نمناک سبک زندگیکار و زندگی قوانین آپارتمان نشینی
آپارتمان نشینی ، قواعد آپارتمان نشینی
این یک واقعیت است که در کشور ما فرهنگ آپارتمان نشینی هنوز هم به معنی واقعی و به صورت صحیح آن رواج نیافته و به قول عامیانه جا نیفتاده و هنوز ....

این یک واقعیت است که در کشور ما فرهنگ آپارتمان نشینی هنوز هم به معنی واقعی و به صورت صحیح آن رواج نیافته و به قول عامیانه جا نیفتاده و هنوز هم بعضی افراد به مصداق ضرب المثل «چهار دیواری، اختیاری» حاضر نیستند بعضی محدودیت ها را که لازمه زندگی آپارتمانی است، قبول کنند.

در قانون از آپارتمان تعریفی نشده است، اما شاید بتوان گفت:«آپارتمان عبارت است از یک واحد مستقل در ساختمان چند طبقه که از آن برای سکونت یا جهت کسب و پیشه استفاده می شود.»

مالکیت در آپارتمان ها شامل 2 قسمت است:

1 ـ مالکیت اختصاصی

2 ـ مالکیت مشترک

● بخش اختصاصی

به بخشی از ملک گفته می شود که فقط صاحب آپارتمان حق استفاده از آن را دارد مثل بالکن.

● بخش های مشترک

قسمت هایی از ساختمان است که تمامی مالکان حق استفاده از آن را دارند شامل زمین زیر بنا (خواه متصل به بنا باشد یا بنا به وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد). تاسیسات قسمت های مشترک از قبیل چاه آب، پمپ، منبع آب، مرکز حرارت و تهویه، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع شده باشد، آسانسور، چاه های فاضلاب، لوله ها از هر قبیل مانند لوله های فاضلاب، برق و تلفن، گذرگاه های شوت زباله، اسکلت ساختمان، تاسیسات مربوط به راه پله، وسایل تامین کننده روشنایی، تلفن، پشت بام و تاسیساتی که در پشت بام برای استفاده عمومی احداث شده است، نمای خارجی ساختمان، محوطه ساختمان که جنبه استفاده عمومی دارد و در سند اختصاصی قید نشده است.

پله های ورود به پشت بام و پله های ایمنی، درها و پنجره ها، راهروها و پاگردها که در قسمت های غیر اختصاصی باشند و دیوارهای حد فاصل بین قسمت های اختصاصی اگر جزو اسکلت ساختمان نباشند بین اهالی ساختمان مشترک هستند.

آپارتمان نشینی بدون فرهنگ آن

به نظر می رسد عمده مشکلات مرتبط با زندگی در مجتمع های آپارتمانی از زمانی آغاز شد که برخی خانواده ها با همان ذهنیت زندگی سنتی در خانه های حیاط دار، به این شیوه زندگی (آپارتمان نشینی) وارد شدند.

بیشتر کسانی که زندگی در آپارتمان ها را به دلیل مزیت هایی که در مقایسه با دیگر شیوه های سکونتی دارد، انتخاب می کنند، هنوز با فرهنگ زندگی در آپارتمان آشنا نیستند یا بخوبی آموزش ندیده اند یا الزامی در توجه به آن نمی بینند. براین اساس، بسیاری از خانواده هایی که با همین ذهنیت شروع به زندگی در آپارتمان ها می کنند برای خود و دیگران مشکل ساز می شوند و شاید به همین دلیل، بلند صحبت کردن، زیاد کردن صدای رادیو و تلویزیون یا گذاشتن کفش ها مقابل پاگرد پله ها، حمل زباله بدون سطل در حالی که شیرابه های آن روی پله ها می ریزد، برگزاری مهمانی های پر سر و صدا و… را در مشاعات ساختمان امری عادی می دانند.

لازمه زندگی آپارتمان نشینی، ارتقای فرهنگ زندگی در این مکان هاست و این درحالی است که عدم مطابقت زندگی ساکنان مجتمع ها با این فرهنگ باعث بروز مشکلات متعددی می شود که بخشی از آن مشاجراتی است که گاه مابین ساکنان یک مجتمع رخ می دهد و در نهایت به مخدوش شدن حقوق همسایگی منجر می شود.

● آپارتمان نشین ها؛ ناراضی

آپارتمان نشینی نتیجه رشد جمعیت در نتیجه توسعه شهرنشینی است و به دلیل گران شدن قیمت زمین و برای جلوگیری از توسعه سطحی شهرها به اجبار برای پاسخگویی به نیاز جامعه توسعه ارتفاعی مدنظر قرار گرفته و برای این که حقوق مدنی و روابط اجتماعی ساکنان این ساختمان ها رعایت شود لازم است که قوانین و مقررات زندگی در چنین مکان هایی نیز مورد توجه قرار گیرد.

نظرسنجی ها نشان می دهد 39درصد مردم سر و صدا و رفت و آمد زیاد، 27 درصد محدودیت فضا، 13درصد عدم تفاهم فکری با همسایگان، 12درصد نداشتن فضای تفریح و 27 درصد مزاحمت همسایگان را از معایب آپارتمان نشینی می دانند

نظرسنجی ها نشان می دهد 55 درصد آپارتمان نشین ها از زندگی آپارتمان نشینی خود احساس نارضایتی دارند.

همچنین 25 درصد آپارتمان نشین ها مخالف زندگی آپارتمان نشینی بودند، 38 درصد مردم آپارتمان نشینی را سازگار با فرهنگ ایرانی دانسته اند، 18 درصد ابراز بی تفاوتی و 15 درصد نیز ابراز رضایت کرده اند.

براساس این نظرسنجی 39درصد از پاسخگویان، سر و صدا و رفت و آمد زیاد در طبقات، 27 درصد محدودیت فضا و عدم استقلال، 13درصد عدم تفاهم فکری و سلیقه ای ساکنان با هم، 12درصد نداشتن فضای تفریح و بازی و

27 درصد دخالت و مزاحمت همسایگان را از معایب و مشکلات آپارتمان نشینی عنوان کردند.

نتیجه این نظرسنجی این بوده است که به لحاظ قرار گرفتن در دوران گذار، هنوز امکان دستیابی به فرهنگ مشخص و روشنی در زمینه آپارتمان نشینی در میان شهروندان کشورمان شکل نگرفته است.

● شهرداری ها و آموزش های شهروندی

این که چرا رعایت قوانین و مقررات آپارتمان نشینی از سوی برخی ساکنان آنچنان که باید رعایت نمی شود، می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، اما شاید مهم ترین دلیلش این باشد که ساکنان یک آپارتمان آموزش های لازم درخصوص قوانین و مقررات آپارتمانی را فرا نگرفته اند و در اصل حدود وظایف خود و حقوق همسایگان را نمی دانند و از سوی دیگر، الزامات اجرایی قوانین آپارتمان نشینی هم چندان جدی نیست و در واقع تاکنون در کمتر مواردی شهروندی به دلیل عدم رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی بر اساس قانون مورد بازخواست قرار گرفته است.

هرچند اعضای هیات مدیره مجتمع های مسکونی می توانند برای آگاه سازی ساکنان آپارتمان ها از قوانین سکونت جمعی با برگزاری نشست های مشترک ماهانه میان اهالی ساختمان همسایگان را برای رعایت هرچه بیشتر قوانین آپارتمان نشینی و حقوق سایر همسایگان توجیه کنند، اما این موجب نمی شود نقش سایر دستگاه های خدماتی و اجتماعی شهر در این میان نادیده گرفته شود.

شهرداری ها به عنوان نهاد خدماتی ـ اجتماعی موظفند با توزیع بروشور های آموزشی یا برگزاری نشست هایی در فرهنگسراها، خانه های محله و… با حضور شهروندان ساکن محلات، در جهت ارتقای سطح آگاهی شهروندان پیرامون موضوع قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی نقش مهمی ایفا کنند.

● چند نکته برای آپارتمان نشین ها

ساکنان مجتمع های آپارتمانی موظفند برای احترام به اصل حسن همجواری، برخی بایدها و نبایدها را رعایت کنند. هر چند این موارد در قانون پیش بینی نشده است، ولی رعایت آنها توسط ساکنان یک مجتمع قطعا از بروز اختلاف ها و تنش ها میان همسایگان جلوگیری خواهد کرد.

1 ـ ایجاد سر و صدای غیرمتعارف از ساعت یک تا 4 بعدازظهر و 9 شب تا 9 صبح روز بعد ممنوع است. صدای رادیو، تلویزیون و دیگر وسایل پخش موسیقی نیز در ساعت فوق فقط داخل آپارتمان محل استقرار آنها قابل شنیدن باشد.

2 ـ هرکاری بخصوص کارهای ساختمانی که ایجاد صدای ناهنجار می کند باید با هماهنگی مدیریت ساختمان فقط ساعت 30/8 تا 30/13 و همچنین 30/15 تا 30/18 روزهای غیر تعطیل انجام پذیرد.

3 ـ پارکت های چوبی و کفپوش های پلاستیکی را فقط می توان پولیش کرد و نباید آنها را با سنگ یا سرامیک و دیگر پوشش هایی که صدا را تشدید می کنند، تعویض کرد.

4 ـ در مواردی که کف آپارتمان سنگ، سرامیک یا چوب باشد و راه رفتن و کشیدن اجسام روی آنها در طبقه پایین صداهای ناهنجار ایجاد کند، توصیه می شود حداقل 75 درصد با قالی یا موکت پوشانده شود.

5 ـ کف سایی سنگ قسمت های اختصاصی باید با اجازه کتبی مالک و مدیریت ساختمان انجام شود، تمام مواد حاصله از کف سایی باید بسرعت جمع شود و در محل مناسبی در خارج از ساختمان دفع گردد. مدیران ساختمان باید توجه کند ریختن مواد اسیدی حاصل از کف سایی به داخل فاضلاب ساختمان موجب گرفتگی و فرسایش لوله های فاضلاب می شود همچنین نفوذ این مواد به سطح زیرین سنگ باعث خوردگی لوله های مستقر در کف و ترکیدگی بخصوص در محل اتصالات می شود. بنابراین توصیه می شود هنگام کف سایی و پس از اتمام آن، سقف طبقه پایین بازرسی شود.

ساکنان هر واحد مسوول جبران خسارت وارد شده براثر گرفتگی لوله های فاضلاب، سررفتن آب وان یا سینک هستند.

6 ـ هرگونه تغییر در نما، در یا بالکن های اختصاصی ممنوع است مگر با توافق اکثریت مالکان.

7 ـ تعمیرات و تغییرات داخلی و خارجی که موجب صدمه به اسکلت ساختمان می شود به هیچ وجه مجاز نیست.

8 ـ سایر تعمیرات و تغییرات داخلی آپارتمان ها و بخش های اختصاصی مانند انبار باید با اجازه کتبی مالک و تایید مدیریت ساختمان در حد معقول انجام شود.

قوانین آپارتمان نشینی

قوانین آپارتمان نشینی
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 667
برگرفته از جام جم - /م
این مطلب مفید بود ؟ 552 115
نظر کاربران
داود

داود

با توجه به مهاجرت های بسیار از شهرهایی که معمولا آپارتمان و آپارتمان نشینی یا وجود ندارد و یا اندک است مهاجرت این شهروندان به شهرها و سکونت آنها در آپارتمانها بدلیل عدم آشنایی آنها به قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی، و حتی پس از بارها تذکر عدم توجه اینگونه افراد، مشکلات بسیاری را برای دیگر ساکنین فراهم میکنند که مهمترین آنها عدم رعایت آسایش و آرامش دیگران و مشارکت نکردن در پرداخت هزینه های جاری ساختمان است. خوب است مسئولین صدا و سیما در این زمینه به رسالت خود که همانا فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در زیمنه ی پدیده های نوظهور است عمل نمایند هر چند این مورد چندان هم نوظهور نیست اما هیچ سازمانی تا کنون در این زمینه فعالیتی نکرده است.

