نمناک اخباراقتصاد قیمت نفت ایران بازهم تغییر کرد
قیمت نفت خام ایران ، قیمت نفت ایران
در ادامه سقوط آزاد قیمت نفت در معاملات منتهی به 33 ژانویه ، قیمت نفت ایران بازهم دچار کاهش شد.
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1394
بازدید : 1,675 نفر

قیمت نفت ایران 20 دلاری شد

در ادامه سقوط آزاد قیمت طلای سیاه، در معاملات منتهی به 22 ژانویه بهای هر بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران بیشترین میزان کاهش در بین کل شاخص های معتبر نفت جهان را داشته است.

بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران با کاهشی حدود 2 دلار و 57 سنتی به بشکه ای 23 دلار و 22 سنت کاهش یافت. علاوه بر این، بهای هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران هم با کاهش 2 دلار و 70 سنتی، بشکه ای 20 دلار و 19 سنت در بازار جهانی معامله شده است.

از سوی دیگر، متوسط قیمت هر بشکه نفت سبک صادراتی ایران از ابتدای سال 2016 میلادی تاکنون حدود 26 دلار و 14 سنت و میانگین قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران در این مدت حدود 23 دلار و 14 سنت بوده است.

این در حالی است که متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران در طول سال 2015 میلادی حدود 50 دلار بوده است که نشان می دهد در نخستین ماه سال جدید میلادی قیمت هر بشکه نفت ایران در مقایسه با سال گذشته به نصف کاهش یافته است.

همچنین در معاملات منتهی به 22 ژانویه قیمت سبد نفتی اوپک با کاهش یک دلار و 99 سنتی به بشکه ای 23 دلار و 66 سنت، بهای هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا با کاهش یک دلار و 82 سنتی بشکه ای 28 دلار و 77 سنت، و قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با کاهش یک دلار و 14 سنتی بشکه ای 27 دلار و 88 سنت در بازار جهانی معامله شده است.

در این مدت بهای هر بشکه نفت خام عمان هم با کاهشی حدود دو دلار و 4 سنتی بشکه ای 24 دلار و 78 سنت شده، این در حالی است که قیمت شاخص نفت دبی هم با کاهش 2 دلار و 61 سنتی بشکه ای 23 دلار و 80 سنت در بازار جهانی معامله شده است.

بر اساس گزارش امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت، هم اکنون به استثنای دو نفت خام وست تگزاس آمریکا و برنت دریای شمال، متوسط قیمت تمامی شاخص های نفتی معتبر جهان شامل سبد نفتی اوپک، دبی و عمان از ابتدای سال جاری تاکنون بشکه ای کمتر از 30 دلار در بازار معامله شده است.

همزمان با سقوط آزاد قیمت نفت در بازار، تعداد دکل های حفاری هم در نقاط مختلف جهان در مقایسه با سال 2015 میلادی با کاهش مواجه شده است.

بر این اساس، تعداد دکل های حفاری آمریکا با کاهشی 996 دستگاهی تا 22 ژانویه به 637 دستگاه دکل حفاری، تعداد دکل های حفاری در سایر نقاط جهان با کاهش 280 دستگاهی به یک هزار و 95 دکل و تعداد دکل های حفاری در کانادا با کاهش 182 دستگاهی به 250 دستگاه دکل حفاری کاهش یافته است.

از سوی دیگر، کارشناسان اعتقاد دارند با توجه به سقوط آزاد قیمت نفت و تحمیل فشارهای اقتصادی به کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت عضو اوپک به ویژه عربستان سعودی، قطر، امارات و کویت، به زودی با انجام مذاکراتی بین کشورهای اوپک و نانو اوپک روند کاهش شدید قیمت طلای سیاه در بازار متوقف خواهد شد

 

قیمت نفت ایران ، قیمت نفت ایران 20 دلاری شد

قیمت نفت ایران بازهم تغییر کرد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
برگرفته از مهر /ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف