نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت قلب بزرگ که کل سینه مرد 57 ساله را اشغال کرده+ عکس
قلب بزرگ ، عکس قلب بزرگ شده
مردی میانسال که به دلیل دردهای شدید در قفسه سینه اش به پزشک مراجعه کرده بود با رونمایی از قلب بزرگ و غول پیکرش پزشکان را حیرت زده کرد.
بازدید : 4,189 نفر

قلب بزرگ و غول پیکر در مرد میانسال

 به گفته متخصصان اندازه معمول قلب انسان می تواند فضایی کمتر از 50 درصد از عرض قفسه سینه را اشغال کند اما قلب بزرگ یک مرد بسیار بالاتر از این درصد از سینه را به خود اختصاص داده است.

براساس گزارش لایو ساینس، پزشکان با تصویربرداری های مکرر از قفسه سینه این بیمار دریافتند دهلیز سمت راست قلب وی، یکی از چهار حفره قلبی، به شدت بزرگ شده است.

به دلیل بزرگ شدن دهلیز، نسبت قلبی سینه ای این مرد به 0.82 رسیده بود. این نسبت براساس پهنای قلب در برابر پهنای قفسه سینه به دست می آید. به بیانی دیگر قلب این مرد 82 درصد از فضای عرضی درون قفسه سینه او را اشغال کرده است. نسبت عادی قلب به قفسه سینه باید 0.5 باشد، یعنی قلب باید کمتر از 50 درصد از عرض فضای درون قفسه سینه انسان را اشغال کند.

قلب بزرگ

قلب بزرگ و غول پیکر در سینه یک مرد 57 ساله

به گفته محققان کلینیک کلیولند در اوهایو، دهلیز راست قلب مسئولیت دریافت خونی را دارد که از بدن به سمت قلب بازگشته است و خون از این دهلیز به درون حفره پایینی که بطن راست نام دارد فرستاده می شود و پس از آن نیز از این بطن به سوی ریه ها می رود تا اکسیژن دریافت کند.

پزشکان احتمال می دهند بزرگی قلب در این مرد مادرزادی بوده است، با این همه عوامل زیادی می توانند به بزرگ شدن دهلیز قلب منجر شوند. برای مثال شرایطی که باعث جریان بیش از اندازه خون در قلب شود باعث بزرگتر شدن دهلیز خواهد شد زیرا این حفره با افزایش میزان خون به فضای بیشتری برای گنجاندن خون اضافه نیاز خواهد داشت.

مشکلاتی در عروق خونی درون قلب از جمله سوراخ شدن یا باریک بودن دریچه تریکوسپید یا دریچه ریوی و ایجاد سوراخ میان حفره های قلبی می توانند به افزایش جریان و فشار خون درون قلب و در نهایت به بزرگ شدن دهلیز راست قلب منجر شوند. در چنین شرایطی جریان خون درون بدن مختل شده و منجر به تورم شدید اندام های پایینی بدن خواهد شد. این رویداد همچنین خطر لخته شدن خون و انتقال آن به ریه یا قلب را نیز در پی دارد.

قلب بزرگ , قلب غول پیکر مرد 57 ساله + عکس

قلب بزرگ که کل سینه مرد 57 ساله را اشغال کرده+ عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 6
برگرفته از همشهری آنلاین/ن
این مطلب مفید بود ؟ 6 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف