نمناک اخباراقتصاد شایعه گران شدن بنزین واقعیت دارد؟ + جزئیات
بنزین ، قیمت بنزین
حاشیه های نرخ بنزین حتی زمانی که خبر می رسد پرونده افزایش قیمت یا سهمیه بندی شدن بنزین بسته شده تمامی ندارد.
تاریخ انتشار : 16 مهر 1397

احتمال گرانی بنزین چقدر است؟

ایسنا: یک روز خبر عدم سهمیه بندی از ساختمان دولت به گوش می رسد و روز دیگر مجلس نشینان بر احتمال سهمیه بندی و حتی افزایش نرخ بنزین مهر تایید می زنند. 

از زمانی که دولت اعلام کرد برنامه ای برای تغییر نرخ بنزین یا سهمیه بندی آن ندارد فقط حدود سه ماه می گذرد، اما باز هم زمزمه های تغییر سرنوشت بنزین به گوش می رسد. چراغ احتمال افزایش نرخ بنزین در بودجه سال 1397 روشن شد که در آن به دولت اجازه داده شده است قیمت بنزین را افزایش دهد و منبع شایعه سهمیه بندی این فراورده نفتی الزام استفاده مجدد از کارت سوخت بود. 

از زمانی که بودجه سال 1397 تصویب شد تا زمانی که معاون وزیر نفت اعلام کرد دولت هیچ برنامه ای برای تغییر قیمت بنزین یا سهمیه بندی آن ندارد شایعه افزایش قیمت بنزین دهان به دهان می چرخید. انگار مردم هر لحظه منتظر بودند خبر افزایش نرخ بنزین را از دهان مسئولان بشنوند. اتفاقی که تاکنون رخ نداده است اما الزام استفاده از کارت سوخت به قوت خود باقی ماند. 

شنیده ها حاکی از آن است که بررسی این موضوع مراحل نهایی خود را طی می کند و حتی احتمال اجرایی شدن آن در آینده نزدیک هم وجود دارد. در این میان نمایندگان مجلس که تا همین ماه قبل اعلام کرده بودند کمیسیون انرژی پیش از سال 97 و پس از آن با دو نرخی و چند نرخی کردن بنزین و افزایش قیمت مخالف است، مجلس و دولت هیچ طرحی مبنی بر افزایش قیمت بنزین، سهمیه بندی و چند نرخی کردن بنزین ندارد و مجلس اجازه افزایش قیمت بنزین را به دولت نمی دهد. اکنون به طرق مختلف موافقت خود را با سهمیه بندی و احتمالا دو نرخی شدن بنزین اعلام کرده اند. 

به گفته مجلس نشینان تاکنون تصمیمی در خصوص افزایش قیمت بنزین، دو نرخی شدن و سهمیه بندی گرفته نشده است. آن ها بر این باور هستند که اگر مصرف بنزین همچنان بالا رود و قاچاق نیز ادامه داشته باشد دولت در این زمینه باید تصمیماتی بگیرد. آن ها همچنین تاکید کردند فعلا سهمیه بندی بنزین در دستور کار نیست، اما به عنوان یک فرض احتمالش وجود دارد. 

سرنوشت بنزین به سهمیه بندی ختم می شود؟ 

سوال مهم این است که چرا با اینکه دولت و مجلس کم تر از چهارماه گذشته عدم افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین را به طور قطعی اعلام کردند اکنون از احتمال تغییر سرنوشت بنزین صحبت می کنند؟ 

باید گفت علاوه بر اینکه نرخ بنزین در ایران واقعی نیست و با وجود اینکه سال 1389 دولت نهم رسما آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و ارائه حامل های انرژی با قیمت اصلاح شده از 28 آذر را اعلام کرد که در این قانون پیش بینی شده بود قیمت سوخت به صورت سالانه و طی پنج سال باید ٢٠ درصد افزایش پیدا کند تا به ٩٠ درصد قیمت بین المللی یا فوب خلیج فارس برسد، اتفاقی که تا کنون رخ نداده است موضوعات دیگری در اتخاذ این تصمیم دخیل هستند.

قیمت بنزین  

آخرین وضعیت قیمت بنزین

می توان گفت افزایش نرخ دلار و تفاوت فاحش نرخ بنزین در ایران با کشورهای همسایه که موجب افزایش نرخ قاچاق می شود و از سوی دیگر افزایش بی سابقه و تند و تیز مصرف بنزین در کشور دو دلیل مهم اتخاذ تصمیم سهمیه بندی بنزین هستند. 

ارزان بودن قیمت بنزین در ایران و قاچاق آن به کشورهای همسایه همواره مطرح بوده است، اما در ماه های اخیر و با التهابات و نوسانات در بازار ارز، تنور قاچاق بنزین داغ تر شده است و قاچاقچیان به تجارت پرسود خود با قوت ادامه می دهند. هرچند نمی توان آمار دقیقی از قاچاق این فرآورده به دست آورد اما اخیرا اعداد متناقضی در این راستا منتشر شده است. اعدادی که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به آن ها واکنش نشان داد و طی اطلاعیه ای اعلام کرد که "افراد غیرمسئول نباید با طرح آمارهای غیرواقعی در این باره افکار عمومی را درگیر کنند. طرح اعداد و ارقامی مانند قاچاق 20 میلیون لیتر بنزین در روز یکی از همان آمارهای غلطی است که عموماً از سوی افراد غیرمسئول در این حوزه مطرح شده است. اساساً قاچاق قابل اندازه گیری نیست که بتوان آماری رسمی درباره آن اعلام کرد." 

از سوی دیگر مصرف بنزین در داخل کشور از خط قرمز گذشته است؛ به طوری که آمار مصرف بنزین که به صورت ماهانه توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی رسانه ای می شد، ماه هاست محرمانه مانده است. البته نباید نقش قاچاق را در افزایش مصرف بنزین نادیده گرفت، زیرا بخش قابل توجهی از بنزینی که در ایران تولید و توزیع می شود با وجود ریسک های قاچاق، به کشورهای دیگر قاچاق می شود و به عبارت دیگر در داخل کشور به مصرف نمی رسد. 

البته مباحث مطرح شده در حد حدس و گمان است و هنوز دولت در این مورد تصمیم قطعی نگرفته است و هیچ ابلاغیه ای مبنی بر الزام قطعی بر استفاده از کارت سوخت، سهمیه بندی و یا دو نرخی شدن بنزین به دستگاه ها ذیربط ارجاع نداده است.

انتهای پیام/م

آخرین خبر از قیمت بنزین در سال جدید 97

این مطلب مفید بود ؟ 0 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف