نمناک تکنولوژیاختراعات ساخت لیزر خونی برای پیدا کردن تومور
لیزر ، لیزر خونی
محققان با استفاده از خون انسان و یک رنگ فلورسنس به نام «ایندوسیانین» (ICG) یک لیزر خونی ساخته اند که به پزشکان کمک می کند در بدن بیمار به دنبال تومور بگردند.
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395

دانشمندان با خون انسان لیزر ساختند

یک لیزر هر دستگاهی است که بتواند پرتوی نور باریک و متمرکز را بزرگ می کند. همه ی فوتون های این پرتو باید در یک جهت حرکت کنند، نه چند جهت، مثل نوری که از چراغ قوه ساطع می شود. لیزرها انواع مختلفی دارند، از لیزرهای نیمه رسانا در پخش کننده های DVD گرفته تا لیزرهای CO2 که می توانند اشیا را ذوب کنند.

برای ساخت لیزر به یک منبع نور، یک ماده بزرگ کننده و یک محفظه منعکس کننده نور نیاز است. محققان دانشگاه میشیگان از این رنگ مورد تایید FDA به نام ICG استفاده کرده و آن را با خون ترکیب کردند تا نقش بزرگ کننده را داشته باشد. یکی از محققان می گوید:«بدون خون ICG اصلا کار نمی کند.»

وقتی به این رسانگر نور یا برق تابانده شود، سطح انرژی اتم ها بالا می رود و به اصطلاح در وضعیت «پرانرژی» قرار می گیرند. فوتون های نور به درون محفظه بازتاب کننده می شوند. اگر یکی از آنها به یک اتم پرانرژی برخورد کند، آن اتم به وضعیت اولیه اش بازمی گردد و یک فوتون دیگر با همان فرکانس و در همان جهت آزاد می کند.

در نهایت، این فوتون ها همین طور به اتم های پرانرژی برخورد کرده و فوتون های بیشتری آزاد می شود تا اینکه نور لیزر ایجاد می شود.

وقتی این محققان خون و ICG را در یک سیلندر بازتاب کننده قرار دادند و پرتوی نور فروسرخ را به آن شلیک کردند، خون نور ساطع کرد. در نتیجه این تکنیک جدیدی است که پزشکان می توانند از آن برای جستجوی تومور استفاده کنند.

اختراعات پزشکی

جزئیات ساخت لیزر خونی

از آنجا که ICG در رگ های خونی انباشته می شود، قسمت هایی که رگ های خونی زیادی دارند مثل تومورها می درخشند. در این تکنیک ICG به بدن بیمار تزریق شده و سپس یک پرتوی نور به پوست او تابیده می شود، در این میان پزشک با یک دوربین فروسرخ به دنبال نقاط درخشان می گردد.

خون تنها ماده عجیبی نیست که از آن برای ساخت لیزر استفاده می شود، در سال 2011، گروهی از محققان از سلول زنده کلیه برای بزرگ نمایی نور استفاده کردند و در دهه 70 میلادی دو دانشمند با استفاده از ژله لیزر ساختند.

ساخت لیزر خونی برای پیدا کردن تومور

ساخت لیزر خونی برای پیدا کردن تومور
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از مجله دیجی کالا -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف