نمناک بهداشت و سلامتتغذیه لبنیات مورد نیاز در سنین مختلف
لبنیات ، میزان مصرف روزانه لبنیات
خوردن شیر یکی از توضیه های اکید پزشکان تغذیه است. در این مطلب در رابطه با میزان لبنیات مورد نیاز بدن در هر سن ، صحبت خواهیم کرد.

میزان مصرف روزانه شیر برای گروه های سنی مختلف

همه ما بارها و بارها شنیده ایم مصرف روزانه لبنیات برای حفظ سلامت لازم و ضروری است و بیشتر افراد فکر می کنند نیاز به مصرف شیر و لبنیات برای گروه های سنی و جنسی مختلف، یکسان است و نیاز بدن تمام ما به مصرف لبنیات، به یک اندازه است در صورتی که اصلا این طور نیست.

با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و متنوع می توان نیاز بدن به انواع مواد معدنی و پروتئینی از جمله کلسیم را برطرف کرد.
کودکان روزانه به مصرف 1000 میلی لیتر، نوجوانان 1000 تا 1300 میلی لیتر و بالغین 1000 تا 1200 میلی لیتر شیر نیاز دارند.
البته برای تامین کلسیم بدن تنها نباید به شیر و لبنیات اکتفا کرد بلکه مواد غذایی دیگری مانند مرکبات و کلم ها نیز که حاوی کلسیم هستند، می توانند بخشی از نیاز بدن در این زمینه را تامین کنند.

لبنیات

هر فرد باید روزانه چه قدر شیر بنوشد

مهمترین نقش کلسیم در بدن استحکام بخشی به سیستم استخوانی است به همین دلیل افرادی که در سنین رشد هستند به ویژه کودکان و نوجوانان از سن 11 سالگی تا 20 سالگی و بلوغ نیاز بیشتری نسبت به سایر گروه های سنی به کلسیم دارند.
باید از نوع لبنیات پاستوریزه استفاده شود زیرا شیرهای غیرپاستوریزه ممکن است در اثر جوشیدن میزان آلودگی های میکروبی آنها از بین برود اما آلودگی های شیمیایی آنها باقی می ماند و می تواند مشکلات گوارشی را برای افراد به وجود آورد.
به همه گروه های سنی توصیه می شود از لبنیات کم چرب استفاده کنند زیرا چربی لبنیات از نوع کلسترول بد (LDL) است و مصرف آن می تواند به بروز بیماری های قلبی و عروقی منجر شود.
یکی از اجزای مهم هرم غذایی استاندارد، گروه شیر و لبنیات است که باید به مصرف آن در سبد روزانه غذایی افراد توجه شود.

لبنیات مورد نیاز در سنین مختلف

لبنیات مورد نیاز در سنین مختلف
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از پزشکان بدون مرز-/ ر /
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف