نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده روش ها و قوانین طلایی ترک سیگار
ترک سیگار ، سیگار
اگر برای ترک سیگار ارداه کرده اید بدانید که تنها نیستید ، ما 5 روش آسان و قوانینی طلایی برای ترک سیگار به شما یادآوری میکنیم تا بتوانید راحت سیگارتان را کنار بگذارید.

ترک سیگار با 5 روش و قانون موثر

سیگار کشیدن عادت بدی است که اولین و بیشترین آسیب را متوجه خود شما میکند . این عادت بد سلامتی را از شما میگیرد و اطرافیانتان را از شما دور میکند . همین دلایل کافی است تا اندکی درباره این رفتارتان فکر کنید و تصمیمی جدی برای ترک سیگار بگیرید. ترک سیگار در ابتدا کار سختی است اما ما روشهایی را برای ترک کردن آسان سیگار به شما آموزش میدهیم.

برای ترک سیگار تنها نیاز به تحولی روحی و روانی دارید تا خود را وادار به شروع ترک کنید. می توانید پس از ترک سیگار، مزه غذاها را بهتر درک کنید، زندگی را شفاف ببینید و از وقت و پول خود بهتر استفاده کنید. با ترک سیگار، سیگاری نشدن فرزندانتان را تا حد زیادی تضمین می کنید و بالاخره اینکه زود نمی میرید و کودکان و همسرتان به جای از دست دادن شما، فردی مصمم، با اعتماد به نفس بالا و شجاع را به عنوان یار و پشتوانه خود، خواهند داشت.

با ترک سیگار بوی بد دهان، سرفه، تنگی نفس، سردرد، دندان های زرد و کثیف، پوست تیره و چروکیده با شما خداحافظی می کنند.

بعد از چند ساعت از شروع ترک سیگار بدن شما شروع به بهبود از تاثیرات نیکوتین می کند، فشارخون، ضربان قلب دمای بدن شما (در کل همه چیزهایی که بخاطر نیکوتین موجود در سیگار بالا بوده اند) شروع به کاهش کرده و به سطح سالم تری برمی گردند، ظرفیت ریه شما افزایش یافته و نای شما آرام می شود و با این تغییرات به خون اجازه دریافت میزان بیشتری اکسیژن از ریه داده می شود. بدلایل زیادی ترک سیگار یکی از بهترین اقدام ها برای سلامت کوتاه مدت و بلندمدت شما می باشد.

ترک سیگار به چه عواملی بستگی دارد

ترک سیگار اقدامی چالش برانگیز و مبارزه طلبانه است، میزان سختی ترک سیگار به عواملی که در زیر بیان می کنیم بستگی دارد.
 ترک سیگار

با ترک سیگار سلامتی جسم و روح را به خودتان هدیه کنید

– تعداد سیگاری که شما روزانه مصرف می کنید
– تعداد افراد سیگاری ایکه با شما رفت و آمد داشته و به شما نزدیک اند(والدین، دوستان و همکاران سیگاری)
– دلیل اینکه شما سیگار می کشید(کنترل وزن، موقعیت اجتماعی، تحریک دوستان)
 
مقصر اصلی اعتیادآوری سیگار، نیکوتین (مخدر اصلی درون تنباکو) می باشد. مغز شما سریعا به نیکوتین عادت کرده و با گذر زمان احتیاج شما به میزان بیشتری سیگار و نیکوتین را افزایش می دهد. مغز شما برای عادت کردن به نیکوتین و برقراری تعادل، شروع به ترشح مواد شیمیایی می کند. مواد شیمیایی درون سیگار مغز را وادار به ترشح دوپامین و نوراپی نفرین می کند. اگر مغز این دو ماده شیمایی را بیش از حد ترشح نماید، سطح مواد شیمیایی در مغز بهم ریخته و مغز برای مقابله به این مشکل شروع به ترشح مواد شیمیایی ضد نیکوتین می نماید. این مواد شیمایی ضدنیکوتین می تواند باعث شود زمانیکه سیگار نمیکشید دچار افسردگی و خستگی شوید.

درگذر زمان مغز شروع به پیش بینی زمان سیگار کشیدن شما می کند و در این هنگام اقدام به ترشح موادشیمایی ضدنیکوتین می نماید. این مواد شیمایی ضدنیکوتین باعث می شوند، شما احساس خستگی و افسردگی کرده و احساس احتیاج به سیگار نمایید.

محرک به هرچیزیست که مغز شما با سیگار کشیدن مرتبط می کند. محرک های هرفردی با دیگران متفاوت است. برای شما ممکن است این محرک بوی سیگار، دیدن زیرسیگاری، دیدن بسته سیگار، خوردن غذا و یا نوشیدنی خاص و یا صحبت با کسانیکه معمولا بهمراهشان سیگار می کشید، باشد. بعضی اوقات احساسات شما (شادی یا ناراحتی) می تواند محرک سیگار کشیدنتان باشد. یکی از مهم ترین کلیدهای ترک سیگار شناختن محرک هاییست که شما را به هوس سیگار کشیدن می اندازند.

برای ترک کردن سیگار و شروع زندگی سالم راههای مختلی وجوددارد. بعضی از این راهها از بقیه راههای ترک سیگار موثرترند. بهترین شیوه ترک سیگار، شیوه ایست که می تواند شمارا وادار به ترک سیگار کرده و همچنین شیوه ایست که با روحیات و علایق شما سازگار باشد.

در ادامه بعضی از شیوه های ترک سیگار را به شما معرفی می کنیم:

روش اول ترک سیگار:بدون کمک دیگران

تقریبا 90 درصد افراد از این روش برای ترک سیگار استفاده می کنند و می خواهند سیگار را بدون هرگونه کمکی (شامل حمایت نزدیکان، دارو و یا درمان) ترک نمایند. هرچند بیشتر افراد از این روش استفاده می کنند، اما کم تر از 10 درصد افرادیکه از این شیوه استفاده می کنند، موفق می شوند.

روش دوم ترک سیگار:رفتار درمانی

برای استفاده از روش رفتار درمانی در ترک سیگار، شما به یک متخصص برای یافتن بهترین شیوه ترک سیگار مراجعه می کنید. متخصص رفتاردرمان به شما برای شناسایی محرک هایی که باعث احساس هوس سیگار در شما می شود و فراهم کردن حمایت عاطفی زمانیکه به آن نیاز دارید، کمک می کند.

روش سوم ترک سیگار:درمان با جایگزین کردن منابع نیکوتین

این روش شامل استفاده از آدامس ها، چسب ها، اسپری ها و قرص های نیکوتین دار می شود. این روش نیکوتین را بدون استفاده از سیگار به بدن شما می رساند. این نوع ترک سیگار زمانیکه با رفتاردرمانی ترکیب شود، بهترین نتیجه را می دهد.

روش چهارم ترک سیگار:درمان دارویی

بعضی از انواع داروها همچون زیبان (Zyban) و یا چانتیکس (Chantix) برای کمک به ترک سیگار ساخته شده اند. این داروها می بایست با دستور پزشک تجویز شوند.

روش پنجم ترک سیگار:درمان ترکیبی

استفاده از ترکیبی از روش های مختلف ترک سیگار شانس شما را برای رسیدن به هدفتان افزایش می دهد. برای مثال، ترکیب رفتاردرمانی با منابع جایگزین، درمان دارویی با منابع جایگزین و … شامل این نوع درمان می شوند.

قوانین جدید شما درهنگام ترک سیگار

 ترک سیگار

برای ترک سیگار کافی است ارداه کنید و به هوس سیگار اهمیت ندهید

هنگام ترک سیگار چند نکته و قانون مهم وجود دارد که شما باید رعایت نمایید. این نکات و قوانین شامل:

قانون اول ترک سیگار:محرک های خود را بشناسید و از آن ها دوری نمایید

سعی کنید از موقعیت هایی که باعث تحریک شما به سیگار کشیدن می شود، بخصوص در سه ماهه اول ترک سیگار، دوری کنید.

قانون دوم ترک سیگار:سخت ترین روزهای ترک سیگار روزهای اول است

اگر از روش ترک سیگاربدون دارو استفاده می کنید، سخت ترین روزها، روزهای اول است. در این چندروز شما احساس زودرنجی، افسردگی، کندی و خستگی می نمایید. بعد از گذراندن این چند روز شما کم کم به حالت عادی برمیگردید(اما هنوز هوس سیگار دارید).

قانون سوم ترک سیگار:تسلیم هوس سیگار نشوید

هرزمانیکه شما هوس سیگار می کنید و سیگار نمی کشید، شانس ترک سیگار در شما افزایش می یابد.

قانون چهارم ترک سیگار:روابط با دوستان غیرسیگاری

شروع به ایجاد روابط جدید با دوستان غیرسیگاریتان نمایید، این کار شانس ترک سیگار در شما را افزایش می دهد.

قانون پنجم ترک سیگار:آرام کردن ناراحتی

از آنجا که سیگار کشیدن می تواند یکی از عادات شما باشد که به آن علاقه دارید، ترک سیگار می تواند باعث ناراحتی در شما بشود، که البته طبیعی می باشد. با اینحال باید سعی به آرام کردن این ناراحتی و غم نمایید، چراکه غم یکی از محرک های تشویق به سیگار کشیدن می باشد.

اگر دوباره شروع به سیگار کشیدن کردید

بازگشت در اعتیادهای قوی همچون اعتیاد به سیگار معمول است. خیلی از افراد قبل از ترک دائمی سیگار چندین بار ترک کرده و دوباره بازگشت می کنند. اگر شما بازگشت کردید، حداقل میزان این بازگشت را کم کنید. برای مثال، اگر قبل از ترک روزانه 8 نخ سیگار می کشیدید و پس از بازگشت 4 سیگار در روز می کشید، امیدتان را از دست ندهید، چراکه این یک پیشرفت برای شماست، بیاد داشته باشید که ترک سیگار ممکن است زمان بر باشد.

روش ها و قوانین طلایی ترک سیگار

روش ها و قوانین طلایی ترک سیگار
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 31
برگرفته از پزشکان بدون مرز / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 29 2
نظر کاربران
moe

moe

ترک سيگار بايد به طور تدريجى باشد به عنوان مثال هر سه روز يک عدد از سيگار مصرفى را کاهش دهيد. با اين طريق فردى که يک پاکت سيگار در روز مصرف مى کند ظرف دو ماه مصرف سيگار را به يک نخ سيگار در روز تقليل مى دهد.

پاسخ دادن 7 12
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف