخ انتشار : 20 مهر 1394

تولید قرص های روانگردان ایرانی

در حال حاضر قرص های روانگردان درخارج از کشور با مارک ایرانی تولید و در داخل توزیع می شوند که هدف آن، گرایش جوانان کشور به سمت این مواد است.

 
زنگ خطر اعتیاد از مدت ها پیش در ایران به صدا درآمده است. این معضل به ویژه با تغییر الگوهای که داشته است تا حد زیادی خطرناک تر از قبل تلقی می شود. واقعیت این است که از طرفی مواد مخدر صنعتی جایگزین مواد مخدر سنتی شده است و از طرف دیگر، در سال های اخیر با کاهش سن اعتیاد، افزایش اعتیاد زنان و... روبه رو بوده ایم. اعتیاد دانشجویان نیز از جمله مسائل هشدار دهنده در سال های اخیر بوده است، به گونه ای که اکنون مسئولان عنوان می کنند لازم است دو واحد درس پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه ها تدریس شود.
 
روزانه در جامعه با تعدد و تنوع مواد مخدر صنعتی روبه رو هستیم. این امر در حالی است که در سال های اخیر افزایش آمار زنان مبتلا به اعتیاد و توزیع ماده مخدر شیشه در قالب داروهای چاقی و لاغری در اماکن زنانه همچون آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی زنگ خطر را به صدا درآورده است و لزوم توجه بیشتر به این مساله به خوبی احساس می شود.
 
هم اکنون در کشور حدود 45 درصد مصرف کنندگان زیر 29 سال و حدود30 درصد بین30 تا 39 سال سن دارند. طی سال های اخیر شاهد افزایش آمار اعتیاد در کشور و به ویژه در میان جوانان بوده ایم و دردناک تر این است که بگوییم در 10 سال گذشته شمار زنان آلوده به اعتیاد به طور میانگین چهار برابر افزایش یافته است.
 

**قرص های روانگردان با مارک ایرانی

 
روز گذشته قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت:در حال حاضر قرص های روانگردان درخارج از کشور با مارک ایرانی تولید و در داخل توزیع می شوند که هدف آن، گرایش جوانان کشور به سمت این مواد است.
 
علیرضا جزینی با بیان آنکه مهارت ها به سه دسته فنی، ادراکی و انسانی تقسیم می شوند، عنوان کرد:مهارت فنی در حوزه مدیریت باید 20 درصد و در سایر حوزه ها 80 درصد نقش داشته باشد؛ به همین ترتیب باید مهارت های فنی را به عنوان موضوع غالب در سیستم آموزشی کشور وارد کرده و به آن توجه داشته باشیم، زیرا در حال حاضر دنیا نیز به این مهارت ها توجه ویژه داشته اما در ایران این طور نیست.
 
او در ادامه ضمن اشاره به آنکه مهارت های اجتماعی نیز باید در کشور ارتقا یابند، اظهار کرد:در حال حاضر نبود آموزش مهارت های زندگی و فرزندپروری از نقایص سیستم آموزشی کشور هستند به این ترتیب باید به مهارت های اجتماعی که اساسا نماد آن در حوزه مشارکت های اجتماعی بوده و یکی از مولفه های مهم آن اعتماد اجتماعی است توجه ویژه شود که در حال حاضر این مساله توسط ستاد مبارزه با موادمخدردر حال پیگیری است.
 
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ضمن تاکید بر آنکه موادمخدر موضوع حساسی است و در حال حاضر دشمن به وسیله آن جوانان کشور را نشانه گرفته است، گفت:به دلایل مختلف در شیوع شناسی ها و نظرسنجی های دانشگاه های مختلف کشور نشان داده می شود که تلاش دشمن، گرایش جوانان ایرانی به سمت موادمخدر است.
 
جزینی عنوان کرد:هفته گذشته جلسه ای را با آموزش و پرورش برگزار کردیم تا بتوانیم موضوع پیشگیری اولیه اعتیاد را در حوزه دانش آموزی نیز گسترش دهیم.
 
او تصریح کرد:در حال حاضر 67 درصد دانشجویان مصرف کننده موادمخدر و محرک نخستین تجربه شان مربوط به دوران دانش آموزی بوده است که چنانچه از این مساله غفلت کنیم و پیشگیری از آن را در دستور کار خود قرار ندهیم حتی کارآفرینی نیز در کشور نتیجه بخش نخواهند بود.
 

** 3 درصد دانشجویان مواد مخدر مصرف می کنند

 
جزینی همچنین عنوان کرد:در حال حاضر حدود سه درصد دانشجویان (به طور دقیق 2. 6 درصد) مصرف کننده مواد هستند که این مساله حتی در دانشجویان پزشکی نیز صدق می کند.
 
او در ادامه با تاکید بر آنکه در ستاد مبارزه با موادمخدر معتقدیم مبارزات باید پشتوانه علمی داشته باشد، افزود:تشکل های دانشجویی در مبارزه علمی با موادمخدر می توانند ما را همراهی کنند. برای مثال زمانی که در دانشگاهی مانند علم و فرهنگ حدود هفت هزار دانشجو در حال تدریس هستند جامعه هدف ما تنها این تعداد نبوده بلکه حدود 4 برابر آن است زیرا چنانچه موفق عمل کنیم حداقل چهار نفر از اطرافیان دانشجو نیز از مصرف و گرایش به اعتیاد مصون خواهند ماند.
 
جزینی درباره اختصاص دو واحد درسی برای پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه ها، اظهار کرد:در حال حاضر رشته پیشگیری از اعتیاد را به تصویب رسانده و وزارت علوم نیز آن را ابلاغ کرده است به طوری که اکنون برخی از دانشگاه های کشور در حال تدریس این رشته هستند اما حتی اگر نتوانیم این رشته را در سراسر کشور گسترش دهیم نیاز است که دو واحد درسی ویژه پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه ها گنجانده شود.
 
او در ادامه به مفاد این تفاهمنامه که لزوم تشکیل بانک اطلاعاتی در عرصه پیشگیری است اشاره کرد و گفت:مساله بانک اطلاعاتی با همکاری قابل اجراست و ما در تلاش هستیم که خود دانشجویان در این حوزه وارد و به پیشگیری از مواد ترغیب شوند.
 
به گزارش ایسنا، جزینی ضمن ابراز امیدواری از آنکه در سال گذشته تاکنون موجی از عناوین پیشنهادی دانشجویان در حوزه پیشگیری از موادمخدر برای پایان نامه ها و رساله ها به راه افتاده است، ادامه داد:در حال حاضر 6700 موضوع مختلف که دانشمندان و کار شناسان بر روی آن ها کار کرده اند و همچنین طرح های تحقیقاتی از گذشته تاکنون به عنوان منابع تحقیقاتی برای دانشجویان علاقه مند به ارائه تحقیق و پژوهش در این حوزه روی سایت مبارزه با موادمخدر قرار گرفته و علاوه بر آن شایان ذکر است که اکنون سه فصلنامه علمی و پژوهشی، علمی ترویجی و علمی تخصصی در ستاد مبارزه با موادمخدر منتشر می شود که دانشجویان می توانند از آن ها نیز استفاده کنند.
 

**مهارت های اجتماعی در سرفصل های آموزشی

 
رئیس انجمن مددکاری ایران درباره نحوه آگاه سازی دانش آموزان و دانشجویان نسبت به اعتیاد به «آرمان» می گوید:مواد مخدر تهدیدی برای جامعه به حساب می آید چرا که روی دیگر نارسایی های اجتماعی نیز تاثیرگذار است.
 
حسن موسوی چلک می افزاید:اگر هر اقدامی در راستای افزایش آگاهی مردم در زمینه کاهش مواد مخدر انجام شود باید آن را به عنوان یک گام مثبت تلقی کرد، اما طبیعتا یکی از گروه های هدف در پیشگیری از اعتیاد دانش آموزان و محیط مدرسه است، آن هم به این دلیل که دانش آموزان به مدت 12سال در این مکان حضور دارند و به نسبت خانواده ها نیز به شکل غیر مستقیم تحت تاثیر این آموزش ها قرار می گیرند. به گفته او مقابله با آسیب های اجتماعی باید با رویکرد ارتقای فرهنگ روانی و اجتماعی در جامعه نهادینه شود.
 
رئیس انجمن مددکاری ایران تاکید می کند:هر روز شاهد ورود مواد مخدر با نوع و الگوی جدید در کشور هستیم که به نسبت باید کسب اطلاعات در این زمینه به روز و جدید باشد.
 
به گفته او فقط با گذراندن چند جلسه آموزشی نمی توان دانش آموزان را نسبت به مواد مخدر و اعتیاد واکسینه کرد، آن هم به این دلیل که موضوع آسیب های اجتماعی یک چرخه است و تک بعدی نباید به آن توجه کرد.
 
موسوی چلک تصریح می کند:نسل جوان باید تحت آموزش مهارت های اجتماعی قرار گیرند تا بتوانند در هر شرایطی خود را از گرفتاری نجات دهند. به گفته او سر فصل در تدریس این درس باید منعطف و مطابق با شرایط روز ارائه شود تا بتوان به تاثیرات آن امیدوار بود.

قرص های روانگردان با مارک ایرانی!

قرص های روانگردان با مارک ایرانی!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از روزنامه آرمان - /م
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف