کشتی گیر ایران در بوداپست

قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد ایران پس از 48 سال + عکس

تاریخ انتشار : 27 شهریور 1392کد مطلب : 4140زمان مطالعه : 3 دقیقه
تیم ملی کشتی آزاد ایران پس از 48 سال در خارج از خانه به مقام قهرمانی جهان دست یافت. جام قهرمانی چهل و چهارمین دوره رقابتهای کشتی آزاد جهان به دستان جوانان غیور ایرانی رسید.

چهل و چهارمین دوره رقابتهای کشتی آزادی قهرمانی جهان درحالی از روز دوشنبه در شهر بوداپست مجارستان آغاز شده بود که با صعود عزت الله اکبری به فینال و قطعی کردن قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد ایران، امشب چهارشنبه به پایان می رسد.

البته در پایان روز دوم، 2 مدال طلا و 2 مدال برنز و کسب 37 امتیاز  باعث شده بود، تیم ملی کشتی آزاد ایران در رده دوم این دوره از پیکارها قرار گیرد اما عزت الله اکبری جوانترین عضو تیم ملی ایران در وزن 74 کیلوگرم به عنوان آخرین مهره رسول خادم به میدان فرستاده شد تا شاید در عین جوانی بتواند گام مثبتی در کسب امتیاز و رقابت با روس ها بردارد.
اکبری نیز انصافا شگفتی خلق کرد و نه تنها شرمنده اعتماد کادر فنی و رسول خادم نشد بلکه با درخششی مثال زدنی به فینال رقابتهای جهانی راه یافت تا ایران با یک سبقت 9 یا 10 امتیازی از روس ها به عنوان قهرمانی جهان دست یابد.
نماینده وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد ایران عصر امروز در نخستین تجربه خود در آوردگاه جهانی در دور اول به مصاف "الکساندر بورکا" از مولداوی رفت که موفق شد حریف خود را با نتیجه 10 بر 2 از پیش رو بردارد. اکبری در دیدار بعدی رو در روی "یاکوب ماکاراشویلی" از گرجستان قرار گرفت و با نتیجه 7 بر صفر حریف باتجربه خود را شکست داد و اثبات کرد حریف دست و پا بسته ای برای مدعیان بزرگ جهانی نیست. آزادکار جوان تیم ایران پس از کسب دو پیروزی متوالی با روحیه و انگیزه ای مضاعف به مصاف "بلانکو مورا" از کوبا رفت و ضمن پیروزی 5 بر 2 بر این حریف، به مرحله یک چهارم نهایی رسید.
 
کشتی گیر ایرانی در حال مسابقه در مسابقات کشتی آزاد بوداپست
 
نماینده شایسته ایران در وزن 74 کیلوگرم، در این مرحله پنجه در پنجه "تاکاتانی" از ژاپن انداخت و توانست با تکیه بر روحیه بالای خود این حریف چشم بادامی را با نتیجه 6 بر 4 مغلوب توان بالای روحی و بدنی خود کند. ملی پوش جوان و بی ادعای کشتی آزاد ایران، با این کار بزرگ به نیمه نهایی و یکقدمی فینال رسید تا در این مرحله برابر "رشید قربان اف" ازبک بایستد.
عزت الله اکبری در این دیدار حساس علاوه بر سنگینی فشار روحی برای رسیدن به فینال، با استرس قهرمانی تیم ایران به قهرمانی هم همراه بود که خوشبختانه با غلبه بر استرس بالای این دیدار توانست با نتیجه 4 بر 3 بر "قربان اف" غلبه کند و ضمن فینالیست شدن باعث قهرمانی زودهنگام تیم ملی ایران هم شود.
بدین ترتیب اکبری راهی فینال وزن 74 کیلوگرم رقابتهای جهانی 2013 مجارستان شد تا در این کشتی بزرگ رو در روی "جوردن باروفس" آمریکایی قرار گیرد. اکبری در مسابقات جام جهانی که چندی پیش در تهران برگزار شده بود، مقابل این حریف آمریکایی کشتی گرفت اما نتوانسته بود مقابل این حریف پیروز شود.
هر چند شکست "هاکابر هوژبتی" روس از حریف هندی و در نهایت حذف او از دور رقابتها توانست کمک زیادی به کسب امتیاز ایران تا رسیدن به قهرمانی در رقابتهای جهان کند، اما نباید تلاش دلاور مرد کشتی آزاد ایران یعنی عزت الله اکبری مقابل حریفان باتجربه اش را فراموش کرد که جانانه تا پای فینال جنگید.
 
احسان لشگری در مسابقات جهانی بوداپست مجارستان
 
ضمن اینکه رضا یزدانی و حسن رحیمی نیز در روز نخست کشتی های بسیار درخشانی را از خود ارائه کرده و به مدال طلای اوزان 55 و 96 کیلوگرم دست یافتند و مسعود اسماعیل پور و احسان لشگری هم در اوازان 60 و 84 کیلوگرم صاحب 2 مدال برنز شده بودند.
آخرین باری که ایران قهرمان جهان شده بود، به سال 2002 و مسابقات جهانی تهران بازمی گشت و حالا پس از 11 سال جام قهرمانی دوباره به خانه برمی گردد. این، پنجمین قهرمانی ایران در کشتی آزاد جهان است. همچنین تیم ایران پس از 48 سال در خارج از خانه قهرمان جهان شد. مسابقه های جهانی 1961 یوکوهاما، 1965 منچستر، 1998 تهران و 2002 تهران چهار عنوان قهرمانی پیشین ایران در مسابقه های جهانی هستند.
دیدارهای رده بندی و فینال وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد رقابتهای جهانی از ساعت 21.30 امشب در بوداپست مجارستان آغاز می شود.

قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد ایران پس از 48 سال + عکس

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
برگرفته از isna.ir
برچسب : ورزش کشتی
وبگردی