نمناک اخبارگوناگون قلیان با طعم های سوسک و کروکودیل! + عکس
قلیان با طعم سوسک و کروکدیل ، قلیان سمی
با توجه به این که مصرف قلیان در سال های اخیر به خصوص در بین جوانان افزایش داشته است با خبر شدیم تنباکوهای غیر استاندارد با طعم های سوسک و کروکدیل، که بسیار خطرناک است به کشور وارد شده است.

 قلیان یک لوله آبی است که برای کشیدن تنباکو از طریق آب سرد استفاده میشود. تنباکوی مورد استفاده برای قلیان، تنباکویی مرطوب و چسبناک است که در عسل و شیره خیسانده میشود و بطور معمول با طعم های مختلفی از قبیل سیب، هلو، نارگیل، انبه، نعناع و توت فرنگی به فروش می رسد. اخیرا طعم های جدیدی از تنباکو با نام های عجیب سوسک و کروکدیل وارد بازار شده اند که مصرف آنها بسیار خطرناک است , استفاده از این توتون های آلوده ، می تواند باعث بروز بیماری های جدی مثل آسم در میان مصرف کنندگان این توتون ها شود.

با توجه به این که یک سری باور غلط در مورد استفاده از قلیان وجود دارد که قلیان را بی ضرر تر از سیگار جلوه می دهد , این طرز فکر باعث شده که میزان مصرف قلیان روز به روز بیشتر شده و ما شاهد افرایش تعداد قهوه خانه ها در سطح شهر باشیم.بیشتر مردم تصور می کنند که قلیان اعتیاد ندارد درحالی که، مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان معادل مصرف 20 تا 50 نخ سیگار است. سجاد موسوی در گفت وگو با «آرمان» می گوید:کسانی که قلیان مصرف می کنند با افزایش سطح نیکوتین , خود مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان مصرف سیگار است، روی می آورد. بنابراین اعتیاد در کشیدن قلیان با روی آوردن به استعمال سیگار و اعتیاد به مصرف سیگار نمایان می شود.

رواج استفاده از قلیان با طعم سوسک و کروکدیل

بررسی ها نشان می دهد در سال های اخیر میزان مصرف قلیان در بین نوجوانان و جوانان افزایش یافته است به طوری که این موضوع نه تنها در بین پسران بلکه در بین دختران نیز رواج یافته است. در چند سال اخیر نوجوانان و جوانان برای گذراندن وقت خود و در واقع به اصطلاح تفریح از روش های غلطی مانند مصرف قلیان استفاده می کنند.بنا بر نظرسنجی های منتشرشده از دانش آموزان 64 درصد دانش آموزان پسر و 43 درصد از دختران تجربه مصرف قلیان را داشته اند. این درحالی است که، پیش از این هشدارهایی در رابطه با افزایش میزان مصرف قلیان از سوی آسیب شناسان داده شده بود.

اما آنچه باعث تعجب می شود  مصرف قلیان با طعم سوسک و کروکودیل است! سوسک توتون یا لازیردرما همه چیز خوار است و بیش از 40 نوع مواد غذایی، منابع گیاهی و حیوانی و حتی الیاف پارچه، کاغذ، کتاب، کارتن، قالی و سایر وسایل منزل را مورد حمله قرار می دهد اما، بیشترین خسارت را به انواع توتون سیگار و تنباکو می رساند و به همین دلیل به نام سوسک توتون شهرت دارد. از سوی دیگر، نیز تمساح و کروکودیل به موادمخدر خطرناکی آغشته هستند که هرچند مسئولان ورود و توزیع آن را در کشور تکذیب کردند اما، در برخی اماکن غیرمجاز فروش تنباکو، این توتون ها عرضه شده است. بیشترین خساراتی که توسط لازیردرماها به توتون وارد می شود به وسیله لارو این آفت صورت می گیرد. لارو این حشره از قسمت های مختلف برگ و دمار توتون و تنباکو تغذیه کرده و سوراخ هایی ایجاد می کند که علاوه بر خسارت به توتون و تنباکو با باقی گذاردن فضولات خود در آنها موجب ایجاد بوی بد و طعم نامطبوع در کالا می شود. این امر موجب کاهش ارزش کیفی توتون و تنباکو شده و درنهایت این آفت به مصرف دخانی نیز حمله کرده و باعث خسارات جبران ناپذیری می شود.

خطرات استفاده از تنباکوی سوسک و کروکدیل

یک جامعه شناس درباره رواج مصرف قلیان در بین نوجوانان و جوانان به «آرمان» می گوید:موادمخدر یک نوع مواد مکمل در مقابل غریزه جنسی در تمام دنیا محسوب می شود و در مکان هایی که استعمال موادمخدر وجود دارد، بر سر ارضای مسائل جنسی است، به همین دلیل اغلب در پارتی ها و مهمانی های شبانه مصرف می شود. ابراهیم فیاضی با تاکید بر اینکه، هر چه هیجان های ذهنی در جامعه بالا باشد، مصرف موادمخدر هم در آن بالاست، می گوید:برای مثال در ارزیابی کشور تایلند در سال های گذشته شاهد این هستیم که استفاده از موادمخدر و رواج فحشا در این کشورها موج می زند و متاسفانه این مباحث با گذشت زمان در جامعه فرهنگ می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد واردات و توزیع توتون های آلوده به سوسک لازیردرما گفته است:سودجویانی در کشور وجود دارند که تنها به مسائل اقتصادی فکر می کنند و هیچ توجهی به سلامت جامعه ندارند و در حقیقت تمامی محصولات دخانی که به صورت قاچاق وارد کشور می شود آلوده است. عابد فتاحی با بیان اینکه استعمال دخانیات و قلیان به انواع و اقسام بیماری ها منجر می شود، خاطرنشان کرده است:رسانه ها باید نسبت به واردات و توزیع توتون آلوده به سوسک خطرناک لازیردرما در کشور به مردم هشدار دهند، چرا که استعمال اینگونه تنباکوها خطرات جبران ناپذیری را برای مصرف کننده به همراه دارد.  

قلیان با طعم های سوسک و کروکودیل! + عکس

قلیان با طعم های سوسک و کروکودیل! + عکس
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 22
برگرفته از تابناک - /م
این مطلب مفید بود ؟ 20 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف