نمناک فرهنگ و هنرچهره ها راز لباس لیلا حاتمی در جشنواره کن + تصاویر
لباس 180 ساله لیلا حاتمی ، پوشش لیلا حاتمی در جشنواره کن
لیلا حاتمی بازیگر زن سینمای ایران با لباسی به قدمت 180 ساله برای داوری در جشنواره بین المللی فیلم کن 2014 در فرانسه حضور یافت.

لیلا حاتمی در کن 2014 که یکی از داوارن بین المللی حاضر در این جشنواره بود با یک سنت شکنی، لباسی را پوشید که حدود 180 سال قدمت دارد و نمونه ای بارز از هنر سنتی ایران، یعنی «نقده دوزی» است.
مهرنوش شاه حسینی ایده ی استفاده از این لباس تاریخی را به لیلا حاتمی داد. او آرشیتکتی است که از سال 1374 داشته های معماری اش را به طراحی لباس وارد کرد و سرانجام از سال 1384 به شکل مستمر به طراحی لباس پرداخت و بیشتر با نام سُها دیزاین شناخته می شود.

لیلا حاتمی با لباس ایرانی

شاه حسینی در شرح ماجرای انتخاب این لباس گفت:وقتی خبر انتخاب لیلا حاتمی برای داوری جشنواره ی فیلم کن منتشر شد، او با من تماس گرفت تا درباره ی لباس هم فکری کنیم. ما 14 روز بیشتر تا آغاز مراسم فرصت نداشتیم. خانم حاتمی گفت، پیشنهادهایی را از خارج ایران برای طراحی و تهیه ی لباس گرفته، اما تأکید و نظر اصلی اش، انتخاب لباسی متناسب با فرهنگ ایرانی و همراه با حجاب و پوشیده بود.

لیلا حاتمی با لباس 180 ساله

شاه حسینی درباره ی این لباس تاریخی ، توضیح داد:این کت ودامن به خانواده ی سنتی ما تعلق دارد و تا به امروز فقط یک بار از آن استفاده شده و پس از آن در صندوقچه ی شخصی و خانوادگی مان نگهداری می شد، مادرم فقط به خاطر ارادتی که به «لیلا حاتمی» و خانواده ی او دارد، حاضر شد این لباس را در اختیار ما قرار دهد. خانم حاتمی برای این لباس ارزش زیادی قائل شد و بسیار خوشحال بود که در این مراسم بین المللی، سهمی در معرفی فرهنگ و یکی از هنرهای اصیل ایرانی دارد.

لیلا حاتمی با لباس ایرانی در کن

وی گفت:ما برای آماده کردن این لباس قدیمی، به هیچ وجه به ترکیب اصلی آن دست نزدیم، فقط کمی با ظرافت، لباس تنظیم و روی پوشش بیشتر آن کار شد. برای اجرای این تنظیم های ظریف، کار را به تنها خیاطی که در تهران می شناختم و فکر می کردم خیاطی را مانند نقاشی انجام می دهد، یعنی فاطمه حاتمی سلطانی سپردم.
 

نقده دوزی

این طراح لباس سپس درباره ی هنر «نقده دوزی» که روی این لباس کار شده است، توضیح داد:نقده دوزی از عوامل تزیین پارچه در ایران بوده که از دوره ی هخامنشیان رواج داشته و طرح هایی مانند گلدان وحشی ، سروی ، درختی، گل و مرغ ، بته جقه، اسلیمی و ستاره های پنج ، شش، هشت و دوازده پَر با نخ طلا روی پارچه های ابرشیمی ، کتان ، چلوار وحشی ، پشمی ، مخمل و ماهوت کار می شد.

راز لباس لیلا حاتمی در جشنواره کن + تصاویر

راز لباس لیلا حاتمی در جشنواره کن + تصاویر
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 293
برگرفته از آفتاب - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 266 27
نظر کاربران
من دیگه

من دیگه

چی پوشیده اصلا" معلوم نیس ایرانیه .

پاسخ دادن 3 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف