مضرات قلیان
استفاده مشترک از شیلنگ قلیان سبب ابتلا مصرف کنندگان به بیماری های عفونی مانند هپاتیت B می شوند.

قلیان سبب ابتلا به بیماریهای عفونی وبروزناباروری می شود

قلیان بطورشایع در میان خانواده ها ، کودکان و زنان درمناطقی که شکل رایج مصرف تنباکو در زنان میزان بسیار پائینی دارد, مصرف می شود علاوه بر این با عرضه تنباکو طعم دارد معطر ، مصرف قلیان بطور چشمگیری در میان جوانان ونوجوانان پسرودختران رو به افزایش است.

یکی از متخصصان در این زمینه با اشاره به اینکه مصرف قلیان در جامعه افزایش یافته است،افزود:سن شروع مصرف دخانیات در بین جوانان و نوجوانان در 2 سال اخیر به 13 سال کاهش یافته است.
وی ادامه داد:براساس آخرین مطالعات صورت گرفته، حدود 37 درصد از نوجوانان و جوانان کشور قلیان استعمال می کنند و متاسفانه قبح مصرف قلیان در جامعه شکسته شده است.


با اشاره به اینکه شواهدی مبنی بر تاثیر قلیان برمیزان و طول عمر اسپرم دارد، افزود:قلیان حاوی فلزات سنگین مانند آرسنیک، کروم و سرب است که می تواند سبب کاهش تولید اسپرم وعوارض جبران ناپذیری بر باروری داشته باشد.

قلیان کشیدن دیگر چندان به عنوان یک ضدارزش در جامعه تلقی نمی شود و به همین دلیل در تلاش هستیم با اجرای برنامه های مناسب اجتماعی از جمله پویش «قلیان هایمان را گلدان کنیم» گامی موثر در این مسیر برداریم.

مضرات قلیان کشیدن

مضرات قلیان کشیدن

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران به باورهای نادرست در خصوص مصرف قلیان اشاره کرد و گفت:یکسری باورهای نادرست در باره مصرف قلیان وجود دارد که سبب افزایش مصرف آن شده است.
وی با اشاره به اینکه دود استفاده از قلیان بر روی تمام افراد خانواده تاثیر می گذارد، گفت:در صورتی که کودکی در محل کشیدن قلیان حضور داشته باشد، احتمال ایجاد عفونت های ریوی، آسم و

سندرم مرگ ناگهانی در آنان افزایش می یابد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:حجم دودی که در اثر مصرف قلیان وارد بدن می شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است و این موضوع خیلی نگران کننده است.

قلیان سبب ابتلا به بیماریهای عفونی وناباروری می شود

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از عصر خبر-/ر
وبگردی