پاسخ دادن 41 3
حمیدرضا

حمیدرضا

متاسفانه خیلی ها این نکات رو رعایت نمی کنن و رعایتشون رو نوعی باج دادن به دیگران می دونن!!! الان توی آپارتمان ما، همسایه طبقه چهارم در آهنی گذاشته و دسترسی به پشت بوم نداریم! جالب اینجاس که کلیدم به هیچ کس نمی ده و بارها شده خونه نبوده و ما هر کاری داشتیم، متوقف شده!!! از بنایی و سر و صداها هم که دیگه هرچی بگم کمه!اکثرشونم همون آدمایین که میشینن پای ماهواره و با حسرت برنامه های و آ و بی بی سی رو گوش می دن و میگن: این مملکت درست نمیشه! خب داداش من، اول یه سوزن به خودت بزن. اول خودت و درست کن بعد به فکر مملکتت باش. تا تو درست نشی که مملکت درست نمی شه! مملکت درسته، ما ها مشکل داریم و همه چیرو واسه خودمون زهرمار می کنیم.

پاسخ دادن 33 3
...

...

الان ساعت4صبح هست و همسایه ما داره کلی سروصدا و.. ایجادمیکنه. از سرشب شروع کرده و چندساعته که ادامه داره. چندروز در هفته همین بساطه. یه همسایه دیگه هردو ماشینش رو تو خونه پارک میکنه درصورتیکه این حق تو سندش نیومده.مثلا منطقه خوب شهر هم میشینیم! کدوم شهر؟ بابل

پاسخ دادن 15 15
حاج علی

حاج علی

باسلام... من در اهواز زندگی میکنم. در اپارتمانی 5 طبقه. من در طبقه 4 هستم..... همسایه طبقه بالایی ما.. فرزندانش خانه را با ورزشگاه فوتبال االغدیر اهواز اشتباه گرفته اند........ از صبح تا 0100 بامداد فوتبال بازی میکنند... ........ من موندم اصلا این ها خسته نمیشوند این همه مدت فوتبال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از 0900 صبح تا 0100 بامداد مرتب فوتبال........ یک بار هم به پدرشان گفتم. که فرزندانت فوتبال بازی میکنند... و خانه را با ورزشگاه اشتباه گرفته اند... گفت... بچه اند دیگر.. حق دارند بازی کنند ..

پاسخ دادن 25 16
شیرین

شیرین

باسلام یه سوال داشتم من زندگی توی آپارتمان رواصلادوس ندارم بهمین دلیل حدود۴ ما است که یه خونه ویلایی رهن کردم واسباب واثاثیه روبه اونجابردم وآپارتمان خالیه ومدیرساختمون که من توش یک واحدآپارتمان دارم پیغام داده که باید پول شارژپرداخت کنم.لطفامنوراهنمایی بکنین

پاسخ دادن 26 9
هاتف

هاتف

خانم شیرین قانون میگه چه باشی چه نباشی باید پرداخت بشه ولی اصولا نصف مبلغ و میگیرن

پاسخ دادن 7 1
امید

امید

والا منم گاهی اوقات یک ماه کلا در خانه نیستم وحاظر هم نیستم هزنه کامل شارژ را پرداخت کنم مثل هزینه های اشتراکی آب، گاز به همین علت نصف هزینه شارژ را پرداخت می کنم

پاسخ دادن 2 2
Arash6230

Arash6230

سلام ،باید هزینه شارژ ماهیانه پرداخت بشه حتی اگر تو واحد زندگی نکنید

پاسخ دادن 9 3
ی

ی

سلام اگر کسی اپارتمان خرید وول کرده رفته ایا باید. هزینه ماهیانه شارژ پرداخت شود یانه ممنون میشم

پاسخ دادن 8 1
صبا

صبا

طبق قانون هزینه های نگهداری ساختمان مانند موتورخانه و آسانسور و... باید پرداخت شود اما هزینه های مصرفی ساختمان مانند آب و برق مشاع و گاز و... خیر.

پاسخ دادن 3 1
انیسا

انیسا

سلام متأسفانه داخل ساختمان ما مهمانی با صدای بلند موزیک میگیرن و مدیر ساختمان هم کاری انجام نمیده اعتراض هم میکنیم با کمال بی ادبی گفتن از اینجا برید

پاسخ دادن 20 9
alireza

alireza

سلام وقت بخیر به همه دوستان ... من به تازگی برای اولین بار اپارتمان نشین شدم و خیلی تلاش میکنم قوانین بالا رو کاملا رعایت کنم ... اما مشکل بزرگی دارم 3 تا از همسایه ها از 24 واحد مسکونی ، مواد مخدر ( تریاک ) مصرف میکنند و بوی نا مطبوع تمام فضای واحد ما رو فرا میگیره ... ایا ساکنین واحد ها حق کشیدن و مصرف این گونه دخانیات را در منزل خود دارند ، که باعث ناراحتی و مشکل تنفس دیگران بشود ؟؟؟

