تصاویری زیبا از ریاد، قصر سنتی مراکش

تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1395کد مطلب : 29803زمان مطالعه : 2 دقیقه
تصاویری زیبا از ریاد ها قصرهای سنتی و خانه های با شکوه تاجران مراکشی را در ادامه این مطلب مشاهده میکنید.

عکسهای ریاد قصر سنتی مراکش

ریاد ها خانه های شهری با شکوهی بودند از آن شهروندان ثروتمند مانند تاجران و دلالان. خانه هایی به سبک اندرونی که هم برای حفظ حریم خانواده و هم برای تعدیل هوا در مراکش به این شکل ساخته می شدند.

از مشخصه های این خانه ها حیاطی بود که در وسط تعبیه شده بود و دیگر اینکه فاقد پنجره های بزرگ در دیوارهای خشت و گلی بیرونی بودند. این نوع معماری برای حفظ حریم اسلامی و حجاب بانوان خانه طراحی شده بود. در حیاط ریادهای سنتی معمولا چهار درخت پرتقال یا لیمو و یک فواره قرار داشت. دیوارهای این خانه ها با آیاتی از قرآن مزین شده بودند.

 عکسهای ریاد قصر سنتی مراکش

مدل این خانه ها در طول زمان تغییر کرده است اما فرم اصلی هنوز در خانه های امروزی استفاده میشود. اخیرا در پی بازسازی شهرهایی مثل مراکش و صویره موجی از اقبال به طراحی خانه ها به شکل ریاد ها بوجود امده است و بیشتر این خانه های سنتی به شکل هتل ها و رستوران بازسازی شده اند.

عکسهای ریاد قصر سنتی مراکش

خانه هایی به سبک اندرونی که هم برای حفظ حریم خانواده به این شکل ساخته می شدند.


بیشتر املاک مخروبه در مراکش توسط خارجیان خریداری شده و علاقه آن ها به ساخت این نوع خانه ها، چالش های جدیدی به همراه داشته است اما این سرمایه گذاری ها باعث استقرار مجدد مقر یونسکو و احیای صنایع دستی و تجارت هایی شده است که قبل از این روند در حال انقراض بودند.

عکسهای ریاد قصر سنتی مراکش

از مشخصه های خانه های ریاد حیاطی بود که در وسط تعبیه شده بود


واژه ریاد برگرفته از واژه عربی ریاض به معنی باغ است. شهر باستانی رومی ولوبیلیس سرمنشا معماری ریاد در دوره ادریسیان بوده است (اِدریسیان سلسله ای بودند که در مراکش و بخشی از الجزایر فرمانروایی کرده اند. آنها نخستین سلسله ای بودند که سعی کردند باورهای شیعه را، البته به صورت بسیار ضعیف، در مغرب رواج دهند). زمانی که مرابطان در قرن یازدهم بر اسپانیا غلبه کردند، آنها صنعتگران مسلمان مسیحی و یهودی را از اسپانیا به مراکش فرستادند تا بر روی بناهای تاریخی کار کنند.

عکسهای ریاد قصر سنتی مراکش

شهر باستانی رومی ولوبیلیس سرمنشا معماری ریاد در دوره ادریسیان بوده است

عکسهای ریاد قصر سنتی مراکش

عکسهای ریاد قصر سنتی مراکش

مدل خانه های ریاد در طول زمان تغییر کرده است

عکسهای ریاد قصر سنتی مراکش

تصاویری زیبا از ریاد، قصر سنتی مراکش

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از پولنیوز - /ک
نظرات
وبگردی