لاک ناخن
خانم هایی که عاشق خرید و استفاده از لاک ناخن هستند مراقب تهدیدیات سلامتی این محصول آرایشی باشند. بدانند که چه زمانی و کدام لاک ها عامل بیماری های پوستی و داخلی بدن خواهند بود.

نکات مهم استفاده و شناخت لاک ناخن برای خرید

لاک ناخن یکی از محصولات آرایشی پرفروش در بازار لوازم آرایش است. از دختران کوچک تا خانم های میانسال از لاک های رنگی برای زیبایی ناخن و دستانشان استفاده می کنند . همین امر فراگیر بودن استفاده از این محصول آرایشی و زیبایی حساسیت را برای شناخت نوع مناسب ان بیشتر می کند. در این بخش مطالبی در رابطه با خطرات لاک ناخن برای سلامتی و راهنمایی شناخت مارک های معتبر را برایتان خواهیم گفت.


راه شناسایی مارک های غیرمعتبر
تولیدکنندگان لاک های ناخن نیز باید قوانین سازمان (FDA) را رعایت کنند اما تولید کنندگانی هستند که از قوانین تخلف می کنند و محصولات خود را بدون هیچ استانداردی وارد بازار می کنند؛ اول از همه توجه کنید که تولیدکنندگان ملزم هستند حتما تمام مواد موجود در لاک را روی برچسب آن بنویسند و اگر چنین برچسبی نداشته باشد بهتر است از خریدن لاک صرف نظر کنید چون احتمالا مواد نامناسبی در آن وجود دارد که تولید کننده از درج آن خودداری کرده است. علاوه بر این نبودن برچسب مواد اولیه نشان دهنده غیرمعتبر بودن مارک تولید کننده است.

لاک ناخن

لاک ناخن  کدام خوب کدام بد

نکات مهم استفاده از لاک ناخن 

لاک را با دندان پاک نکنید
روزبه روز محصولات آرایشی با کیفیت تری وارد بازار می شوند و لاک ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند اما موادی هم در لاک ها و پاک کننده های آن ها وجود دارند که سمی هستند. موادی که بیشتر از همه موجب نگرانی می شوند عبارتند از تولوئن، بوتیل استات واتیل استات(استون) و دی بوتیل فتالات و....البته بیشترین خطر این ماده ها زمانی نیست که روی ناخن قرار دارند بلکه اگر به هر دلیل وارد دستگاه گوارش شوند می توانند بسیار خطرناک باشند و حتی گاهی مرگ ناشی از آن ها نیز گزارش شده است. به همین دلیل به هیچ وجه لاک های روی ناخن خود را با دندان خراش ندهید.

ماده ای که موجب واکنش های آلرژیک می شود
ماده دیگری که شاید تا به حال درباره ضررهای آن شنیده باشید فرمالدهید است؛ این ماده برای سفت و خشک شدن لاک استفاده می شود اما مشکل این ماده فرار بودن آن است و در نتیجه گاز حاصل از آن به راحتی در هوا پخش می شود و می تواند وارد هوای تنفسی شما شود. تنفس گاز ناشی از فرمالدهید می تواند یکی از عوامل ایجاد سرطان باشد. علاوه بر این سازمان FDA نیز اعلام کرده است فرمالدهید می تواند واکنش های آلرژیک و حساسیتی ایجاد کند. به خصوص اگر با پوست تماس پیدا کند.FDA می گوید یکی از واکنش های آلرژیکی ناشی از این ماده التهابات پوستی است، همچنین تماس طولانی مدت با فرمالدهید می تواند ریسک ابتلا به تنگی نفس را نیز بالا ببرد. به همین دلیل معمولا مستعد آلرژی های مختلف هستید، بهتر است لاکی بگیرید که در آن فرمالدهید نباشد.

ماده ای که موجب التهاب پلک می شود
بعضی از تولیدکنندگان از تولوئن به عنوان یک ماده حلال استفاده می کنند به این معنا که تولوئن را در لاک می ریزند تا مواد موجود در لاک را در خود حل کند و لاک یکدست به نظر برسد، همچنین این ماده موجب می شود وقتی هم که لاک روی ناخن قرار می گیرد رنگش یکدست و صاف به نظر برسد اما همین ماده می تواند ضررهایی داشته باشد مثلا ممکن است موجب واکنش های آلرژیک شود و حتی گاهی به خاطر تماس انگشتان با پلک چشم، باعث ملتهب شدن آن ها شود. البته سازمان FDA می گوید میزان کم این ماده ضرر چندانی ندارد. خوشبختانه این روزها تولید کننده های معتبر دیگر از این ماده استفاده نمی کنند.

لاک هایی که می توانند آتش بگیرند
خیلی از خانم ها استون را به عنوان پاک کننده لاک ناخن می شناسند البته خیلی از اوقات هم از این ماده برای رقیق کردن لاک های خشک استفاده می شود و تولید کننده های بسیاری هم از آن در محصول خود استفاده می کنند اما باید بدانید تماس طولانی مدت با این ماده می تواند موجب مشکلات قلبی و ریوی و کبدی شود. علاوه بر این ها استون به شدت قابلیت اشتعال دارد. سازمان FDA اعلام کرده است که لاک ها اگر در کنار شعله اجاق گاز یا سیگار روشن یا اتوی داغ قرار بگیرند احتمال مشتعل شدن آن ها بسیار زیاد است. به همین دلیل حتما باید انواع لاک ها را از هر نوع شعله و عامل سوزانده دیگری دور نگه داشت.

ماده ای که مشکلات تیروئیدی ایجاد می کند
دی بوتیل فتالات (Dibutyl Phthalate) یا DBP به عنوان یک براق کننده به برخی از لاک های ناخن اضافه می شود، همچنین این ماده مانع کنده شدن تکه ای لاک می شود اما قرار گرفتن در معرض این ماده می تواند روی عملکرد تیروئید تاثیر داشته باشد، علاوه بر این اگر خانم بارداری در معرض این ماده باشد، ممکن است جنین پسر او دچار مشکلاتی شود. خطرات این ماده تا به حدی است که اتحادیه اروپا استفاده از این ماده را در محصولات بهداشت شخصی غیرمجاز اعلام کرده است. به همین دلیل بهتر است به دنبال لاکی باشید که این ماده در آن موجود نباشد.

عوارض لاک ناخن


درمان حساسیت ناشی از لاک ناخن
حساسیت ناشی از لاک ناخن معمولا در نواحی چشم و پلک ها، صورت، گوش و گردن ایجاد می شود اما خیلی از اوقات گمان می شود این آلرژی ها به دلیل استفاده از مواد آرایشی چشم یا محصولات پوستی دیگر به وجود آمده اند. مواد بسیاری در لاک ناخن وجود دارد که می تواند عامل ایجاد آلرژی های مختلف شوند. وقتی در بدن آلرژی یا حساسیتی به وجود می آید تا عامل ایجاد کننده آن مشخص نشود، مشکل برطرف نخواهد شد. اگر بعد از استفاده از لاکی جدید در نواحی چشم ها و پلک ها حساسیت ایجاد شد، بلافاصله لاک را از روی ناخن ها پاک کنید بعد ناخن ها را با یک صابون ملایم و آب گرم بشویید تا باقیمانده مواد شیمیایی حاصل از لاک نیز شسته شود. اگر دچار یک حساسیت ملایم شده اید می توانید از کرم های هیدروکورتیزون استفاده کنید، البته به طور حتم مراجعه به پزشک راه حل مطمئن تری است.

زمانی که لاک مجبورتان می کند به پزشک مراجعه کنید
مواد عطری موجود در لاک در هوا پخش می شود و به سمت چشم ها و صورت حرکت می کنند. به خصوص اگر قبل از خشک شدن کامل لاک، دست های تان را به صورت نزدیک کنید همین می تواند برای صورت و چشم های شما مشکل ایجاد کند. نشانه های حساسیت ناشی از لاک عبارت است از قرمزی، خارش، کهیر، تورم، تاول و درد در ناحیه اطراف چشم هاست. البته گاهی همراه با این علائم سردرد نیز اضافه می شود. البته اینها از جمله عوارض نادر استفاده از لاک است که همه افراد آن را تجربه نمی کنند.

لاک نامرغوب ناخن ها را خشک می کند
اگر کیفیت لاک شما خوب باشد و عاری از مواد شیمیایی مضر باشد، تنها با کمی مراقبت همیشه ناخن هایی محکم و سالم خواهید داشت و در مقابل مصرف لاک های نامرغوب می تواند باعث خشک شدن ناخن و شکنندگی آن ها شود و عوارض حساسیتی به جا بگذارد. درون شیشه های لاک ناخن.توصیه می کنیم برای حفظ بیشتر سلامت ناخن ها و جلوگیری از خشک شدن آن ها قبل از لاک زدن، روی ناخن های تان را مرطوب کننده بزنید. به یاد هم داشته باشید که در ماه بیشتر از 2 بار از پاک کننده های لاک ناخن استفاده نکنید. پیشنهاد می کنیم از استون برای پاک کردن لاک ها استفاده نکنید چون این ماده کوتیکول دارد و نیز خود ناخن را خشک می کند. انواعی از لاک پاک کن های بدون استون که حاوی روغن های خاص مانند آلوئه ورا باشند خشک کنندگی کمتری دارند.

لاک ناخن وقتی قاتل جانت می شود

58
این مطلب مفید بود ؟80
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سیب سبز /ن
وبگردی