پاسخ دادن 15 13
حسین_ب

حسین_ب

با سلام و سپاس از سایت مفیدتون. بنده دو سال پیش آپارتمانی رو معامله کردم که ساختمات 5 طبقه هستش و هر طبقه دارای یک واحد. الان حدود یک سالی هست که مالک تمام واحد ها رو واگذار کرده ولی هنوز سند نداده. ایشون ادعا میکنه که یک پارکینگ برا خودش نگهداشته و ماشین خودش رو میاره در پارکینگ ساختمان پارک میکنه. لازم به ذکر است که ساختمان ورود به حیاط هست و راه پارکینگ جدا از راه واحدها نیست. سئوال بنده اینست که آیا مالک میتونه همچین کاری بکنه؟ و آیا اصولا کسی به غیر از سکنه حق ورود به ساختمان رو داره؟ پیشاپیش از راهنماییتون سپاسگزارم.

پاسخ دادن 4 3
صبا

صبا

فکر میکنم کلیه پارکینگهای موجود در ساختمان مختص واحدهای ساختمان بوده و پارکینگ اضافی یا مهمان در واقع جز مشاعات ساختمان محسوب میشود که کل مالکین به نسبت مساوی مانند سایر قسمتهای مشاع ساختمان در آن سهیم هستند. و در قانون مالکیت ذکر شده که پارکینگها را نمیتوان به غیر از مالکین واحدها فروخت. فکر میکنم از طریق حقوقی قابل پیگیری میباشد.

پاسخ دادن 1 1
محمدحسین ادیب فر

محمدحسین ادیب فر

ما در یک آپارتمان 16واحدی و4طبقه زندگی میکنیم از ابتدا این آپارتمانها فاقد آسانسور بود اخیرا مجع عمومی بلوک با موافقت اکثریت مالکین از وسط پله ها اقدام به جانمایی ونصب آسانسور نموده حال یکی از مالکین همکف با بهانه های مختلف از پرداخت هزینه های مشترک که با توافق سایر مالکین سهم همکف نصف بقیه تعیین شده خودداری مینماید تکلیف چیست ؟ ما میتوانیم مبلغ مورد نظر را از ایشان بگیریم ؟ لطفا راهنمایی کنید در ضمن برای ایشان هم اضهار نامه فرستادیم ولی پس از گذشت موعد مقرر هم سهم خود را پرداخت نمینماید

پاسخ دادن 20 8
س

س

سلام ما در آپارتمانی زندگی میکنیم که دارای تراس بوده و در تراس لوله کشی آب و گاز و برق دارد و در طبقه ۵ که سازنده ساکن بوده در تراس باربکیو هست. ما در تراس واحد خودمون یک اجاق گاز فر دار گذاشته ایم که گهگاهی برای پختن کیک از فر آن استفاده میکنیم و یه کبابپز گازی که گهگاهی مورد استفاده قرار میگیرد. همسایه طبقه بالای ما ناراحت بوده و بارها اعتراض کرده. میخواستم بدونم قانون در این مورد چی میگه؟ یعنی درست کردن کباب در تراس غیر قانونی است؟

پاسخ دادن 9 7
جواد خانجان

جواد خانجان

سلام اسانسورهای ساختمان ۱۱ طبقه ما نیاز به تعمیرات اساسی وبازسازی دارند ایا سهم هر اپارتمان باتوجه به طبقه ومتراژ که بین ۱۰۰تا ۲۷۰ متر هست باید محاسبه شود ویا بطور مساوی با تشکر

پاسخ دادن 5 1
معترض

معترض

در آپارتمانی که ما ساکن هستم همسایه بدون توجه به حقوق دیگران اقدام به برگزاری جشن تولدهای شلوغ و پر سر و صدا میکند ، از صبح میهمان ها رفت و امد میکنند و تا بعد از ناهار جشن ساعت 3 شروع میشه باند هایی با برد 2 کیلومتری داخل یه واحد آپارتمان ،تصور کنید همسایه ها چه زجری میکشند خصوصا اگر بیمار یا بچه کوچیک داشته باشند . تازه اعتراض هم به ایشان می شود شروع به عربده کشی میکند و فریاد میزند که شما فرهنگ آپارتمان نشینی ندارید. و به چه حقی به در واحد ما می ایید و به سر و صدای ما اعتراض دارید. آخه بنظر شما ایشون اصلا میفهمن که فرهنگ به چه معناست؟ شب ها برای رفت و آمد هییییییچ محدودیتی نیست تا ساعت های 3 و 4 بامداد آسانسور بالا و پایین میرود ، گذشته از این اصلا براشون مهخم نیست چه ساعتی از شبانه روز هست با صداااای بلند و نامتعارف تعریف و صحبت و خنده گاها دعوا هم میکنند و موقع ورد به واحد هم آنچنان در را بهم میکوبند که انگار بمب اتم منفجر میشود. اینجا گوانتاناموست

پاسخ دادن 6 4
داود

داود

آیا تعویض درب آپارتمان که مغایرت با بقیه درهای واحدهای دیگرباشدهم غیر قانونی است ؟از یک آپارتمان پنج طبقه پانزده واحدی دو واحد که البته یکی از واحد ها چون واحد را پیش خرید کرده بوده موقع نصب در اقدام به تعویض کرده آیا مغایر با قانون است؟

پاسخ دادن 4 1
مهدی شادافزا

مهدی شادافزا

با سلام
من به تازگی یک واحد آپارتمان پیش خرید کرده ام ک در یک ساختمان 5 طبقه 2 واحدی میباشد و واحد من در طبقه اول هست که با واحد روبرو دارای یک نورگیر مشترک میباشد و درب دسترسی به نورگیر که حدودا 15 متر میباشد از واحد روبرو است و واحد من فقط پنجره بلند قدی دارد که قابل تبدیل شدن به درب را نیز میباشد و از آنجا که واحد دارای بالکن نیست تصمیم گرفتم که پکیج را در نورگیر مشاع نصب کنم که با مخالفت واحد روربرو که خود را مالک مطلق نورگیر مشاع میداند مواجه شده و از او خواستم که با من توافق کرده و با کشیدن یک طیغه هر دو واحد از فضای مذکور استفاده کنیم که باز هم با مخالفت روبرو شدم. حال سوال این هست که آیا گذاشتن پکیج در نورگیر مشاع خلاف قانون است و اینکه با در نظر گرفتن برنامه های وسیع آینده واحد روبرو اعم از گذاشتن کباب پز، تخت و ....، آیا ایشان حق استفاده شخصی از فضای مذکور بدون رضایت اینجانب را دارد و قانون در اینباره چه میگوید؟ سپاس.

پاسخ دادن 4 7
مریم یاری

مریم یاری

با سلام ما در یک آپارتمان که طبقه پنجم میباشد ساکن هستیم و موتور آب برای آبرسانی به طبقه بالا در پارکینگ قرار دارد که صدا دارد و این موجب اعتراض یکی از واحد ها شد و همچنین به ما میگوید ماشینتون را بعد از هر بار بیرون رفتن داخل پارکینگ نیاورد به نظر شما در صورت شکایت حق به ما داده میشود

پاسخ دادن 3 0
ف-  احمدی

ف- احمدی

با سلام ما در یک آپارتمان 9 واحدی زندگی می کنیم که یکی از وحدها به بهانه اینکه آب بالا نمیرسه یک پمپ جداگانه با لوله کشی جدا برای خودش از نمای بغل ساختمان کشیده .ساختمان مجاور هم ساخت و ساز کرده و لوله کشی این پمپ هم بین دو ساختمان مانده حالا لوله ترکیده و آب داخل کمد دیواری ما شده موقتی پمپ رو قطع کرده ولی اظهار می دارند از جای دیگه لوله کشی می کنم و به کسی ربطی نداره به نظرشما چه باید کرد با این آقا؟؟؟؟

پاسخ دادن 2 0
علی اکبراحمدی

علی اکبراحمدی

آیا سرامیک کردن پارکینگ که شامل محل رفت وامد دیگر واحد هست به عهده همه مباشد یا افراد پارکینگ دار؟ممنونم اگرراهنمایی فرمایید

پاسخ دادن 1 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف