قیمت نفت

پیش بینی نفت 100 دلاری تا سال آینده

تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1397کد مطلب : 26265زمان مطالعه : 3 دقیقه
معامله گران نفت نگرانند که بازگشت تحریمهای آمریکا علیه تهران، به کاهش صادرات نفت خام از سومین تولیدکننده بزرگ اوپک منجر شود.

تحلیل قیمت نفت پس از خروج آمریکا از برجام

خبرگزاری ایسنا: معامله گران نفت هفته پیش که طی آن قیمت نفت با هضم خبر خروج آمریکا از برجام در بازار، 4.25 دلار نوسان داشت و از 71.89 دلار تا 67.63 دلار در هر بشکه معامله شد هفته شلوغی داشتند.

معامله گران نگرانند که بازگشت تحریمهای آمریکا علیه تهران، به افت صادرات نفت خام از سومین تولیدکننده بزرگ اوپک منتج شود. طبق برآورد "اس اند پی گلوبال پلاتس"، بازگشت تحریمها ممکن است صادرات نفت ایران را بین 200 تا 500 هزار بشکه در روز تا آخر امسال تقلیل دهد. تحریمهای آمریکا قرار است در نوامبر به اجرا گذاشته شوند و به فعالان بازار فرصت می دهند تا منابع تامین جدیدی را پیدا کنند. چین بزرگترین خریدار نفت ایران است که میزان وارداتش به حدود 700 هزار بشکه در روز می رسد و کره جنوبی با بیش از 250 هزار بشکه در روز در جایگاه بعدی قرار گرفته است.

تحلیلگران در بانک امریکا مریل لینچ انتظار دارند قیمت نفت به 100 دلار در هر بشکه در سال 2019 برسد. اختلال در میزان عرضه از سوی ایران ممکن است اوپک را ناگزیر کند در سطح تولیدش که انتظار می رفت تا پایان امسال تحت توافق نفتی میان کشورهای اوپک و غیراوپک محدود بماند، تغییراتی صورت دهد و شرکتهای حفاری شیل آمریکا را نیز به تولید بالاتر تشویق کند.

گزارشهای اوپک و آژانس بین المللی انرژی

معامله گران و تحلیلگران روز دوشنبه منتظر انتشار جدیدترین گزارش بازار نفت ماهانه اوپک هستند تا هر گونه بازبینی صعودی در میزان رشد تقاضای نفت جهان را رصد کنند. ماه گذشته اوپک رشد تقاضای جهان در سال 2018 را 1.63 میلیون بشکه در روز پیش بینی کرد و پیش بینی کرد مجموع تقاضا به 98.7 میلیون بشکه در روز بالغ شود. معامله گران همچنین به ارزیابی انتظارات اوپک درباره میزان عرضه جهان خواهند پرداخت. اوپک در گزارش ماه پیش خود اعلام کرده بود که انتظار دارد عرضه غیراوپک به میزان 1.71 میلیون بشکه در روز در سال 2018 رشد کند و آمریکا در عمده این رشد عرضه سهیم است.

اوپک پیش بینی های رشد عرضه خود را منتشر نمی کند اما ماه پیش اعلام کرد تولید نفت این گروه در مارس 201 هزار بشکه در روز کاهش یافت وبه 31.96 میلیون بشکه در روز رسید. سهم اوپک از تولید جهانی همچنان رو به کاهش است زیرا اوپک در راستای توافق کاهش تولید برای رفع اشباع عرضه، میزان عرضه خود را محدود نگه داشته است. سهم بازار اوپک اکنون به 32.6 درصد رسیده اما با توجه به واکنش این گروه به میزان کاهش صادرات ایران، ممکن است کاهش یا افزایش پیدا کند.

آژانس بین المللی انرژی نیز روز چهارشنبه گزارش ماهانه خود از بازار نفت را منتشر می کند. معامله گران این گزارش را برای بررسی تغییرات در انتظارات عرضه و تقاضا بررسی می کنند. آژانس ماه گذشته پیش بینی رشد تقاضای جهان در سال 2018 را بدون تغییر در 1.5 میلیون بشکه در روز حفظ کرد که اندکی کمتر از انتظارات اوپک بود. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده عرضه غیراوپک به میزان 1.8 میلیون بشکه در روز در سال 2018 رشد می کند که تا حدودی بالاتر از انتظارات اوپک است. به نظر می رسد اوپک انتظار دارد عرضه به بازار در سال 2018 با توجه به تقاضای جهانی و رشد کمتر عرضه غیراوپک، محدودتر شود. اگر دیدگاه آژانس بین المللی انرژی با دیدگاه اوپک منطبق باشد، معامله گران ممکن است سیر صعودی پرشتاب تری را برای قیمت نفت پیش بینی کنند.

انتهای پیام/م

پیش بینی نفت 100 دلاری تا سال آینده

53
این مطلب مفید بود ؟30
برچسب :
وبگردی