نمناک سرگرمیگوناگون این مورچه ها قویترین جانوران کره زمین هستند! + عکس
قویترین جانور ، قویترین مورچه دنیا
مورچه های بافنده آسیایی میتوانند 100 برابر وزن خود را بلند کنند به همین دلیل قویترین جانوران کره زمین شناخته میشوند.

قویترین جانور جهان را بشناسید

مورچه ها یک چهارم جمعیت حیوانات روی زمین را تشکیل می دهند و تعداد آنها 10 کوادریلیون یعنی یک میلیون میلیارد است به عبارت دیگر؛ در برابر هر یک انسان بیش از یک میلیون مورچه در زمین وجود دارد.مورچه ها این موجودات کوچک در حد باور نکردنی ، بسیار پُر زور هستند.

برخلاف تصور بسیاری از مردم، قوی ترین جانور ساکن در کره زمین، نوعی مورچه موسوم به مورچه بافنده آسیایی است که می تواند اجسامی با وزن یکصد برابر وزن خود را بلند کرده و به راحتی جابه جا کند.

قویترین جانور

مورچه بافنده آسیایی قویترین جانور جهان

مورچۀ بافنده اشیائی را بلند می کند که 100 برابر سنگین تر از وزن خودش است! و آیا انسان می تواند چنین اشیاء سنگینی را حتی اگر ورزشکار قدرتمندی باشد یا قرص های نیروبخش مصرف کند ، بلند کند؟

قوی ترین جانور جهان چیست؟ وقتی صحبت از قوی ترین جانور روی زمین می شود عموم ذهن ها به سمت جانورانی مانند فیل، نهنگ، شیر، ببر، اسب آبی یا کرگدن می رود. باور عمومی بر این است که این جانوران عظیم الجثه قادر به حمل صد ها کیلوگرم بار هستند، می توانند با قدرت زیادی جانوران دیگر را شکار کنند و بنابراین، آن ها را باید قوی ترین جانوران زمین به شمار آورد.
 
از دید دانشمندان، اما حقیقت چیز دیگری است؛ زیرا جثه این جانوران فرق می کند. میزان قدرت یک جانور را باید با مقیاس وزن و جثه اش بررسی کرد و به همین دلیل است که از نظر علمی، مورچه ها قوی ترین موجودات جهان محسوب می شوند.
 
البته همه مورچه ها دارای قدرت یکسانی نیستند و در این میان، گونه مورچه بافنده آسیایی (Asian weaver ants) از سایر مورچه ها قوی تر است. مورچه بافنده آسیایی می تواند اجسامی را با وزن 500 میلی گرم بلند کرده و جابه جا کند و جالب تر این که وزن این اجسام حدود 100 برابر از وزن خود مورچه بیشتر است. اگر بخواهیم این قدرت را با ورزشکار وزنه برداری به وزن 100 کیلوگرم مقایسه کنیم، او باید بتواند وزنه ای برابر با 10 هزار کیلوگرم (10 تن) را بلند کند.
 
قویترین جانور

قویترین جانور جهان 

راز توانمندی این مورچه های قدرتمند به جز قدرت عضلات برای بلند کردن اجسام، در میزان چسبندگی دست ها و پاهایش نیز نهفته است. این مورچه ها صفحات چسبناکی با قابلیت تمیز شدن خودکار در پاهایشان دارند که به این حشرات اجازه می دهد بدون بر هم خوردن تعادلشان، بار های سنگین را جابه جا کنند و حتی در مسیر های قائم و از بالا به پایین نیز بدون مشکل حرکت کرده و تعادل خود را حفظ کنند.
 
مورچه های بافنده آسیایی که با عنوان مورچه های کله سبز نیز شناخته می شوند، عموما روی درختان زندگی می کنند و به دلیل سبک خاص لانه سازی خود شهرت دارند. آن ها برگ های درختان را به شکل منحصربه فردی به یکدیگر می دوزند و داخل آن تخم گذاری می کنند. کلونی این مورچه معمولا شامل بیش از 500 هزار مورچه کارگر و صد ها لانه ای است که روی یک درخت یا چند درخت هم جوار ساخته شده اند.
 
غذای اصلی این مورچه ها با شکار حشرات کوچک و جمع آوری شهد گیاهان و دانه ها تأمین می شود و ساختار اجتماعی بسیار جالب و منحصربه فردی در میان آن ها از نظر تقسیم کار و انجام وظایف وجود دارد. مورچه های بافنده آسیایی معمولا بین 5 تا 10 میلی متر طول دارند و رنگ بدن آن ها معمولا بر اساس نوع گونه شان در طیف متنوعی بین زرد و قرمز قرار می گیرد.زخم ناشی از گزیدگی این مورچه ها حتی برای انسان ها نیز بسیار دردناک است، چراکه آن ها با آرواره های قوی خود بدن قربانی را می گزند و اسید فورمیک به آن تزریق می کنند.

حقایقی جالب در مورد مورچه قویترین جانور دنیا + تصاویر

این مورچه ها قویترین جانوران کره زمین هستند! + عکس
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از سیناپرس - العالم -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف